СЈО ќе го истражува затворањето на весниците сопственост на МПМ

СЈО ќе ги истражува сомнежите за злоупотреба на службената положба при згаснувањето на весниците сопственост на групацијата МПМ, односно „Вест“, „Утрински“, „Дневник“, „Теа модерна“ и други. Во време кога се затворени весниците, први луѓе на компанијата биле Срѓан Керим и Јана Станисављева.
| | веќе видена | слични

СЈО ја побарало од Основното јавно обвинителство документацијата за затворањето на весниците што беа во сопственост на Медиа принт Македонија – Вест, Дневник, Утрински весник, Теа модерна… Предметот е побаран од Јавното обвинителство откако било утврдено дека СЈО има надлежност да ја води истрагата за тоа како згаснаа весниците и ќе ги истражува сомнежите за злоупотреба на службената положба од тогашните први луѓе на фирмата Срѓан Керим и Јана Станисављева.
| | веќе видена | слични

Специјалното јавно обвинителство ја побарало од Основното јавно обвинителство документацијата за затворањето на весниците во сопственост на Медија принт Македонија. СЈО од сега ќе ја води истрагата за тоа како згаснаа трите весници и ќе ги истражува сомнежите за злоупотреба на службената положба од тогашните први луѓе на фирмата, Срѓан Керим и Јана Станисављева. Предметот е побаран од јавното обвинителство откако СЈО утврдило дека има надлежност. Во време на затворање на весниците истражители на СЈО можеа да се видат во просториите на МПМ. Фирмата е сега во стечајна постапка.
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЈО ќе го истражува затворањето на весниците сопственост на МПМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: