Судскиот процес за `Тврдина 2` одложен за 23 мај


Судскиот процес за случајот "Тврдина 2" на Специјалното јавно обвинителство ќе продолжи на 23 мај. Денешното рочиште се одложи поради отсуство на обвинетиот Горан Грујевски, поранешен началник на Управата за безбедност и контраразузнавање. Одбраната информираше дека тој не дошол на судењето поради здравствени проблеми. СЈО побара да се проверат медицинските документи на Грујевски и да се проверат и видео снимки од надзор во МВР и од УБК, бидејќи, според тврдењата на обвинителството, тој бил во нивните простории, додека бил на боледување. Одбраната порача дека не е првпат Грујевски да отсуствува поради здравствени проблеми, бидејќи има хронична болест, за што било запознаено и обвинителството. Последното одложување на рочиштето за овој случај беше на 13 март, поради отсуство на судијката Лидија Петровска од скопскиот Кривичен суд, која е на боледување. Предметот "Тврдина 2" се однесува на уништувањето документација во врска со системите од незаконското прислушување. Осомничени се поранешниот началник на ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Специјалното јавно обвинителство бара по вторпат да биде казнет директорот на УБК, Владимир Атанасовски, за недоставување на потребните податоци на обвинителите, дознава Макфакс . Претходно, Атанасовски, како прв човек на Управата за безбедност и контраразузнавање беше казнет со парична казна од 2500 евра за несоработка со обвинителите. Според информации на Макфакс, директорот до СЈО доставувал дописи во кои само пишува дека постапува согласно Законот.
| | веќе видена | слични

Обвинителството на Катица Јанева бара по вторпат да биде казнет директорот на УБК, за недоставување на потребните податоци на обвинителите, дознава Макфакс. Претходно, првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнавање беше казнет со парична казна од 2500 евра за несоработка со обвинителите. Според информации на Макфакс, директорот до СЈО доставувал дописи во кои само пишува дека постапува согласно законот. На прашање на Макфакс, Кривичниот суд потврди дека на едно лице му е изречена парична казна за непостапување по наредбата на обвинителите, но не прецизираа дали до Судот се стигнати нови барања за санкции. Осум функционери не заработија казна бидејќи Криивичниот суд ги одби и отфрли осум од деветте барања на СЈО да се казнат одговорни лица од институции кои не им ги доставиле потребните податоци. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

Поранешниот началник на тајната полиција, Горан Грујевски кој е првообвинет во случајот Тврдина 2 на СЈО и е на боледување, бил уловен од приватен фотоапарат во близина на рибник кај местото Долно Другово, Кичевско, дознава Макфакс. На минатото рочиште за случајот Тврдина 2 оправдување за неговото отсуство достави адвокатот Петар Василев кој приложи и медицинска документација за состојбата на Грујевски. Отсуството на обвинетиот Грујевски според обвинителите на СЈО е симптоматично, бидејќи тој е забележан во кругот на МВР и затоа побараа снимки од видео-надзорот и од системот за евиденција. Одбраната пак, тврдеше дека со тоа се прави притисок врз обвинетиот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екс-началникот на тајната полиција, Горан Грујевски кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“ на СЈО и е на боледување, вчера е фотографиран во близина на “Рибник“ кај местото Долно Другово, Кичевско, дознава Макфакс.На минатото рочиште за случајот „Тврдина 2“ оправдување за неговото отсуство достави адвокатот Петар Василев кој приложи и медицинска документација за состојбата на Грујевск, . Отсуството на обвинетиот Грујевски според обвинителите на СЈО е симптоматично, бидејќи тој е забележан во кругот на МВР и затоа побараа снимки од видео-надзорот и од системот за евиденција. Одбраната пак, тврдеше дека со тоа се прави притисок врз обвинетиот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Докторот кој му даде боледување на Горан Грујовски со кое беше оправдано неговото отуство на последното рочиште за Тврдина два има рок од 5 дена одговори на прашањата на СЈО, потврди за Телма директорот на градската болница 8 Септември, Сашо Стојчев. Писмото од СЈО го добиле во петокот попладне, а едно од прашањата кое пулмологот треба да го одговори е дали екс началникот на „петтата управа“, е дали со конкретната болест може да оди на судења, вели Стојчев. Стојчев верува дека колегата пулмолог дал боледување врз основа на медицински инфдикации, а не за да му помогне обвинетиот Грујовски да не присуствува на судењето. Од СЈО денеска потврдија дека официјално побарале известување и до докторот и до МВР и дека за сега нема повратен одговор. И телма постави прашање за МВР дали Грујовски веќе се вратил на работа и дали додека бил на боледување се појавувал во МВР, но до изготувањето на прилогот не добивме одговор. Обивинителот Пеливанов од СЈО во петокот изнесе сознанија според кои во периодот додека е на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Две години по протестите против полициската бруталност и на денот на судењето за „Случајот Тврдина“, јавноста треба да дознае, едноставно, неколку непознати факти кои мора да се знаат! Горан Грујовски, началникот на Петтата управа во УБК, армиски кадар, дојде на позицијата „главен на 5-ка“, рака под рака со уште неколку „армиски“ другари на Сашо Мијалков. Каков систем на кариера, какви бакрачи… Во тој „бран“ на „груевизирање“ на безбедносниот систем, покрај многу други жени, ќерки, синови, снаи, кумови и ресто-родбина, од приватен стопанственик, сопругата на Горан Грујовски (биолог) со изнудена диплома од постдипломски студии на приватен универзитет, без конкурс се вработува во МВР и сега води еден многу важен сектор во МВР кој (замислете!) треба да го европеизира МВР на патот кон ЕУ(!?) Но, можеби овој непотизам и фамилијаризација на МВР, нема да беа толку битни, ако СЈО не ја отвори истрагата „Титаник“ – за уништувањето на опремата од Грујовски и дружината, според која, со години наназад се прислушувало сè ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Специјалното јавно обвинитилство и формално ќе ја побара медицинската документација поврзана со боледувањата на началникот од УБК Горан Грујовски и првоосомничен во случајот „Тврдина 2“ за уништување на доказаците врзани со масовното прислушување. Грујовски вчера не дојде на судење, а досега се нема појавено ниту еднаш - поради болест. Откако НОВАТВ вчера објави дека Грујовски бил да гледа ракометен натпревар за време на неговото боледување, а не доаѓа во Суд, докторот којшто го издал последното боледување се согласи да ни даде изјава. НОВАТВ не комуницираше директно со Марјан Баловски, пулмолог од градската болница 8 септември, туку со неговиот директор. Така вчера попладнето Баловски требаше да не чека во болницата. Кога екипата на НОАТВ пристигна во болницата директорот ни се јави на телефон и рече дека „нема да дава изјава“. Претходно во телефоснки разговор изјави дека „не знаел дека бил на ракомет, кога дошол кај него навистина бил настинат“. Последното боледување поради проблеми со дишењето е издадено ...
| | веќе видена | слични

Специјалното јавно обвинителство изрази сомневање дека екс началникот на петата управа Горан Грујовски е навистина болен, поради што денеска беше одложено рочиштето за предметот Тврдина 2. Тимот на специјалната обвинителка Катица Јанева има сознанија дека Грујовски е виден во кругот на УБК во периодот за кога наводно бил на боледување. Доколку се потврдат овие сознанија, СЈО од судот ќе бара да издаде наредба за негово приведување. „Имајќи ги предвид сознанијата дека и по отвореното боледување бил присутен во кругот на МВР го известивме судот дека ќе побараме проверка на болеста на обвинетиот Горан Грујевски, и неговата оправдана спреченост да присуствува на денешното рочиште“, изјави Трајче Пеливанов – Обвинител во СЈО. Во судница не се појави ниту адвокатот на екс-началникот на петтата управа, Никола Додевски. Оправдувањето за отсуство на судијката Лидија Петровска и го достави адвокатот Петар Василев кој додаде и дека на Грујевски му е влошена здравствената состојба. Во врска со доказите во постапката ...
| | веќе видена | слични

На екс началникот на Петата управа, Горан Грујевски, му се влошила здравствената состојба и тој е на боледување - ова беше оправдувањето на одбраната во случајот „Тврдина 2“ поради кое тој како првообвинет денеска не се појави во судница. Но, медицинската документација која адвокатите ја доставија до Судот не беше доволна потврда за обвинителите на Специјалното јавно обвинителство според кои постојат основани сомневања дека Грујевски, како и други лица од УБК, осомничени или обвинети во нивните предмети, ги користат боледувањата секогаш кога треба да дадат исказ или да се појават на суд. „Од досегашното однесување на обвинетиот Грујевски и останати осомничени, обвинети и сведоци од УБК, и имајќи ги предвид дека и после отвореното боледување бил присутен во кругот на МВР, го известивме судот дека ќе побараме проверка на болеста на Грујевски и неговата оправдана спреченост да присуствува на денешното рочиште“, рече Трајче Пеливанов, јавен обвинител во СЈО. Доколку се потврди дека Грујевски одел на работа СЈО ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 236 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судскиот процес за `Тврдина 2` одложен за 23 мај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: