Вечерва се очекува 20.000 гол во Премиер лигата


Вчера на две средби од Премиер лигата беа постигнати 7 голови, па сега останува да бидат постигнати уште 11 голови и да се стигне до бројката од 20.000 голови постигнати во Премиер лигата. Кој ќе биде стрелецот на јубилејниот 20.000 гол останува да видиме вечерва кога ќе бидат одиграни нови натпревари од ова 17 коло во Премиер лигата. Стрелецот на овој јубилеен гол ќе добие чек во износ од 20.000 фунти од спонзорот на лигата, компанијата "Barclays". Оваа награда играчот ќе може да ја донира во добротворни цели по свој избор. Ако се навратиме низ историјата на Премиер лигата ќе видиме дека првиот гол во ова натпреварување го постигнал напаѓачот на Шефилд Јунајтед Брајан Дин против Манчестер Јунајтед на 15-ти август 1992 година, а стрелец на 10.000 гол беше легендарниот Лес Фердинанд, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Вечерва во Премиер Лигата се среќаваат: Астон Вила - Арсенал Манчестер Сити - Стоук Сити Њукасл - Вест Бромвич Албион Евертон - Свонси Фулам - Манчестер Јунајтед КПР - Сандерленд и Виган - ...
| | веќе видена | слични

Манчестер сити ќе ги помине католичките божиќни празници на врвот од табелата во Премиер-лигата, првпат по 82 години, откако со убедливи 3-0 го совлада Стоук во натпреварот од 17. коло Актуелниот шампион Манчестер јунајтед, кој е со два бода помалку на 2-то место, ги следи во чекор „граѓаните“ со триумфот од 5-0 над Фулам. Марк Албрајтон го постигна 20.000 гол во Премиер-лигата, кој, сепак не и помогна на Астон вила да го избегне поразот со 1-2 од Арсенал на домашен терен. Ливерпул е единствениот од фаворитите што киксна, играјќи без голови со Виган на гости.
| | веќе видена | слични

Лидерот на табелата, Манчестер Сити, пред своите навивачи убедливо славеше против Стоук (3:0), а победи забележаа и Манчестер Ј. и Арсенал И вонредното 17. коло од англиската Премиер лига не понуди ништо спектакуларно, бидејќи фаворитите за шампионската титула беа сигурни. Лидер на табелата, Манчестер Сити, не дозволи никакво изненадување пред верните фанови и убедливо го победи Стоук (3:0). - Уште сме на врвот. Најсреќен сум поради навивачите. Знам колку се среќни затоа што сме први на табелата и знам дека долго ќе го паметат овој Божиќ. Сепак, најважно од се е каде ќе бидеме на крајот од сезонава. Никогаш нема да ја заборавиме оваа година, славевме во ФА Куп и осигуравме место во Лигата на шампиони, изјави менаџерот на "граѓаните'', Роберто Манчини. Уште поубедлива беше бранителот на титулата Манчестер јунајтед на гостувањето против Фулам (5:0). - Не знам зошто противникот играше толку агресивно и грубо. Нервозен сум поради повредите на Џонс и на Јанг. Играа преагресивно врз Ешли, кој мора да паузира во ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот на Марк Олбрајтон од Астон Вила е стрелец на јубилејниот 20.000. гол, со што влезе во историјата на англиската Премиер лига. Младиот фудбалер на Вила беше стрелец на израмнувачкиот гол против Арсенал во Бирмингем. Спонзорот на лигата, банката Барклејс, ќе му додели 20.000 фунти, а тој ќе ги донира на хуманитарна установа. Првиот гол во историјата на Премиер лигата го постигна играчот на Шефилд Јунајтед, Брајан Дин, против Манчестер Јунајтед 1992 година, а 10.000. го даде Лес Фердинанд во декември 2001 г.
| | веќе видена | слични

Во англиското првенство, екипите од Манчестер фаќаат залет во набиениот новогодишен распоред во премиерлигата. Манчестер Јунајтед ги остави неубедливите перформанси зад себе со висока победа над Фулам на гости од 5-0 синоќа, одржувајќи чекор со соседот кој исто така на убедлив начин триумфираше дома против Стоук со 3-0. Црвените ѓаволи беа импресивни на Крејвен Котиџ, на големо задоволство на сер Алекс Фергусон, кој беше сведок како Велбек, Нани, Гигс, Руни и Бербатов ја тресат мрежата на домаќините. Причина за посебна радост имаа последните двајца, Руни кој стана најмладиот играч со 300 настапи во премиерлигата, и Бербатов кој го постигна својот педесетти гол во дресот на Манчестер. На Јунајтед му следуваат два натпревари на Олд Трафорд, во кои се надева дека ќе го стигне градскиот ривал, иако Сити чекори подеднакво цврсто. Со победата над Стоук, граѓаните имаат два бода предност на врвот на табелата во предвечерјето на Божиќ, иако тренерот Роберто Манчини смета дека првото место сега воопшто ...
| | веќе видена | слични

И Манчестер сити и Манчестер јунајтед не попуштаат во трката за титулата во Премиер-лигата. Лидерот убедливо го совлада Стоук со 3:0, а градскиот ривал го уништи Фулам на негов терен со 5:0. Сепак, победата го чинеше многу тимот на Алекс Фергусон, бидејќи се повредија Ешли Јанг и Фил Џонс. Двајцата ќе паузираат најмалку две недели. Тоа значи дека „бебињата“ ќе бидат драстично ослабени во празничните натпревари во Англија. На листата на повредени се и Видиќ, Флечер, Овен, Андерсон и Фабио. Резултати од 17. коло во Премиер-лигата: Астон Вила - Арсенал 1:2, Манчестер Сити - Стоук 3:0, Њукасл - Вест Бромвич 2:3, Евертон - Свонси 1:0, Фулам - Манчестер Ј. 0:5, КПР - Сандерленд 2:3, Виган - Ливерпул 0:0. Вчера играа: Тотенхем - Челзи. Табела: Манчестер С. 44, Манчестер Ј. 42, Тотенхем 34, Челзи 32, Арсенал 32, Ливерпул 30, Њукасл 27, Стоук 24...
| | веќе видена | слични

Ветеранот на Манчестер јунајтед, Рајан Гигс и младиот играч на Астон Вила, Марк Олбрајтон влегоа во историјата на англиската фудбалска Премиерлига. Гигс постигна гол во убедливата победа од 5-0 на „црвените ѓаволи“, на гостувањето кај Фулам и само ја продолжи неверојатната серија да постигнува барем по еден погодок во секоја од последните 22 сезони во елитната лига. За разлика од Гигс, Олбрајт местото во историјата си го обезбеди како стрелец на 20.000 погодок во Премиерлигата. Легендата на англискиот фудбал, Велшанецот Гигс, повеќе од две децении ги тресе мрежите во англиските стадиони. На 2 март 1991 година како 17-годишник дебитира за Манчестер и веднаш даде гол на дуелот против Евертон. Следната сезона Гигс даде 4 погодоци во првенството, пред тоа да се трансформира во Премиерига, во август 1992 година. Во првите две години од новоформираната Премиерлига, Гигс даде вкупно 22 погодока потврдувајќи го високиот квалитет. Иако не е напаѓач, Гигс во секоја наредна сезона ги тресеше противничките мрежи. ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед славеа убедлива победа од 5-0 , на синоќешното гостување кај Фулам, од рамките на 17-тото коло во Премиерлигата. Серијата од погодоци, симболично, во петтата минута од натпреварот, ја отвори Даниел Велбек, на асистенција од Нани. Токму португалскиот репрезентативец, пред истекот на првиот половина час игра, го удвои водството на „црвените ѓаволи“. Во завршницата од првото полувреме, Нани „сервираше“ уште една топка до Рајан Гигс, кој зголеми на 3-0. Печатот на големата победа го ставија напаѓачите Вејн Руни и Димитар Бербатов во финишот од средбата. Меѓутоа, сер Алекс Фергусон скапо го плати убедливиот гостински триумф. Најпрвин во 20-тата минута Ешли Јанг принудно влезе во игра на местото на повредениот Фил Џонс, за подоцна и тој, по точно еден час игра, поради повреда да биде заменет од Џи Сунг Парк. И обајцата се очекува да бидат отсутни од фудбалските терени за време на празничниот период, а можеби и подолго. Конкретно, за Џонс постои стравување, дека по ударот во ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Арсенал веднаш се врати на победничките патеки после поразот од Сити, Топџиите освоија значајни три поени на гостувањето кај Астон Вила. Фудбалерите на Арсен Венгер славеа со 2-1 над тимот од Бирмингем, а главен херој на Топџиите беше Јоси Бенајун. Израелскиот репрезентативец постигна погодок за победа во 87. минута од средбата откако беше оставен сам во казнетиот простор по корнер и со глава го совлада Бред Гузан. Пред паузата Робин Ван Перси го отвори резултатот од пенал со што го постигна 34. погодок во Премиер лигата за 2011 година, а на почетокот од вториот дел Олбрајтон изедначи по грешката на Мертесакер. Погодокот на крилото на Виља ќе влезе во аналите на Англискиот фудбал бидејќи тој го постигна голот број 20.000 во историјата на Премиер лигата. Со овој успех тимот на Арсенал се израмни на четвртата позиција со тимот на Челси. Двата лондонски тимови имаат по 32 поени и заостануват 12 бода зад Сити, Челси има натпревар помалку.
| | веќе видена | слични

Англискиот шампион Манчестер Јунајтед продолжува да го прогонува градскиот ривал Сити на врвот од Премиер лигата. Вчера Црвените ѓаволи со 5-0 славеа над Фулам и тоа на нивниот Кевин Котиџ и со тоа си го обезбедија второто место на табелата пред Божиќното коло. Уште пред паузата гостите го осигураа успехот со погодоците на Дани Велбек, Луис Нани и Рајан Гигс. Со овој погодок Гигс има постигнато голови во 21 сезона во низа. После мирното второ полувреме, во последните три минути Јунајтед преку Вејн Руни и Димитар Бербатов постигна уште два погодоци за конечниот успех од 5-0. Со оваа победа Манчестер ја задржа негативата од 2 поени зад Сити но сега тимот на Фергусон има 42 поени. Фулам пак е на 13. позиција со 18 поени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 218 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 375 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Телохранителите на Ким Џонг-ун, кои севернокорејскиот лидер го допратија денеска до Владивосток, повторно го привлекоа вниманието на светските медиуми.Додека ...
сите 135 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва се очекува 20.000 гол во Премиер лигата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: