Лекарските прегледи закажани преку „Мој термин“ од среда се префрлаат в сабота

Лекарските прегледи закажани преку „Мој термин“ од среда се префрлаат в сабота Граѓаните кои имаат закажано интервенција или преглед во рамки на проектот „Мој термин“, наместо во среда да ја побараат својата здравствена услуга во сабота кога ќе биде работен ден. Ова го соопшти Министерството за здравство, од каде напоменуваат дека сите закажани лекарски прегледи за среда, 27.ноември преку „Мој термин“, се презакажани за сабота, 30.ноември поради тоа што среда е прогласен за неработен ден поради одржувањето на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“. Здравствените установи во среда ќе работат исто како во неработен ден (празник) со предвидените дежурни служби, каде ќе им биде пружена соодветна здравствена заштита на итните пациенти, односно оние кои имаат потреба од ургентна здравствена услуга.
| | веќе видена | слични

Оваа сабота ќе биде работен ден и ќе се обработува „Денот на дрвото“. - Дванаесеттата акција на „Ден на дрвото“ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“ се одржа оваа среда (27.11.2013) и во неа нови 5 милиони садници ја разубавија Македонија. К.Г./М.Т.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Министерството за труд и социјална политика, информираат дека оваа сабота ќе биде работен ден, бидејќи се одработува „Денот на дрвото“. Инаку, во текот на акцијата "Ден на дрвото-Засади ја својата иднина" која се одржа оваа среда, Македонија се разубави со 5 милиони садници. -Дванаесетта акција на „Ден на дрвото„ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!„ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, стои во соопштението од здружението Ден на дрвото. ...
| | веќе видена | слични

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со донесениот заклучок на Владата на Република Македонија во врска со акцијата Ден на дрвото-засади ја својата иднина којашто се спроведе на 27.11.2013 година (среда), овој неработен ден ќе се одработи на 30.11.2013 година (сабота). Работната сабота се однесува претежно на вработените во државната адиминистрација кои вчера се вклучија во акцијата Ден на дрвото, посебно здравствените работници. Имено, Министерството за здравство ги одложи сите здравствени прегледи закажани по Мој термин за среда и тие ќе можат да се направат во сабота по истиот редослед.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 107 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 145 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лекарските прегледи закажани преку „Мој термин“ од среда се префрлаат в сабота

Од:
До кого (е-маил):
Порака: