Македонија сади пет милиони дрвца

Македонија сади пет милиони дрвца Во Македонија денеска се садат пет милиони дрва , во рамки на традиционалната акција „Ден на дрвото“ . Македонците денеска земаа лопати и се упатија до блиските ридови каде на околу 1.200 хектари ќе бидат засадени пет милиони нови садници. Директорот на македонски шуми Жарко Караџоски вели дека „времето е идеално“ за засадување, пред се поради обилните врнежи од дожд и снег кои ја натопија почвата. „Очекуваме висок процент на реализација и успешност, а исто така има голем одзив на граѓани во сите делови на Македонија и покрај ваквото време“, изјави Караџоски. Во акцијата „Засади дрвао, засади ја својата иднина“, која се спроведува по 12-ти пат, во Македонија се засадени вкупно 45 милиони садници. Акцијата е силно поддржана од Владата и еколошките асоцијации.
| | веќе видена | слични

Оваа сабота ќе биде работен ден и ќе се обработува „Денот на дрвото“. - Дванаесеттата акција на „Ден на дрвото“ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“ се одржа оваа среда (27.11.2013) и во неа нови 5 милиони садници ја разубавија Македонија. К.Г./М.Т.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Министерството за труд и социјална политика, информираат дека оваа сабота ќе биде работен ден, бидејќи се одработува „Денот на дрвото“. Инаку, во текот на акцијата "Ден на дрвото-Засади ја својата иднина" која се одржа оваа среда, Македонија се разубави со 5 милиони садници. -Дванаесетта акција на „Ден на дрвото„ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!„ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, стои во соопштението од здружението Ден на дрвото. ...
| | веќе видена | слични

Наша обврска не е да ги броиме или проверуваме засадените дрвца во акцијата „Ден на дрвото“. За такво нешто си има надлежни државни институции кои прават контроли, а потоа составуваат записник. Тие кои ја прават контролата се потпишуваат во тој записник и ако не е вистинит, нели според законот ќе си одговараат, вели за Плусинфо, Жарко Караџоски, директор на јавното претпријатие „Македонски шуми“ Според него, во вчерашната акција за пошумување, на планинските делови се засадени садници кои чинат од шест до 12 денари, а во градските средини биле подарени садници кои чинат од 200 до 400 денари. - Сите шпекулираат со бројките, но вистината е дека акцијата не чинеше 35 милиони денари, односно 569.000 евра. Нашата повеќегодишна акција „Ден на дрвото“ е многу успешна, а ако се додадат на тоа и европските анализи кои велат дека во слични неколкугодишни акции успешноста на пораснатати дрвја им е 35 проценти, а кај тоа е речиси двојно поголем, односно за четири години е 61,50 проценти, тоа кажува сè -вели Караџоски. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 27 ноември граѓаните на Македонија преку акцијата „Ден на дрвото, со свои раце засадија 5 милиони садници во сите општини на земјава, информираат од граѓанското здружение Ден на дрвото. -Дванаесетта акција на „Ден на дрвото„ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!„ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, стои во соопштението од здружението. Според здружението Ден на дрвото, со оваа акција уште еднаш покажавме како се сака Македонија -Со ...
| | веќе видена | слични

Снегот не ги спречи скопјани и годинава масовно да се вклучат во оваа акција И повозрасните граѓани засадија дрвја за позелено Скопје Спроведена 12-та акција Ден на дрвото Пет милиони багреми, јасени и чемпреси беа засадени низ државава на годинешнава 12. акција под мотото „Засади здравје, засади здрава иднина“. Од ЈП „Паркови и зеленило“ велат дека садниците ќе имаат време да се адаптираат до пролет, кога ќе треба да почнат да растат. Градот Скопје организираше акција за садење дрвца на падините на планината Водно, на локалитети кај селата Крушопек и Соње. Во акцијата за засадување садници учествуваат вработени во институции, општинари, политичари, ученици. Снегот не ги спречи скопјани и годинава масовно да се вклучат во оваа акција. Со организиран автобуски превоз уште од раните утрински часови граѓаните се најдоа на локациите за пошумување. - Како илјадници граѓани така и јас дојдов во селото Соње да засадам дрвце за поздрава иднина. Добро е што секоја година се зголемува бројот на граѓани, а воедно и ...
| | веќе видена | слични

Ден на дрвото по 12. пат На еколошката акција "Засади здравје! Засади здрава иднина!" се приклучија политичари, дипломати, војници, ученици, пејачи, актери, административци, пензионери, екологисти Лопатата вчера дефинитивно беше најкористената алатка. За чистење на снегот, но и за садење на нови садници на голините и опожарените места на 1.150 хектари низ цела Македонија. На акцијата "Засади здравје! Засади здрава иднина!" се приклучија политичари, дипломати, војници, ученици, пејачи, актери, административци, пензионери, екологисти и засадија нови пет милиони садници. Промотивната кампања почна во петокот, кога дрвца засадија медицински експерти, а претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов со сопругата во вторникот, засади млади фиданки во дворот на градинката Пеперутка" во населбата Драчево. Преставници на дипломатскиот кор, пак, со нови садници го оплеменија Паркот на дипломатите" во Мршевци во општина Илинден. Вчера акцијата ја поддржа и премиерот Никола Груевски, кој засади дрво во паркот Јане ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12-та акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“. Дрвца денеска засадија премиерот Никола Груевски, членови на Владата, припадници на Армијата, ученици… Шефот на кампањата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ Кристина Николовска акцијата ја оцени како масовна и успешна. - Граѓаните преку акцијата „Ден на дрвото“ пратија оргомна порака кон светот дека сите заедно можеме да засадиме поздрава иднина и да бидеме лидери на здрава иднина во регионот, Европа и светот, изјави Николовска за МИА. Лекарите, додаде таа, велат дека четири засдени дрвја се доволни како кислород за еден човечки век. - Па ако граѓаните на Република Македонија преку акцијата „Ден на дрвото“ досега во 12 акции засадиле 40 милиони садници, тогаш можеме да се гордееме со тоа дека сите заедно сме засадиле здрава иднина за 10 милиони луѓе, но и за животните и за целиот биосвет, рече ...
| | веќе видена | слични

70 илјади нови садници ќе го разубавуваат Скопје. Акцијата Ден на дрвото успешно спроведена по 12 пат и на локално ниво. Голем број граѓани, градоначалници и политичари меѓу кои и премиерот Груевски излегоа во парковите за да засадат здравје. Се садеше на целата територија на Скопје, а најраздвижено беше во Аеродром. Граѓаните како што велат со задоволство ја чекаа оваа акција бидејќи садењето дрвја и бенефитите од нив остануваат за идните генерации. Во акцијата се вклучи и администрацијата на општина Бутел, предводена од градоначалникот Латиновски. Голем придонес за спроведување на акцијата даде и локалната власт во Кратово, која уште рано изутрина почна со пошумување на повеќе локации. Во оваа акција акцентот е ставен на придобивките од пошумувањето за здравјето на луѓето, животните и целиот био свет. Во градовите главно се садеа Јавори, Чемпреси но и други повеќегодишни дрвца. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

27.11.2013 Снежната покривка во Кочани не ја попречи реализацијата на акцијата “Ден на дрвото“, што се организираше седма година по ред. На локацијата кај Градската депонија со организиран превоз во текот на претпладнето дојдоа поголем број граѓани, вработени во државните институции и општинската админстрација, членовите на Советот и ученици, заеднички да ја покажат желбата да се заштити најблиската околина на местото во кое живеат. Од подружницата на “Македонски шуми“ рекоа дека акцијата успешно е реализирана за само неколку часа при што е засаден предвидениот број садници.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија сади пет милиони дрвца

Од:
До кого (е-маил):
Порака: