Карпошани засадија дрва и ги облекоа во џемпери

Во знак на одбележување на „Денот на дрвото“, денеска, карпошани презедоа низа еколошки акции. Основците од сите 10 училишта на територија на општина Карпош беа дел од акцијата „ Засади здравје, засади здрава иднина“. Учениците, родителите и вработените од ООУ „Вера Циривири Трена“ преку заеднички активности со нивното партнер-училиште ООУ „Братство“, на специфичен начин го одбележаа овој празник. Во комбинација на повеќе уметности помогнати од познатиот уметник, агроном Живко Поповски-Цветин испратија порака, дека младите генерации сакаат да живеат во поздрава животна околина, притоа посветувајќи особено внимание на целиот биосвет. Младите карпошани ги искажаа своите емоции низ ликовен израз, истакнувајќи ги боите на природата пренесени на дрво и камен. Во таа насока, тие засадија и неколку млади дрвца кои ќе го симболизираат духот на соживот и соработка помеѓу овие две основни училишта. Трите уметнички Марија Светиева, Андријана Мицев и Анка Данаиловска, на неколку локации низ Општината, денеска го ...
| | веќе видена | слични

Оваа сабота ќе биде работен ден и ќе се обработува „Денот на дрвото“. - Дванаесеттата акција на „Ден на дрвото“ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Акцијата „Ден на дрвото-Засади ја својата иднина“ се одржа оваа среда (27.11.2013) и во неа нови 5 милиони садници ја разубавија Македонија. К.Г./М.Т.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од Министерството за труд и социјална политика, информираат дека оваа сабота ќе биде работен ден, бидејќи се одработува „Денот на дрвото“. Инаку, во текот на акцијата "Ден на дрвото-Засади ја својата иднина" која се одржа оваа среда, Македонија се разубави со 5 милиони садници. -Дванаесетта акција на „Ден на дрвото„ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!„ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, стои во соопштението од здружението Ден на дрвото. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 27 ноември граѓаните на Македонија преку акцијата „Ден на дрвото, со свои раце засадија 5 милиони садници во сите општини на земјава, информираат од граѓанското здружение Ден на дрвото. -Дванаесетта акција на „Ден на дрвото„ беше масовна и успешна. Река граѓани се упатуваа кон подготвените терени за засадување садници. Македонија засади здравје. Слоганот на кампањата на акцијата беше: „Засади здравје! Засади здрава иднина!„ Идејата беше граѓаните да се запознаат со придобивките од засадувањето садници за здравјето на луѓето, но и за животните и за сиот биосвет. Ако лекарите велат дека четири садници обезбедуваат доволно кислород за еден човечки век, а ако преку акциите на „Ден на дрвото“ досега сме засадиле вкупно 40 милиони садници, тоа значи дека сите ние како граѓани, сме се погрижиле да засадиме здравје за 10 милиони граѓани, но и за целиот биосвет, стои во соопштението од здружението. Според здружението Ден на дрвото, со оваа акција уште еднаш покажавме како се сака Македонија -Со ...
| | веќе видена | слични

Снегот не ги спречи скопјани и годинава масовно да се вклучат во оваа акција И повозрасните граѓани засадија дрвја за позелено Скопје Спроведена 12-та акција Ден на дрвото Пет милиони багреми, јасени и чемпреси беа засадени низ државава на годинешнава 12. акција под мотото „Засади здравје, засади здрава иднина“. Од ЈП „Паркови и зеленило“ велат дека садниците ќе имаат време да се адаптираат до пролет, кога ќе треба да почнат да растат. Градот Скопје организираше акција за садење дрвца на падините на планината Водно, на локалитети кај селата Крушопек и Соње. Во акцијата за засадување садници учествуваат вработени во институции, општинари, политичари, ученици. Снегот не ги спречи скопјани и годинава масовно да се вклучат во оваа акција. Со организиран автобуски превоз уште од раните утрински часови граѓаните се најдоа на локациите за пошумување. - Како илјадници граѓани така и јас дојдов во селото Соње да засадам дрвце за поздрава иднина. Добро е што секоја година се зголемува бројот на граѓани, а воедно и ...
| | веќе видена | слични

Ден на дрвото по 12. пат На еколошката акција "Засади здравје! Засади здрава иднина!" се приклучија политичари, дипломати, војници, ученици, пејачи, актери, административци, пензионери, екологисти Лопатата вчера дефинитивно беше најкористената алатка. За чистење на снегот, но и за садење на нови садници на голините и опожарените места на 1.150 хектари низ цела Македонија. На акцијата "Засади здравје! Засади здрава иднина!" се приклучија политичари, дипломати, војници, ученици, пејачи, актери, административци, пензионери, екологисти и засадија нови пет милиони садници. Промотивната кампања почна во петокот, кога дрвца засадија медицински експерти, а претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов со сопругата во вторникот, засади млади фиданки во дворот на градинката Пеперутка" во населбата Драчево. Преставници на дипломатскиот кор, пак, со нови садници го оплеменија Паркот на дипломатите" во Мршевци во општина Илинден. Вчера акцијата ја поддржа и премиерот Никола Груевски, кој засади дрво во паркот Јане ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Засади здравје! Засади здрава иднина!“ денеска беа засадени пет милиони дрвца на површина од 1.150 хектари низ цела Македонија во 12-та акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“. Дрвца денеска засадија премиерот Никола Груевски, членови на Владата, припадници на Армијата, ученици… Шефот на кампањата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ Кристина Николовска акцијата ја оцени како масовна и успешна. - Граѓаните преку акцијата „Ден на дрвото“ пратија оргомна порака кон светот дека сите заедно можеме да засадиме поздрава иднина и да бидеме лидери на здрава иднина во регионот, Европа и светот, изјави Николовска за МИА. Лекарите, додаде таа, велат дека четири засдени дрвја се доволни како кислород за еден човечки век. - Па ако граѓаните на Република Македонија преку акцијата „Ден на дрвото“ досега во 12 акции засадиле 40 милиони садници, тогаш можеме да се гордееме со тоа дека сите заедно сме засадиле здрава иднина за 10 милиони луѓе, но и за животните и за целиот биосвет, рече ...
| | веќе видена | слични

70 илјади нови садници ќе го разубавуваат Скопје. Акцијата Ден на дрвото успешно спроведена по 12 пат и на локално ниво. Голем број граѓани, градоначалници и политичари меѓу кои и премиерот Груевски излегоа во парковите за да засадат здравје. Се садеше на целата територија на Скопје, а најраздвижено беше во Аеродром. Граѓаните како што велат со задоволство ја чекаа оваа акција бидејќи садењето дрвја и бенефитите од нив остануваат за идните генерации. Во акцијата се вклучи и администрацијата на општина Бутел, предводена од градоначалникот Латиновски. Голем придонес за спроведување на акцијата даде и локалната власт во Кратово, која уште рано изутрина почна со пошумување на повеќе локации. Во оваа акција акцентот е ставен на придобивките од пошумувањето за здравјето на луѓето, животните и целиот био свет. Во градовите главно се садеа Јавори, Чемпреси но и други повеќегодишни дрвца. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карпошани засадија дрва и ги облекоа во џемпери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: