Сите награди на „Златна Бубамара 2014“

2 копии

Популарната манифестација „Златна Бубамара на популарноста“ синоќа по седумнаесетти пат се одржа во Универзална сала.Повеќе фотки од настанот тука!И овој пат, нејзин домаќин беше актерот Сашко Коцев, а вечерта помина во знакот на хуморот, смеата, музиката и наградувањето на најпопуларните за изминатата 2013 година. На сцената освен македонски, настапија и бројни балкански ѕвезди.Слоганот на овогодишното доделување беше „Од пари се живее-не од воздух”, а четиричасовната манифестација помина со шеги за маглата во Скопје, бесплатното скијање за пензионерите, политичарите, проектот „Скопје 2014″…„Златна Бубамара секогаш во свој препознатлив стил ја прераскажува изминатата година, ја дијагностицира и лекува нашата реалност и општествената стварност”, изјави Ранко Петровиќ, автор и режисер на “Златна Бубамара на популароста”.Сите награди на „Златна Бубамара 2014“:Трајни музички вредности – Драган Каранфиловски- БојсСпортски подвиг – алпинистката Илина АрсоваТеатарска претстава – „Вечна куќа” на МНТАлбум на ...
| | веќе видена | слични

Цели четири часа Универзалната сала ечеше од смеа и тоа благодарение на умешно направениот рекапитулар на сето она што ја одбележа годината што ја оставивме зад нас. Седумнаесеттата Златна Бубамара на популарноста не остави никого рамнодушен посебно заради посебниот шарм на Сашко Коцев, одлично смислена програма, „стратешки поделени“ награди, прекрасната музика и одличните домашни и балкански ликови. Меѓу актуелните теми свое место си најде „густата магла“ со која мака мачевме во изминатите неколку месеци, а неизоставен дел беше и бесплатното скијање за сите пензионери. Даниел Кајмакоски од балканското шоу Х Фактор ја воодушеви публиката со своето веќе препознатливо пеењe. Наградата за трајни музички вредности заслужено припадна во рацете на Драган Каранфиловски- Бојс кој со својата „Валерија“ не’ врати години наназад, посветувајќи ја Бубамарата на својот доктор кој му помогнал во битката со тешката болест. Наградата за спортист на годината заслужено замина во витрините на првата Македонка која што се искачи ...
| | веќе видена | слични

Седумнаесетата „Златна буба мара на популарноста “ во знакот на Даниел Кајмакоски и Северина Единствениот и незаменлив Сашко Коцев, со својата умешност за хумор и сатира, и оваа година не поштеди никого за да ја насмее публиката во Универзална сала, која последен пат во сегашниот облик беше домаќин на прочуената манифестација. Имено, наскоро ќе се гради потполно нов објект на местото на сегашната Универзална. Седумнаесеттото издание на долгоочекуваната манифестација Златна буба мара вчеравечер беше спектакл проследен со иронија и гламур - и веќе споменатата сатира на на Сашко Коцев. Сара Мајс и Тамара Тодеска уште еднаш докажаа дека сексапилот и раскошната убавина се уште се присутни на македонската сцена. Даниел Кајмакоски пречекан со огромни овации и мечиња. Северина со само еден потег на нејзиниот задник ја „заврте“ Универзална сала. Цацко најдобро отслика што значи еколошка средина, давајќи и значење на полов орган. „Стјуардесата“ Катарина Ивановска со нејзиниот раскош и сексапил ја засени сцената на ...
| | веќе видена | слични

Синоќа во преполната Универзална сала по 17-ти пат се одржа манифестацијата „Златна Бубамара на популарноста“. Уште една одлична вечер исполнета со хумор, музика и забава, настан за кој како и секогаш се бара влезница повеќе. Актерот и водител Сашко Коцев повторно ја насмеа публиката до солзи, а најголемо внимание секако привлече настапот на нашиот претставник на регионалниот X Factor, Даниел Кајмакоски кој беше прогласен за Откритие на годината и ја отпеа песната „Red“ со која настапи и на првата аудиција за натпреварот, додека X Factor е прогласен за Најпопуларен балкански музички проект.Фотографија: Влатко Перковски (Телеграф.мк)Наградата Трајни музички вредности заслужено отиде во рацете на Драган Каранфиловски – Бојс, Најперспективна пејачка е Сара Мејс, за Албум на годината е прогласен „Гласот на виолината“ од Зоран Џорлев, а најдобриот концерт го одржа Игор Џамбазов во СЦ „Борис Трајковски“. Хит на годината е „Ми треба љубов“ од Бени Шаќири, а битолската група Мадригали доби награда за 40 години ...
| | веќе видена | слични

Пензионерите знаат да скијаат како професионалци, семејствата на ручек во ресторан комуницираат преку социјалните мрежи, а потоп на светот ќе му се случи кога панорамското тркало ќе се заглави кај мостот "Око". Влатко Стефановски и Северина Ова е само дел од чудесниот, весел свет на "Златна Бубамара на популарноста" и нејзиниот генијален домаќин Сашко Коцев. Популарната манифестација, една година пред да го прослави своето полнолетство, завчера по 17. пат во Универзалната сала во Скопје ни подари уште едно урнебесно шоу. Донесе докажани домашни и балкански ѕвезди, најактуелни млади ѕвезди, многу смеа, и ни даде добра причина три часа да останеме на старите добри неудобни столчиња на Универзална. Балканската поп кралица Северина беше една од нив, а "Бубамара" за прв пат ја спои на иста сцена со гитарската легенда Влатко Стефановски во нејзината песна "Напуштена" (Остављена). "Мажите вака секогаш ги снемува", рече Северина кога Игор Џамбазов ја бацуваше по три пати за секоја од трите награди што и ги додели. ...
| | веќе видена | слични

Колку и да изгледа дека е работа на среќа и упорност да се присуствува на местото на настанот, додека се случува Златната Бубамара на популарноста, по 17. издание на оваа наградно-хумористична и сатирична манифестација извесно е дека во Универзалната сала, таму никој не се најде случајно. Зашто сите што беа таму си го добија тоа што го бараа, а можеби и не го очекуваа. Наградените си добија статуетки во вид на "генетски модифицирана златна бубамара" од месинг, поради недостиг на бронза и скапо дрво од врба... Некои од видните гости во публиката си добија мајтап на нивна сметка (главно од сферата на политиката), а сите останати (не)случајни посетители добија повеќе од три часа смеа и забава. Амбициите на "Златната Бубамара на популарноста", т.е. на нејзиниот идеен водач Ранко Петровиќ, да стане балкански релевантна манифестација се потврдија со присуството и наградите на повеќе потврдени екс ЈУ -ѕвезди, како и дел од учесниците на реалното музичко шоу Х-Фактор, од кои најголем аплауз секако доби Даниел ...
| | веќе видена | слични

Доделени се наградите „Златна Буба Мара“ за годишни достигнувања, еве ги наградените:Награда за трајни вредности – Драган Каранфиловски БојсСпортист на годината 2013 – Илина АрсоваТеатарска престава на годината 2013 – „Вечна куќа“Актерка на годината 2013 – Драгана КостадиновскаАлбум на годината 2013 Гласот на виолината – Зоран ЏорлевНајперспективна пеачка на годината 2013 – Сара МејсБалкански ТВ проект на годината 2013 – Фактор ХОткритие на годината 2013 – Даниел КајмакоскиМузички видео спот 2013 Тони Зен и БМА – „Се е под контрола“ТВ Емисија на годината 2013 – „ Билките на Баба Рада“ – ТВ Канал 5Концерт на годината 2013 – Игор ЏамбазовПејачка на годината 2013 – Тамара ТодевскаБалкански албум на годината 2013 – „Добродошао у клуб“ – СеверинаБалкански концерт на годината 2013 – СеверинаНајпопуларна балканска пејачка на годината 2013 – СеверинаАктер на годината 2013 – Оливер МитковскиМузичка ТВ емисија на годината 2013 – „Еден бакнеж“ ТВ АлфаМлад актер на годината 2013 – Атанас АтанасовскиМлад актер на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сите награди на „Златна Бубамара 2014“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: