ТОДОРОВ БЕГАЛ КОН ВЛЕЗОТ: МВР излезе со детали за вчерашниот напад, Стојановски му дошол и дома


Пред да се случи нападот кај министерството, Стојановски во два наврати утрото бил и во домот на Тодоров. Според таткото на екс-министерот, Стојановски прво се појавил во 8.15 часот, а потоа и во 8.45 часот Со бегање кон влезот во Министерството за здравство, откако претходно го оттурнал од себе напаѓачот, екс-министерот Никола Тодоров си го спасил животот во вчерашниот инцидент кога беше мета на вооружен напад од страна на 60-годишниот Љупчо Стојановски од велешко Долно Караслари . Министерството за внатрешни работи денеска излезе со соопштени во кое се изнесуваат детали за нападот, како и за случувањата пред и после пукањето. „Вчера околу 12 часот додека Н.Т., заедно со неговото обезбедување, се движел по скалите кон влезот на Министерството за здравство, каде требало да се изврши примопредавање на функцијата министер за здравство, Љ.С.се доближил до оштетениот со вперен пиштол кон него на растојание од околу 40 сантиметри, на што оштетениот реагирал на тој начин што го оттурнал од себе“, се вели во ...
| | веќе видена | слични

Еден човек деновиве пукаше во екс министерот за здравство Никола Тодоров. За среќа не го погоди, иако велат дека пиштолот не бил вистински, односно дека бил на гас. Тој човек е дедото на малата Тамара, девојчето кое што почина чекајќи да биде пратена на операција во странство. Нападот е за осуда, насилството не е решение. Но, кој бил мотивот, поривот, што го натерало овој 57 годишен човек да впери пиштол во поранешниот министер за здравство? Мирниот и тивок човек од село Каласлари, како што го опишуваат неговите соседи, живеел со болката дека наместо здравствениот систем да и помогне, ја однесе во смрт неговата деветгодишна внука. Тамара имаше тешка форма на сколиоза. Рбетот беше толку искривен, што заедно со ребрата притискаа врз срцето и белите дробови на девојчето. Одвај дишеше, а лекарите, тие многу важни фактори во комисиите на Фондот за здравство проценија дека операцијата не е итна. Само 30 000 евра беа потребни за нејзината операција, но не доби шанса за живот. Тогаш под притисок на медиумите Тодоров ...
| | веќе видена | слични

Никола Тодоров, како заменик премиер во владата на Емил Димитриев, му одобрил две службени возила за користење на поранешниот премиер Никола Груевски на 31 мај, денот кога нешто пред полноќ беше избрана новата влада на Зоран Заев. Одлуката е објавена во Службен весник наредниот ден, а станува збор за две возила „фолксваген пасат“. Според Законот за влада, поранешните премиери имаат право на шестчлено обезбедување и службено возило и возач во период колку што биле на функцијата. Во случајот на Груевски, тоа се девет и пол години, а му остануваат уште осум години да ги користи овие привилегии, кои се предвидени со законските измени донесени во 2013 година. Една недела претходно, долгогодишниот министер за здравство, повторно во улога на вицепремиер во техничката влада, потпишал одлука за распределба на 800 илјади евра, пари од буџетот на државата, наменети за финансирање на здруженија и фондации. Техничката владата на чело со Емил Димитриев на 30 март го објави огласот за финансиска поддршка, а сумата што ...
| | веќе видена | слични

Никола Тодоров како заменик претседател на Владата потпишал објектот на Македонската филхармонија да биде внесен во Катастарот на 31. Мај, 10 дена по отворањето на објектот и неколку часа пред да биде избрана новата Влада. Одлуката е експресно објавена во Службениот весник, односно еден ден откако Тодоров ја потпишал.Иако одлуката е излезена во Службен весник, во Катастар, земјиштето каде што се наоѓа Филхармонијата се уште е заведено како „каменјар“.Филхармонијата која беше отворена без технички прием и без да биде внесена во Катастарот служеше за фотографирање на целиот партиски врв на ВМРО-ДПМНЕ. Иако тврдеа дека купиле билети за да го следат отворањето, ниту еден од челниците на партијата не покажа билет за влез во салата.Како што претходно објави А1он, Никола Тодоров како заменик премиер на неколку часа пред изборот на новата реформска Влада му даде на лидерот на неговата партија, Никола Груевски две државни возила, а десетина дена пред заминувањето, тој разрешувал и именувал, отворал и затворал ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот премиер, Емил Димитриев во следните година и пол ќе го чуваат шестмина телохранители и на располагање ќе има службено возило и возач. Ваквите привилегии му следуваат со измените на Законот за влада, донесени во 2013 година, со кои бившите премиери имаат право на обезбедување и службено возило во времетрање на извршувањето на функцијата.Според објаснувањето на пратениците што ги предложија измените, Александар Николовски и Илија Китановски, поранешните премиери треба да бидат заштитени од криминалците против кои се бореле за време на мандатот, а шестмина телохранители се за да бидат по двајца во смена во текот на 24 часа. Димитриев беше избран за технички премиер за спроведување избори на 18 јануари 2016 година, а остана на функцијата до 31 мај годинава. Тој живее во Пробиштип во семејна куќа со родителите, неговата сопруга со двете деца и братот со сопругата и едно дете. Додека беше премиер, тој патуваше секојдневно на релација Пробиштип-Скопје.Лидерот на ВМРО ДПМНЕ пак Никола Груевски, доби две ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот заменик претседател на Владата, Никола Тодоров неколку часа пред изборот на новата реформска влада на СДСМ донел одлука екс премерот Никола Груевски да користи две службени возила „Волксваген Пасат 3Ц“. Одлуката во Службен весник е објавена ден потоа, односно на први јуни, денот кога со работа почна новата Влада. Оваа одлука на Тодоров не важи за екс премиерот Емил Димитриев ниту пак за некој друг поранешен премиер, туку е наведено м-р Никола Груевски. Со оваа одлука, Груевски ќе ги користи двата пасати со силина на мотори од 140 киловати, произведени во 2015 година. Повеќе на А1Он ( Извор/А1Он )
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО ДПМНЕ и денеска со осуда за обидот за атентат на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Од партијата на Груевски велат дека нападот бил поттикнуван со години од страна на Социјалдемократскиот сојуз, а таквата политика ја нарекоа некрофилска. На нашите прашања дали смета е некрофилско поигрувањето со чувствата на родителите, известувањето за одобрено лекување ден по смртта на малата Тамара, како и последната изјава на Груевски дека родителите се виновни за нејзината смрт, Јовановски не обвини за вадење од контекст. Мајката на малото девојче кое не доби шанса за лекување, вчера во изјава за Тв 24 рече дека виновен е здравствениот систем и замоли да не се злоупотребува смртта на нејзината ќерка за политички потреби. Дедото на малата Тамара, 57-годишниот Љупчо Стојановски, кој го нападна поранешниот министер Тодоров, експресно доби 30-дневен притвор и се наоѓа во истражниот затвор во Шутка. За смртта на Тамара досега никој не понесе одговорност.
| | веќе видена | слични
8 копии

Обидот за атентат врз Никола Тодоров не беше афектен чин. Обидот за атентат врз Никола Тодоров беше чин кој беше поттикнуван со години, рече на денешната прес-конференција Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. - СДС и невладините организации под контрола на Сорос измислуваа стотици лаги против Тодоров само за да ја подготват и подгреат атмосферата до момент во кој некој ќе им поверува и ќе одлучи да пролее крв. Нема земја во светот во која што не починал пациент, но тие сметаа дека со прогласувањето на Тодоров за масовен убиец ќе успеат да манипулираат со чувствата на болните, нивните блиски или оние кои загубиле некого, истакна тој. Ваквата политика, според Јовановски, имаше за цел да предизвикаат крвави конфликти по улиците. - Јасно е дека атентаторот не се одлучил сам да го стори убиството токму на првиот ден од доаѓањето на Зоран Заев на власт. Органите на прогонот мора да утврдат и кој му го дал пиштолот за да го стори криминалниот акт. Органите на прогонот мора да побараат одговорност од сите оние кои го ...
| | веќе видена | слични

FlySky според информациите кои МВР јавно ги објави, но и според медиумските извештаи направи 3D видео реконструкција на обидот за атентат врз Никола Тодоров на неговиот последен ден како министер за здравство. Во Тодоров беше пукано од дедото на трагично починатата Тамара со преправен гасен пиштол за што доби 30 дневен притвор. Тодоров остана неповреден.
| | веќе видена | слични

Обидот за атентат врз Никола Тодоров беше чин што беше поттикнуван со години. СДС и невладините организации под контрола на Сорос измислуваа стотици лаги против Тодоров само за да ја подготват и подгреат атмосферата до момент во кој некој ќе им поверува и ќе одлучи да пролее крв. Нема земја во светот во која не починал пациент, но тие сметаа дека со прогласувањето на Тодоров за масовен убиец ќе успеат да манипулираат со чувствата на болните, нивните блиски или тие што загубиле некого, рече вчера на прес-конференција Kрсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. - Ваквата некрофилска политика имаше една цел, а тоа е да се предизвикаат крвави конфликти по улиците какви што најавуваа и новиот министер Едмонд Адеми, Зоран Заев и Зоран Верушевски - додаде тој. Јовановски истакна дека органите на прогонот мора да утврдат и кој му го дал пиштолот за да го стори криминалниот акт и мора да побараат одговорност од сите оние што го поттикнуваа и помагаа атентатот и с` уште им даваат поддршка на крвавите пресметки. - Молкот е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 254 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ТОДОРОВ БЕГАЛ КОН ВЛЕЗОТ: МВР излезе со детали за вчерашниот напад, Стојановски му дошол и дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: