НЕ ЗНАМ ОД КАДЕ НАШОЛ ПИШТОЛ: Мајката на Тамара во шок, го осуди нападот врз Тодоров (ФОТО/ВИДЕО)


3 копии

Напаѓачот стоел кај скалите од министерството и го чекал Тодоров. Кога пристигнал автомобилот и кога Тодоров се упатил накај влезот во зградата, кон него тргнал напаѓачот. Тој извадил пиштол, го насочил кон главата на Тодоров и истрелал. За среќа, поранешниот министер инстинктивно реагирал и се поместил Ништо не навестуваше дека планирал такво нешто. Не знам од каде нашол пиштол. Револт во семејството постои но, никој не помислил на вакво нешто. Не очекував дека ќе се случи ова. Убиството не е решение, рекла во изјава за порталот „Нова“ , Жаклина Димовска, мајката на малата Тамара која почина чекајќи пари од државата за да замине на лекување во странство . Мајката, во изјава за порталот, потврдила дека уапсениот Љупчо Стојановски, дедото на Тамара, е човекот кој денеска пукаше кон поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Таа воедно не ја оправдала постапката на дедото. - Ова е шок за мене, го осудувам насилството, иако ми е татко. Цел живот се борев за правда и еве што се случи. Во моето семејство ...
| | веќе видена | слични

Еден човек деновиве пукаше во екс министерот за здравство Никола Тодоров. За среќа не го погоди, иако велат дека пиштолот не бил вистински, односно дека бил на гас. Тој човек е дедото на малата Тамара, девојчето кое што почина чекајќи да биде пратена на операција во странство. Нападот е за осуда, насилството не е решение. Но, кој бил мотивот, поривот, што го натерало овој 57 годишен човек да впери пиштол во поранешниот министер за здравство? Мирниот и тивок човек од село Каласлари, како што го опишуваат неговите соседи, живеел со болката дека наместо здравствениот систем да и помогне, ја однесе во смрт неговата деветгодишна внука. Тамара имаше тешка форма на сколиоза. Рбетот беше толку искривен, што заедно со ребрата притискаа врз срцето и белите дробови на девојчето. Одвај дишеше, а лекарите, тие многу важни фактори во комисиите на Фондот за здравство проценија дека операцијата не е итна. Само 30 000 евра беа потребни за нејзината операција, но не доби шанса за живот. Тогаш под притисок на медиумите Тодоров ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО ДПМНЕ и денеска со осуда за обидот за атентат на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров. Од партијата на Груевски велат дека нападот бил поттикнуван со години од страна на Социјалдемократскиот сојуз, а таквата политика ја нарекоа некрофилска. На нашите прашања дали смета е некрофилско поигрувањето со чувствата на родителите, известувањето за одобрено лекување ден по смртта на малата Тамара, како и последната изјава на Груевски дека родителите се виновни за нејзината смрт, Јовановски не обвини за вадење од контекст. Мајката на малото девојче кое не доби шанса за лекување, вчера во изјава за Тв 24 рече дека виновен е здравствениот систем и замоли да не се злоупотребува смртта на нејзината ќерка за политички потреби. Дедото на малата Тамара, 57-годишниот Љупчо Стојановски, кој го нападна поранешниот министер Тодоров, експресно доби 30-дневен притвор и се наоѓа во истражниот затвор во Шутка. За смртта на Тамара досега никој не понесе одговорност.
| | веќе видена | слични

FlySky според информациите кои МВР јавно ги објави, но и според медиумските извештаи направи 3D видео реконструкција на обидот за атентат врз Никола Тодоров на неговиот последен ден како министер за здравство. Во Тодоров беше пукано од дедото на трагично починатата Тамара со преправен гасен пиштол за што доби 30 дневен притвор. Тодоров остана неповреден.
| | веќе видена | слични

Обидот за атентат на Никола Тодоров, беше чин поттикнуван со години. Тоа не беше дело, сторено во афектна состојба, а органите на прогонот мора да побараат одговорност од сите оние кои помогнале во овој акт, вели Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. Емотивни статуси и реакции, денеска, и на социјалните мрежи, за случајот со малата Тамара и нејзиниот дедо, кој, пред три дена, се обиде да го убие поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Во реакциите стои дека мајката на Тамара од Велес, веднаш по погребот на нејзината ќерка, се обидела да му даде политичка конотација на целиот случај, обвинувајќи го тогашниот министер Тодоров, за смртта на Тамара. Дел од реакциите на социјалните мрежи, велат дека мајката на Тамара, еден ден по погребот, држела политички говори на протестите и по медиумите, злоупотребувајќи ја смртта на нејзината ќерка, за која знаела дека починала од бронхопнеумонија. Наспроти тоа, велат на социјалните мрежи, таа непрестајно го повикуваше Тодоров за главен виновник, во целата кампања која ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за внатрешни работи сеуште не открива како 60 годишниот велешанец го набавил пиштолот со кој завчера се обиде да го убие поранешниот министер за здравство Никола Тодоров.. Од МВР велат дека истрагата е во тек и најверојатно повеќе информации ќе се објават на почетокот од наредната недела.. Инаку вчера доцна попладне, по барање на основното јавно обвинителство, судија на претходна постапка му одреди 30-ет дневен притвор на 60 годишниот напаѓач.. Тој пак на распитот во кривичниот суд се бранел со молчење.. Полицијата се уште не открива со какво огнено оружје е пукано кон Тодоров.. МВР во вчерашното соопштение единствено напиша дека од местото на нападот е подигнат пиштол и други предмети кои се доставени за понатамошна обработка.. Додека трае молкот на полицијата, дел од медиумите објавиа дека напаѓачот употребил гасен пиштол најверојатно дополнително обработуван за да одговара на куршум со калибар 6.35 милимитри со што оружјето добива убиствена моќ.. Токму ваква работилница за незаконска ...
| | веќе видена | слични

Смртта на Тамара нема никаква поврзаност со политика и политички партии туку со здравствениот систем во Македонија, вели во телефонски разговор за ТВ24 мајката на малата Тамара, по вчерашното интервју на поранешниот премиер Никола Груевски, во кое индиректно ги обвини родителите за нејзината смрт. Според експертите, целиот случај со смртта на Тамара непотребно се политизира. Со самото тоа што Тодоров додека министерувал ветил дека ќе и помогне на Тамара, должен е да се извини на семејството на Тамара, смета универзитетскиот професор Методија Трајаноски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Алфа за смртта на Тамара го впери прстот кон родителите. Тој изјави дека не била однесена на лекар и не била третирана соодветно. Во интервјуто Груевски за нападот на Тодоров, потенцираше дека нападот врз поранешниот министер бил кулминација на атмосфера која била создавана да послужи на СДСМ. И додека за смртта на Тамара досега никој не понесе одговорност, дедото на малата Тамара, 57-годишниот Љупчо ...
| | веќе видена | слични

Пиштолот со кој дедото на малата Тамара пукаше кон поранешниот министер за здравсво Никола Тодоров е даден на вештачење се уште не се знае на кој начин напаѓачот го набавил. Стои ли уште некој зад обидот за атентат? Овие прашања сеуште остануваат отворени за јавноста. Министерсвото за внатрешни работи за телевизија Нова информираше дека нема дополнителни информации освен соопштението кое беше испратено во текот вчерашниот ден. Анализа на случајот за телевизија Нова писохологот Билент Карахасан кој оценува дека црната капања има големо влијание и дека политичарите треба да имаат најголема одговорност. 57-годишниот Љупчо Стојановски, месецов ќе го помине во истражниот затвор во Шутка, каде ќе ја издржува мерката 30-дневен притвор. Ваква одлука по двочасовниот распит донесе судија на претходна постапка. Тој доби две кривични пријави – за убиство во обид и за недозволено поседување, тргување или изработка на оружје. Стојановски во судот се бранел со молчење, Според соопштението напаѓачот рано наутро прво отишол ...
| | веќе видена | слични

Од МВР велат дека нема други детали поврзани со нападот и  оти предметот е предаден во обвинителството , откако вчера беше поднесена кривична пријава против 60 – годишниот жител на долно Каласлари. Тој се бранеше со молчење пред судијата за претходна постапка , кој му определи 30 дневен притвор. Адвокатот на Љупчо Стојановски, инаку дедо на малата Тамара има бројни здравствени нарушувања, а како што изјави неговата адвокатка, имал и психички проблеми.  Истрагата треба да утврди и од каде скромниот Стојановски набавил пиштол со кој пред два дена пред министерството за здравство два пати пукаше во Тодоров . 
| | веќе видена | слични

57-годишниот Љупчо Стојановски, казната еден месец притвор ќе ја издржува во истражниот затвор во Шутка. Одлуката ја донесе судија на претходна постапка, откако Стојановски испука три куршуми кон екс-министерот Никола Тодоров, и беше приведен. Тој доби две кривични пријави – за убиство во обид и за недозволено поседување, тргување или изработка на оружје. За време на распитот, на Стојановски му се слошило неколкупати, по што интервенираше и брзата помош. Ова е една од причините поради која одбраната ќе ја обжали одлуката за притвор и ќе бара поблага мерка. Стојановски пред судија на претходна постапка се бранел со молчење, бидејќи како што вели неговата адвокатка, не бил во состојба да даде исказ. По лицето и телото имал траги од насилство, за кои одбраната се сомнева дека настанале при неговото апсење. Според снимките, тој не им давал отпор на полицајците, но тие сепак употребиле прекумерна сила – тврди неговата адвокатка. Таа најави дека ќе покренат постапка, доколку се докаже дека повредите настанале ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 125 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 116 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НЕ ЗНАМ ОД КАДЕ НАШОЛ ПИШТОЛ: Мајката на Тамара во шок, го осуди нападот врз Тодоров (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: