Еве што избираат посиромашните дечиња како подарок за Божик


Во пресрет на католичкиот Божик, на социјалните мрежи кружи видео под наслов „The Other Christmas Gift“, во кое неколку момчиња и девојчиња од семејства со ниски примања кажуваат што сакаат да добијат за празниците и каков подарок посакуваат нивните родители. Тие ќе добијат два подарока – едниот е подарокот што тие го посакувале за себе, а другиот – подарокот што би го сакале нивните мајки или татковци. Погледнете во остатокот од видеото каква одлука ќе донесат дечињата.
| | веќе видена | слични

Одлуките на сиромашни деца, кои се ставени пред голема дилема дали да изберат божиќен подарок за себе или за своите родители, ќе ви го стоплат срцето. Можеби и ќе ви ги насолзат очите. Во видеото „The Other Christmas Gift“, неколку момчиња и девојчиња од семејства со ниски примања кажуваат што сакаат да добијат за Божиќ и каков подарок посакуваат нивните родители. Потоа, пред нив добиваат два подарока – едниот е подарокот што тие го посакувале за себе, а другиот – подарокот што би го сакале нивните мајки или татковци. Кога се принудени да изберат еден подарок со кој би си заминале дома, сите деца, без исклучок, го избираат подарокот за родителите. „Лего коцките не се важни. Семејството е важно. Вие рековте Лего или семејство, а јас го избирам семејството“ – вели едно од децата. „Јас добивам подароци секоја година од моето семејство, а мајка ми не добива ништо“, „Ако јас добијам лаптоп, мајка ми ќе изгуби нешто. Таа ми помага кога сум болна, ми помага со домашните задачи“, „Таа ми го даде домот во ...
| | веќе видена | слични

Во видеото „The Other Christmas Gift“, неколку момчиња и девојчиња од семејства со ниски примања кажуваат што сакаат да добијат за Божиќ и каков подарок посакуваат нивните родители. Потоа, пред нив добиваат два подарока – едниот е подарокот што тие го посакувале за себе, а другиот – подарокот што би го сакале нивните мајки или татковци. Кога се принудени да изберат еден подарок со кој би си заминале дома, сите деца, без исклучок, го избираат подарокот за родителите. „Лего коцките не се важни. Семејството е важно. Вие рековте Лего или семејство, а јас го избирам семејството“ – вели едно од децата. „Јас добивам подароци секоја година од моето семејство, а мајка ми не добива ништо“, „Ако јас добијам лаптоп, мајка ми ќе изгуби нешто. Таа ми помага кога сум болна, ми помага со домашните задачи“, „Таа ми го даде домот во кој живеам“, „Тие се грижат за мене и прават сè за мене, па морам да им се оддолжам“, „Сега имам можност да им дадам нешто“ – велат дечињата. Се разбира, на крајот децата ги добиваат двата ...
| | веќе видена | слични

Наближувањето на празниците ги преплави социјалните мрежи со божиќни фотографии од среќни семејства и нивните најмлади членови. На профилот Inspired By Colour на Instagram, стотици фотографи и аматери ширум светот споделуваат празнични фотографии од заспани новороденчиња на чиј шарм нема да можете да одолеете. Новороденчиња облечени како Дедо Мраз и снешко и бебенца кои лежат во новогодишните венци се само дел од прекрасните новогодишни фотографии споделени на профилот кој го следат над 20.000 лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еве што избираат посиромашните дечиња како подарок за Божик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: