Сириските сили тргнаа кон друг град на северот

Сириските сили во вторникот наутро се упатиле кон северниот град Марат ал-Нуман на автопатот Дамаск – Алепо, откако уапсиле стотици лица во селата во околината на Џиср ал-Шугур, пренесува Reuters e на повикувајќи се на очевидци Единици на армијата на Сирија придружувани од оклопни возила доцна вечерта во понеделник пристигнале во селото Ахтам, 14 километри од градот Марат ал-Нуман, во кој се одржуваа големи протест против сирискиот претседател Башар ал-Асад . Седум илјади жители од областа на градот Џиср ал-Шугур пребегнаа во јужната турска покраина Хатаи, која е оддалечена околу 20 километри, пред владините единиц да влезат во градот. Сириските власти тврдат дека во Џиср ал-Шугур минатата седмица загинале 120 припадници на безбедносните сили. Жителите на градот кои побегнаа и дезертери од армиските редови тврдат дека тоа биле цивили и војници кои биле убиени затоа што не сакале да пукаат во народот. Од пред три месеца откако почнаа протестите во Сирија, загинале пповеќе од 1.300 цивили и повеќе од 300 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Голем број жители“ на сирискиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на границата со Турција, почнаа се враќаат во нивните домови, се вели во соопштението од вторникот издадено од сириската воена команда Животот во градот во којшто од саботата се спроведува воена операција, постепено се враќа во нормала. Градот Џиср ал-Шугур, како што се наведува во армиското соопштение што го цитираат локалните медиуми, „ е ослободен од вооружените терористички групи, и во него е воспоставена безбедноста и мирот“. Претходно изминативе денови, според сириските власти, вооружени милитанти го зазедоа градот со 50 илјади жители, при што загинале повеќе од 120 полицајци и војници. Минатата недела сириската армија успеа да ја поврати контролата над градот, а опозициските претставници тврдат дека извршила заземање на градот при што биле упасени стотици демонстранти. Според официјален Дамаск, војската и безбедносните сили продолжуваат со гонењето на милитантите „кои не се заробени или ликвидирани“ во областа во близина на ...
| | веќе видена | слични

Продолжува агонијата на сириските беглаци кои и денеска во огромен број ја минуваат границата со Турција, сместувајќи се во пограничните кампови, бегајќи од налетот на владините сили кои продолжуваат со воени операции во областа. Од почетокот на нередите во Сирија, нивниот број се искачи на 7.000, а најмногу од нив пристигнаа изминатите три дена, откако сириската војска со тенкови влезе во градот Јирс ал Шугор, каде минатата недела беа масакрирани 120 припадници на безбедносните сили. Според невладините организации во нередите во Сирија досега загинале над 1.400 луѓе, а владата тврди дека биле убиени 500 припадници на безбедносните сили. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на сириски граѓани кои пристигнале во Турција за да се спасат од немирите во нивната држава е 8.538 луѓе. Во текот на ноќта нови 2.000 бегалци ја преминале сириско-турската граница, јавуваат турски медиуми. Бегалците главно доаѓаат од градот Џиср аш Шугур, кој е на околу 40 км. од границата. Сириските сили влегоа во градот за да „прогонат вооружени групи“. Сириската армија употреби сила за да преземе контрола врз градот во кој имаше големи протести против режимот на Башар Асад. Сириските бегалци се во четири бегалски кампови во турскиот округ Хатај каде се пристигнати и претставници од УНХЦР. Според невладини организации од 15 март досега, 1.200 противници на режимот на Башар Асад се убиени и околу 10.000 се уапсени во Сирија.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириските сили тргнаа кон друг град на северот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: