Во Турција седум илјади бегалци од Сирија

3 копии

Речиси седум илјади Сиријци кои побегнаа пред судирите и репресиите во нивната татковина најдоа спас во бегалските кампови во јужна Турција, соопшти во понеделникот турската новинска агенција Anatolia Приливот бегалци во последните 24 часа се интензивирал, па сега во бегалските логори во Турција има точно 6.817 Сиријци, соопшти организацијата на турската Црвeна полумесечина. Од почетокот на минатата седмица секој ден по неколку стотини сириски државјани пристигнуваат во турската јужна провинција Хатаи. Тие изјавуваат дека бегаат пред насилството и теророт што го спроведуваат безбедносните сили на претседателот Бушар ал-Асад . Бегалските логори ги подигна Црвената полумесечина, а премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја нема да ги затвора границите за сириските бегалци. Во бегалските кампови е подигната и полска болница. Претходно минатата седмица шефот на Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите нации, Антонио Гутиерез , изрази загриженост од големиот број бегалци од Сирија кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Голем број жители“ на сирискиот град Џиср ал-Шугур, кој се наоѓа на границата со Турција, почнаа се враќаат во нивните домови, се вели во соопштението од вторникот издадено од сириската воена команда Животот во градот во којшто од саботата се спроведува воена операција, постепено се враќа во нормала. Градот Џиср ал-Шугур, како што се наведува во армиското соопштение што го цитираат локалните медиуми, „ е ослободен од вооружените терористички групи, и во него е воспоставена безбедноста и мирот“. Претходно изминативе денови, според сириските власти, вооружени милитанти го зазедоа градот со 50 илјади жители, при што загинале повеќе од 120 полицајци и војници. Минатата недела сириската армија успеа да ја поврати контролата над градот, а опозициските претставници тврдат дека извршила заземање на градот при што биле упасени стотици демонстранти. Според официјален Дамаск, војската и безбедносните сили продолжуваат со гонењето на милитантите „кои не се заробени или ликвидирани“ во областа во близина на ...
| | веќе видена | слични

Продолжува агонијата на сириските беглаци кои и денеска во огромен број ја минуваат границата со Турција, сместувајќи се во пограничните кампови, бегајќи од налетот на владините сили кои продолжуваат со воени операции во областа. Од почетокот на нередите во Сирија, нивниот број се искачи на 7.000, а најмногу од нив пристигнаа изминатите три дена, откако сириската војска со тенкови влезе во градот Јирс ал Шугор, каде минатата недела беа масакрирани 120 припадници на безбедносните сили. Според невладините организации во нередите во Сирија досега загинале над 1.400 луѓе, а владата тврди дека биле убиени 500 припадници на безбедносните сили. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на сириски граѓани кои пристигнале во Турција за да се спасат од немирите во нивната држава е 8.538 луѓе. Во текот на ноќта нови 2.000 бегалци ја преминале сириско-турската граница, јавуваат турски медиуми. Бегалците главно доаѓаат од градот Џиср аш Шугур, кој е на околу 40 км. од границата. Сириските сили влегоа во градот за да „прогонат вооружени групи“. Сириската армија употреби сила за да преземе контрола врз градот во кој имаше големи протести против режимот на Башар Асад. Сириските бегалци се во четири бегалски кампови во турскиот округ Хатај каде се пристигнати и претставници од УНХЦР. Според невладини организации од 15 март досега, 1.200 противници на режимот на Башар Асад се убиени и околу 10.000 се уапсени во Сирија.
| | веќе видена | слични

Сириските сили во вторникот наутро се упатиле кон северниот град Марат ал-Нуман на автопатот Дамаск – Алепо, откако уапсиле стотици лица во селата во околината на Џиср ал-Шугур, пренесува Reuters e на повикувајќи се на очевидци Единици на армијата на Сирија придружувани од оклопни возила доцна вечерта во понеделник пристигнале во селото Ахтам, 14 километри од градот Марат ал-Нуман, во кој се одржуваа големи протест против сирискиот претседател Башар ал-Асад . Седум илјади жители од областа на градот Џиср ал-Шугур пребегнаа во јужната турска покраина Хатаи, која е оддалечена околу 20 километри, пред владините единиц да влезат во градот. Сириските власти тврдат дека во Џиср ал-Шугур минатата седмица загинале 120 припадници на безбедносните сили. Жителите на градот кои побегнаа и дезертери од армиските редови тврдат дека тоа биле цивили и војници кои биле убиени затоа што не сакале да пукаат во народот. Од пред три месеца откако почнаа протестите во Сирија, загинале пповеќе од 1.300 цивили и повеќе од 300 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 242 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 283 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 373 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, информираат од ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 151 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Турција седум илјади бегалци од Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: