ОН и САД ги осудија насилствата во Сирија

2 копии

Обединетите нации (ОН) и САД ја осудија како „неприфатлива“ употребата на сила према демонстрантите за време на масовните протести во Сирија, во кои загинаа 25 цивили. ОН и САД побараа од сириските власти веднаш да престане со насилството врз сопствениот народ. Генералниот секретар на Он, Бан Ки-мун изрази длабока загриженост поради ескалацијата на насилството во оваа земја. Претходно, портпаролот на Ки-му на новинарите им изјави дека сирискиот претседател, чија оставка бараат демонстрантите, не одговара на неговите телефонски повици. За време на вчерашните протести сириските власти со помош на хеликоптери, за време на антивладините протести во земјата убија најмалку 25 цивили, безбедносните сили најжестоко реагираа во северозападниот дел од земјата. Според проценките на организациите за човекови права во Сирија од почетокот на протестите, пред три месеци, загинале најмалку 1.200 луѓе, а околу 10.000 се уапсени, а неколку илјади ја напуштиле земјата.
| | веќе видена | слични

Портпаролот на Бан Ки-мун, генералниот секретар на ОН, за новинарите изјави дека сирискиот претседател не договарал на повиците на организацијата и изрази длабока загриженост поради ескалацијата на насилството во Сирија. За време на вчерашните протести сириските власти со помош на хеликоптери, за време на антивладините протести во земјата убија најмалку 25 цивили, безбедносните сили најжестоко реагираа во северозападниот дел од земјата. Според проценките на организациите за човекови права во Сирија од почетокот на протестите, пред три месеци, загинале најмалку 1.200 луѓе, а околу 10.000 се уапсени, а неколку илјади ја напуштиле земјата.
| | веќе видена | слични
8 копии

Сириските сили за безбедност употребија борбени хеликоптери за растурање на голема демонстрација во градот Маарат ан Нуман, изјавија очевидци. Тоа е првиот ваков случај, во кој Дамаск користи воена авијација против антивладините протести. - Најмалку пет хеликоптери прелетаа над Маарат ан Нуман и почнаа стрелба, за да ги растурат десетиците илјади луѓе кои учествуваа во протестите. Луѓето се криеја по полјани, под мостови и во куќите, но стрелбата траеше со часови и покрај празните улици - изјави еден од очевидците. Сириската канцеларија за човекови права потврди дека хеликоптери стрелале врз градот, откако силите за безбедност на земјата убиле петмина демонстранти. Организацијата соопшти дека нема податоци за жртви во хеликоптерските напади. Белата куќа во меѓувреме повика за неодложен прекин на насилството во Сирија и ги осуди репресиите на сириските сили за безбедност, кои убија најмалку 25 цивили при задушување на антивладините протести. - САД остро ја осудуваат ужасната употреба на насилство од сириската ...
| | веќе видена | слични

Режимот во Дамаск не попушта пред силниот притисок на меѓународната заедница. Со несмалена жестина армијата и полицијата дејствуваат против опозиционерите. За првпат се употребени и хеликоптери, велат очевидци. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун залудно бараше разговор со сирискиот претседател Башар Ал Асад. Тој ставил до знаење дека во моментов е недостапен, изјави портпарол на Бан. Советот за безбедност на ОН пак расправа за нацрт- резолуцијата, предложена меѓудругите и од Германија, со која се осудува насилството во Сирија и со која треба да се воведе забрана за испораки на оружје во оваа земја. Опозицијата не посакува интервенција од странство Турција која прифати илјадници бегалци од Сирија го осуди постапувањето на режимот на Асад против сопственото население. Премиерот Реџеп Таип Ердоган говореше за злосторства на сириските безбедносни сили. Според наводите на организациите за човекови права досега во задушувањето на протестите во земјата се убиени најмалку 1.300 лица. Притисокот врз режимот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 200 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

„Донесовме одлука секој граѓанин да постапи според сопствено убедување“, истакна Мицкоски. Оваа препорака не само што ја збуни јавноста, туку очигледно создаде ...
сите 55 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 86 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОН и САД ги осудија насилствата во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: