Војската упадна во пограничен град во Сирија

Сириската војска со поддршка на тенкови денеска влезе во Забадани, град на границата со Либан, каде што во тек се апсења, пренесуваат активистите за човекови права. Во овој град од почетокот на анти-владините протести кон средината на март се организирани низа демонстрации во кои се бара заминување на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад. Активистот Мустафа Осо за Асошиејтед пред изјави дека од петокот се уапсени повеќе од 500 луѓе, кога ширум Сирија беа организирани најмасовни протести. Сириските власти денеска го уапсиле и лидерот на опозицијата Али Абдулах, откако претходно упаднале во неговиот дом во предградие на Дамаск, соопшти неговиот син. Абдулах беше помилуван и пуштен на 30. мај од затвор, по четиригодишна казна. Опозицијата во Сирија тврди дека од почетокот на протестите во Сирија се убиени 1.600 луѓе, додека власта оваа бројка драстично ја намалува.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сириската армија денеска во градот Хомс уби 13 цивили, изјави директорот на сирискиот Центар за човекови права, Рами Абдел Рахман. - Најмалку 13 цивили се убиени во неколку населби во градот Хомс, а на нив стрелаше војската - изјави Рахман, опишувајќи ја ситуацијата во Хомс, 160 километри северно од сириската престолнина Дамаск. Во најголемите судири меѓу противниците на режимот на претседателот Башар ал Асад во Хомс, се убиени 30 луѓе во последните 72 часа, се наведува во соопштението на сирискиот Центар за човекови права. - Сириските војски спроведуваат воена и безбедносна операција во Хомс, бидејќи не успеаја да го поделат градот по верска основа, благодарение на остроумноста на припадниците на сите три конфесии - изјави Рахман. Во градот Хомс живеат три заедници - сунити, алавити и една струја на шиитите, чијшто припадник е претседателот Асад. Сириските власти и понатаму тврдат дека бунтот од 15 март го почнале „вооружени терористички банди кои се надвор од земјата” и дека во судирите со нив досега се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Најмалку 30 лица загинаа изминатите 24 часа во источниот сириски град Хомс, во судирите меѓу противниците и приврзаниците на режимот на претседателот Башар ал Асад. Во судирите, според портпарол на сириска организација за заштита на човековите права, било користено и огнено оружје. Немирите во Хомс избувнаа откако беа пронајдени телата на тројцата членови на владејачката партија, кои беа киднапирани пред една недела. - Овие судири се знак за опасна промена на карактерот на сириската револуцијуа и се во корист единствено на приврзаниците на режимот, кои сакаат да ја претворат револуцијата во граѓанска војна, изјави директорот на Сириската опсерваторија за човекови права Рами Абдел Рахман. Според Рахман судирите во изминатите 24 часа можат да се сметаат и за судир меѓу претставници на две религиозни заедници, сунитите, кои се мнозинство од населението и алавитите, кои претставуваат значителен дел од политичката и воената елита во земјата. Немирите беа прекинати, откако сириската армија зазеде позиции во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Војската упадна во пограничен град во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: