Русија и Кина против резолуција за Сирија

Русија и Кина денеска се спротивставија на усвојувањето резолуција за Сирија, поднесена од САД до Советот за безбедност(СБ) на Обединетите нации(ОН), поради сомневање за нелегални нуклеарни активности на оваа земја САД сакаат усвојување на резолуција за Сирија бидејќи сметаат дека таа земја не ги исполнила обврските предвидени со договорите со Меѓународната агенција за атомска енергија(МААЕ), пренесува AFP . Во најновиот извештај за Сирија на МААЕ, се наведува дека сириската постројка Даир Алзур , што беше уништена од израелската авијација во 2007. година, „најверојатно се наоѓал нуклеарен реактор“. Дамаск тврди дека тоа не била нуклеарна постројка, но не дава други докази и не дозволува инспекции на МААЕ. Гласањето по резолуцијата на САД се очекува доцна вечерва.
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за атомска енергија одлучи во четвртокот да поднесе извештај на Советот за безбедност на ОН за тајна нуклеарна активност на Сирија, пренесе агенцијата „Фокус“. Овој потег се совпадна со осудата од страна на западните земји за активностите на Дамаск за сузбивање на опозициските протести. Русија и Кина гласаа против предлогот на МААЕ. Со 17 гласа „за“ и шест „против“ 35-члениот одбор на агенцијата усвои резолуцијата што ја критикува Сирија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја обвини Сирија пред Советот за безбедност на Обединетите нации поради тајните нуклеарни дејности. Одлуката беше донесена по иницијатива на САД во моментот кога западните држави го осудуваат режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад за брутално задушување на антивладините протести во земјата. Од 35 члена на Управниот совет на МААЕ со 17 гласови „за“, шест „против“ и 11 „воздражни“ и еден отсутен ја осудија Сирија пред СБ ма ОН. Русија и Кина гласаа против резолуцијата. Во текстот се осудува Сирија дека во последните три години не дозволила контрола од МААЕ во окбјекти во пустината, што беше бомбардиран од Израел во 2007 година. Се претпоставува дека тоа бил таен нуклеарен реактор. Во СБ вчера беше поднесена предлог-резолуција со која се апелира за политички дијалог меѓу режимот и демонстрантите во Сирија.
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 242 | | | веќе видена

Во Кичево се одржа трибина на тема „Што е референдум и зошто треба да се гласа“, кои се последиците по земјава ако референдумот биде неуспешен, каде се младите ...
сите 37 | | | веќе видена

Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски државјани без документи за идентификација, за кои постои сомневање дека се илегални имигранти. ...
сите 58 | | | веќе видена

На првиот ден од неделата што завршува со референдум , министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференција во Владата преку табли со напишани ...
сите 47 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 58 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија и Кина против резолуција за Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: