Гвантенамо во Европа: Унгарската полиција како животни ги храни бегалците! (Видео)


2 копии

Вознемирувачка видео снимка која ги преплави социјалните мрежи покажува каков третман имаат бегалците во главниот бегалски камп во Унгарија на границата со Србија, со сцени на ко се гледа како полицајците ги хранат бегалците како да се животни во кафез. Снимаката која тајно ја направи автстриски волонтер кој вчера го посетил кампот во местото Реске, покажува како околу 150 луѓе со сите сили се туркаат за сендвичи во ќесиња кои унгарската полиција, со шлемови и хигиенски маски, ги фрла во оградениот простор на холот, пренесува АФП. Во хаотичната маса бегалци се најдоа и жени и деца, додека гладните бегалци избезумено се обидуваат да дојдат до парче леб кој полицијата го фрла низ воздухот. Многу кои беа предалеку во толпата во обидот да дојдат до храна се искачија на оградата, мафтајќи и викајќи како би го свртиле вниманието на полицијата. „Ккао да хранат животни во кафез, како Гвантенамо во Европа“, вели австриецот Александар Шпицендорфер кој доцна синоќе ја Ју тјуб ја објави снимката која ја направила ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште милион Сиријци можат да станат бегалци и да се упатата кон Европа, доколку не биде ставен крај на војната, предупреди регионалниот директор на УНИЦЕФ за Блискиот Исток и Северна Африка Сирискиот министер за информации Омран аз Зуби изјави дека Европа ја носи целосната одговорност за огромниот наплив од сириски бегалци кои се упатија кон Стариот континент, пренесоа американските медиуми. Аз Зуби од Дамаск искоменира дека најмногу бегалци има од регионите што се под контрола на противниците на претседателот Башар ал-Асад, вклучувајќи ја Исламска држава. Според сирискиот министер, кој е цитиран од државните медиуми, европските земји "кои испраќаат терористи во Сирија и на сирискиот народ му наметнаа економски санкции, треба да ја преземат одговорноста за својата антисириска политика". Аз Зуби, исто така, изјави дека секој Сириец во странство може да се врати во својата татковина кога и ќе посака. Но, Сиријците не ја сметаат Сирија за доволно безбедна за нивните семејства. Продолжи бранот на бегалци кои се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шокантно видео беше објавено денеска на кое се гледа како унгарските полицајци фрлаат храна кон мигрантите во кампот Рошке во близина на границата со Србија. Михаела Шприцендорфер, сопруга на политичар од австриската партија на зелените, тајно го снимила видео материјалот, во текот на посетата на кампот со новинарот и активист Клаус Куфнер, кој и овозможил пристап до бегалците. Таа оцени дека ова е уште еден доказ дека бегалците се третираат како животни, повикувајќи ги европските држави да ги отворат границите.
| | веќе видена | слични
10 копии

Видеоснимка од најголемиот мигрантски камп во Унгарија, на границата со Србија, ги покажува нечовечките услови, во кои се дели храната, изјавуваат волонтери, кои им помагаат на бегалците во камп . Како што јави Танјуг, записот, тајно снимен од австриска волонтерка, која во средата го посетила кампот во Роске, покажува околу 150 мигранти собрани во сала. Тие се туркнаат еден со друг во обид да земат кеси со сендвичи, кои им ги подаваат унгарските полицајци со шлемови и сантирани маски. Во хаосот жените и децата се обидуваат да земат леб, кој лета во воздух, а во меѓувреме лицата, кои се во задните редови се обидуваат да го привлечат вниманието на оние кои ја делат храната. Сето тоа наликуваше на хранење на животни во трло, нешто како Гвантанамо во Европа, изјави Александар Шприцендорфер, чија сопруга Михаела го снимила видеото, објавено на Јутјуб синоќа. Сопружниците, заедно со други доброволци носеле во кампот храна, облека и лекови.
| | веќе видена | слични
4 копии

Австриските власти денеска донесоа одлука за затворање на автопатот А4, во делот кон границата со Унгарија, во очекување на бран илегални имигранти од унгарска територија, пренесе МИА. Како што соопшти претставник на полицијата на источната австриска покраина Бургенланд, ваквата превентивна мерка е воведена од безбедносни причини, откако на автопатот биле регистрирани десетици бегалци кои од Унгарија се движеле кон Австрија. Австриските власти соопштија дека вчера во земјата влегле 8.000 бегалци, а од полноќ до претпаднево австрскаата граница ја минале уште 3.600 имигранти. За денеска се очекува во Австрија да влезат приближно ист број бегалци како и вчера. Во текот на последнава недела од Унгарија во Австрија влегле неколку десетици илјади бегалци. Поголемиот број од нив во земјата пристигнале со возови, по што заминале кон Германија или останатите западноевропски држави. Во меѓу време, унгарските власти информира дека во текот на вчерашниот ден на територијата на Унгарија пристигнале 3.601 бегалци, што ...
| | веќе видена | слични

“Како да хранат животни во штала, како Гвантанамо во Европа”, вели австрискиот политичар, Александар Шприцендорфер кој ја објави шокантната снимка на која се гледа како унгарската полиција ги храни бегалците во прифатниот центар Раска. Унгарската полиција денеска соопшти дека ќе отвори истрага по повод видеото што се појави на интернет, а во кое се гледа како толпа бегалци во хангар во прифатниот центар гласно бара храна додека полицајците, заштитени во хируршки маски, им фрлаат пакувања сендвичи. Австрискиот политичар Александар Шприцендорфер, доцна во вчера го постираше видеото на YouTube. Видеото го снимила неговата сопруга, Михаела, со која вчера заедно ги посетија бегалските кампови во близина на унгарско – српската граница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вознемирувачко видео денеска се појави на социјалните мрежи во кое покажува каков третман имаат мигрантите во Унгарија. Вознемирувачко видео денеска се појави на социјалните мрежи во кое покажува каков третман имаат мигрантите во Унгарија. Како Унгарците им делат храна на мигрантите погледнете на овој... ќе се запрепастите.
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гвантенамо во Европа: Унгарската полиција како животни ги храни бегалците! (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: