Пеле: И денес би бил најдобар

2 копии

Многумина го сметаат Пеле за најдобриот играч во историјата на фудбалот, со бразилската репрезентации тој три пат бил светски првак (1958, 1962, 1970). За време на својата 14-годишна репрезентативна кариера постигнал 77 гола на 92 натпревари, додека за 18 години како играч на Сантос освоил вкупно 26 трофеи. „Доколку би бил активен играч сега би морал да бидам физички подготвен како денешните фудбалери, но повторно би бил најдобар. Причината е што таа дарба ми е дадена од Бога. Тоа како на Бетовен да го прашате каква музика би компонирал во некое друго време. Што и да компонира би било генијално. Во 1958 година имав само 17 години и сè што посакував беше да играм. Исто така не чувствував никава одговорност, одговорноста дојде со годините“, рекол Пеле.
| | веќе видена | слични

Едињо беше голман на Сантос. Во 1999 заврши со таа кариера и работеше како тренер на голмани, но набргу потоа влезе во големи проблеми почнувајќи го бизнисот со продажба на дрога. Во 2005 Едињо беше уапсен и поврзан со еден од главните нарко босови. Едињо на судењето призна дека е зависен од дрога, но демантираше дека продава наркотици. Неговиот татко, славниот фудбалер Пеле тогаш го бранеше синот со зборовите: Правдата ќе победи, тие немаат докази против мојот син! Но, судот во бразилскиот град Паја Гранде сега го осуди 44 годишниот Едињо на цели 33 години затвор!
| | веќе видена | слични

Бразилецот Едсон Арантес до Насименто, попознат како Пеле тврди и дека денеска би бил најдобриот фудбалер на светот. Легендарниот Пеле многумина го сметаа за најдобар играч на сите времиња, а како доказ за тоа освен неговата фанстатична игра се наведуваат и трите титули Светски првак со Бразил (1958,1962,1970), неговите 77 погодоци во 92 натпревари во репрезентативниот дрес, како и 26 трофеи со Сантош, како и два во Копа Либертадорес. - Да играм сега морам да бидам физички спремен како денешниве фудбалери, но сигурно пак ќе бев најдобар. Причината за тоа е што бог ми дал таков дар, талент. Тоа е исто како да се запрашате дали Бетовен ќе создава генијална музика во некое друго време. Каква музика и да компонира таа ќе биде генијална само што ќе користи поинаков алат. Таква е приказната и во мојот случај“, изјавил Пеле.
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле, изјавил дека и во денешно време би бил најдобриот играч во светот, далеку пред најголемите ѕвезди Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Многумина го сметаат Пеле за најдобриот играч во историјата на фудбалот, со бразилската репрезентации тој три пат бил светски првак (1958, 1962, 1970). За време на својата 14-годишна репрезентативна кариера постигнал 77 гола на 92 натпревари, додека за 18 години како играч на Сантос освоил вкупно 26 трофеи. „Доколку би бил активен играч сега би морал да бидам физички подготвен како денешните фудбалери, но повторно би бил најдобар. Причината е што таа дарба ми е дадена од Бога. Тоа како на Бетовен да го прашате каква музика би компонирал во некое друго време. Што и да компонира би било генијално. Во 1958 година имав само 17 години и сè што посакував беше да играм. Исто така не чувствував никава одговорност, одговорноста дојде со годините“, рекол Пеле.
| | веќе видена | слични

Легендарниот бразилски фудбалер е познат по својата самоувереност (а и самобендисаност) заради која неговите последни изјави не се нималку неочекувани. За местото на Пеле во историјата на светскиот фудбал нема потреба да се дискутира. Бразилецот е еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, вистинска легенда и идол на многумина кои дојдоа по него и кои го однесоа скалило погоре фудбалот како спорт. Пеле на три пати со „кариоките“ ја освојуваше светската круна (1958, 1962 и 1970. година) и во 14-те години за националниот тим во 92 настапи постигна 77 голови. Како играч не направи кариера во Европа, во која никогаш не се одлучи да замине и таму да ги покаже своите квалитети. Најголем дел од кариерата мина во својот Сантос каде во 18 години постигна 619 голови на 638 натпревари. Потоа уследи преселбата во САД и тимот на Њујорк Космос каде мина две години, до 1977-та. Иако голем број играчи го надминаа од аспект на освоените трофеи и особено остварениот успех вон Бразил, Пеле до ден-денешен остана убеден дека ...
| | веќе видена | слични

Судот во бразилскиот град Праја Гранде го осуди Едсон Шолби Нашименту (44), син на легендарниот фудбалер Пеле, на 33 години затвор за перење пари од трговија со наркотици, пренесуваат локалните медиуми. Едињо е поранешен фудбалер кој во 1990-те играл за бразилскиот фудбалски клуб „Сантос“. Тој во 1999 година ја заврши својата спортска кариера, на 29-годишна возраст, кога беше осуден на шест месеци затвор за учество во незаконски улични рели трки со автомобили, во кои загина еден мотоциклист. Во 2005 година Едињо бил уапсен во полициска акција за борба со трговијата со кокаин. Тој истотака бил поврзуван со некои од најпознатите нарко-босови во градо Сантос. На судењето признал дека е наркоман и зависник, но ги отфрлил обвинувањата дека продавал дрога. Неговиот татко легендарниот Пеле изјавил дека правдата ќе победи и дена не постојат докази против неговиот син. Едињо, има право на жалба на одлуката на судот. Инаку, Пеле е трикратен светски шампион и најдобриот фудбалер на 20 век, прогласен од Комисија на ...
| | веќе видена | слични

Бразисклиот суд го осуди Едсон Едињо Чолбиј, син на еден од најдобрите фудбалери на светот Пеле, на 33 години затвор за перење пари стекнати од трговија со дрога. Едињо, некогашен фудбалер, играше за „Сантос“, стариот клуб на Пеле во текот на 90-те години. Прв пат е уапсен во 2005 година. Веќе е осудуван за трговија со дрога, а бил поврзан и со некои од најпознатите нарко-босови во Сантос. Тој на суд признал дека се нарко зависник, но го отфрлил обвинувањето дека продавал дрога. Бразиските медиуми не успеале да го исконтактираат Едињо, но се очекува тој да ја обжали пресудата, соопштува Би-Би-Си. Едињо (43), е третиот син од првиот брак на Пеле и во моментов е тренер на голманите на „Сантос“. Пеле е оптимист, тој вели дека правдата на крај секогаш победува и дека не постојат докази против неговиот син.
| | веќе видена | слични

Синот на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Бразилецот Пеле, осуден е на 33 години затвор поради „перење“ пари заработени со трговија со дрога. Голманот на Сантос , Едињо од деведесетите години уапсен во 2005-та година, кој веќе бил осудуван за трговија со дрога, се движел во друштво со најголемите нарко босови. Тој на судењето признал дека е наркоман, но ги отвфрлил обвиненијата дека некогаш продавал дрога. Сепак, тоа не го спречило судијата да го осуди на 33 годишна робија. Кога беил уапсен тој работел како тренер на голманите во Сантос. Едињо е трет син од првиот брак на Пеле.
| | веќе видена | слични

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пеле: И денес би бил најдобар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: