УХМР најавува нов влажен бран - обилни врнежи од дожд, а на некои места и снег

12 копии

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер, а веќе од попладне на југоисток ќе има повремено зголемена облачност и услови за појава на слаб локален дожд. Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер, а веќе од попладне на југоисток ќе има повремено зголемена облачност и услови за појава на слаб локален дожд.Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната од седум до 14 степени.Во Скопје слично време со зголемување на облачноста попладне. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до 11 степени.Веќе од среда претпладне на запад ќе има врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет кои попладне и вечерта ќе се преместуваат кон исток. На високите планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува и умерен до засилен ветер од југоисточен правец кој ќе биде најизразен долж Повардарието.Нов влажен ...
| | веќе видена | слични

В среда и в четвток во западните и јужните делови ќе има врнежи претежно од снег кои ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Потоа времето ќе стабилно со ниски утрински температури. Нови врнежи се очекуваат во почетокот на наредната работна недела.
| | веќе видена | слични

Влажниот и студен бран кој денеска го зафати регионот предизвика проблеми во одвивањето на сообраќајот и го отежна секојдневието во градот. И покрај променливите врнежи, час од дожд, час од снег, вечерва е формирана снежна покривка во Охрид која засега изнесува околу десет сантиметри. Снегот е влажен што предизвикува дополнителни проблеми. На терен се екипи на јавното комунално претпријатие кои рачно ја расчистуваа чаршијата, а тротоарите во центарот на градот се посипуваат со песок. Вo среда и четвток во западните и јужните делови ќе има врнежи претежно од снег кои ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Потоа времето ќе стабилно со ниски утрински температури. Нови врнежи се очекуваат во почетокот на наредната работна недела, информира УХМР.
| | веќе видена | слични
7 копии

Висината на снежната покривка во Маврово до 16 часот изнесува 55 сантиметри, во Пожаране 37, Лазарополе 25, Ѓуриште 19, Тетово осум, Берово пет и два сантиметри во Охрид. Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 16, Тетово 13, Охрид 12, десет во Лазарополе, четири во Скопје... Времето до крајот на денот, според синоптичарите, ќе биде облачно со повремени врнежи од снег во западните делови. Вдолж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд, а во источните делови ќе врне претежно дожд, но на повисоките места и на планините ќе врне снег. Обилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 30л/м2 воден талог, а снежната покривка се очекува да се зголеми за 38см. Ќе дува умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Маврово до 16 часот е формирана снежна покривка од 55 сантиметри, информира УХРМ. Во Пожаране е формирана снежна покривка од 37 сантиметри, во Лазарополе од 25, во Тетово од 8, а во Берово од 5 сантиметри. Времето до крајот на денот ќе биде облачно, во западните делови со повремени врнежи од снег, по должина на Повардарието од дожд, а во источните делови на Македонија врнежите ќе бидат претежно од дожд, но на повисоките места и на планините ќе поминуваат во снег. Обилни врнежи ќе има во западните делови.
| | веќе видена | слични

Заради сообраќајка на планинскиот превој Ѓавато има прекин на сообракајот од 16:10 мунути, потврдија од битолската полиција. Од 17:30 часот патот е пуштен само за лесни возила, а продолжува забраната за тешки. Од полиција велат дека патот бил затворен заради излизган шлепер на коловозот. На сила е и забраната за тешки товарни возила и на Ѓавато, како и на патниот правец Тетово – Попова Шапка воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила и автобуси. Забрана за тешки товарни возила има и на патните правци Струга – г.п. Ќафасан, крак Маврово – Дебар, крак Стража – село Колари и обратно, како и на планинските премини Пресека, Буково. До крајот на денот времето ќе биде облачно, во западните делови со повремени врнежи од снег, вдолж Повардарието од дожд а во иаточните делови на Македонија врнежите ќе бидат претежно од дожд но на повисоките места и на планините ќе поминуваат во снег. Обилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 30л/м2 воден талог, а снежната покривка се очекува ...
| | веќе видена | слични

Како што соопштија од УХМР за девет часа во Маврово наврнале 17 литри на метар квадратен воден талог, во Пожаране 16, Тетово 13, Охрид 12, десет во Лазарополе, четири во Скопје. Времето до крајот на денот, според синоптичарите, ќе биде облачно со повремени врнежи од снег во западните делови. Долж Повардарието врнежите ќе бидат од дожд, а во источните делови ќе врне претежно дожд, но на повисоките места и на планините ќе врне снег. Обилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 30л/м2 воден талог, а снежната покривка се очекува да се зголеми за 38см. Ќе дува умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен правец.
| | веќе видена | слични

Утре во Македонија ќе преовладува променливо облачно време. Во западните делови ќе има повремени локални врнежи од снег со послаб интензитет особено претпладне. Попладне на повеќе места се очекува намалување на облачноста со сончеви периоди. Во четврток ќе имаме слично време, а од петок ќе настапи стабилизирање на временската состојба. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични

Најмногу снег има во Маврови Анови, 45 сантиметри, Крушево 26, Ѓуриште 20… Времето Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во ноќните часови пообилни врнежи, во пониските делови од дожд, ќе има во југоисточните подрачја.
| | веќе видена | слични
10 копии

Најмногу снег има во Маврови Анови, 45 сантиметри, Крушево 26, Ѓуриште 20. Најстудено изутрина во Македонија е во Берово, -7 степени, по што следат Лазарополе со -4, Маврово, Крива Паланка, Крушево и Скопје Петровец со -3, Битола, Претор, Демир Капија, Пожаране и Струмица со -2, како и -1 во Тополчани, Ѓуриште, Охрид, Прилеп, Виница, Тетово, Гевгелија, Скопје - Зајчев Рид и Штип. Најмногу снег има во Маврови Анови, 45 сантиметри, Крушево 26, Ѓуриште 20. Времето денеска ќе биде облачно со врнежи, кои долж Повардарието ќе бидат од дожд, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Во ноќните часови пообилни врнежи, во пониските делови од дожд, ќе има во југоисточните подрачја. Во местата со обилни врнежи ќе наврнат над 30 литри на метар квадратен. Ќе дува слаб до умерен, а во источните делови и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 157 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УХМР најавува нов влажен бран - обилни врнежи од дожд, а на некои места и снег

Од:
До кого (е-маил):
Порака: