Од утре потопло и сончево време

Синоптичарите најавуваат потопло и сончево време од утре. До крајот на денов дождот во целата земја ќе престане и полека ќе почне да се разведрува. Речиси сите наредни празнични денови ќе биде топло и сончево. “Овој влажен бран што не зафати денес значи ќе се задржи до крајот на денот, ќе има повремени врнежи од дожд, на југоистокот во попладневните часови можно е врнежите да бидат и поројни и проследени со грмежи. Oд утре веќе постепена стабилизација на времето не очекува со тоа што на југоистокот се уште ќе има услови за краткотрајна нестабилност со пороен дожд и грмежи”, вели Костадинка Арсова – синоптичар. Но, веќе од наредната недела можни се нови врнежи од дожд. Според мерењата, во изминатото деноноќие најмногу дожд наврнало во Скопје кај Петровец и во Крива Паланка. Зголемени водостои има воглавно на хидролошките станици од северните делови на државава. УХМР соопшти дека се очекува постепено намалување на водостоите на водотеците во северните делови од државата, а на југоисток во зависност од ...
| | веќе видена | слични
31 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во планинските предели ќе има умерен развој на нестабилна облачност со услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 12, а дневната температура од 24 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе достигне до 10, а дненвта температура до 28 степени. Утре ќе има зголемена облачност со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Од понеделник ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време со повремени врнежи од дожд, а од вторник и со локална појава на грмежи.
| | веќе видена | слични

Како што и најавивме пред неколку дена веќе во текот на утрешниот неделен ден следува дестабилизирање на временската состојба над нашата територија. Ќе има значително повеќе облачност над Македонското небо а ќе дува и умерен на повеќе места повремено засилен ветер од југоисточен правец додека температурите на воздухот ќе бележат тенденција на опаѓање за неколку степени. Сепак некое значително опаѓање на истите нема да да има. Утре (недела) ќе има локални слаби врнежи од дожд кој особено попладнето на север и северозапад и тоа на планинските места каде ќе бидат со слаб до умерен интензитет. Максималните дневни температури на воздухот утре (недела) ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични

Охрид, 14. април 2018 (ИНПРЕС) – Денеска ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Попладне во планинските предели ќе има умерен развој на нестабилна облачност со услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура во Охрид до 25. Степени. – Утре ќе има зголемена облачност со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Од понеделник ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време со повремени врнежи од дожд, а од вторник и со локална појава на грмежи, информираат од УХМР.
| | веќе видена | слични

Како што и претходно најавивме денес (сабота) африканскиот бран ќе го достигне својот максимум со што ќе се мерат највисоки температури на воздухот и истите ќе бидат далеку над просекот за месец април (повисоки од нормалните дури за околу па и за повеќе од 10тина степени). Времето ќе биде сончево со мала до умерена, повремено понекаде и умерена облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во вечерните часови и во текот на ноќта кон утрешниот неделен ден облачноста ќе се зголемува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето во Македонија денеска претпладне беше претежно сончево. Дневната температура се движеше од 22 до 28 степени Целзиусови. Иако метеоролозите најавуваа дождови и зголемена облачност за денеска попладне, сепак до крај имавме стабилно време со повремена облачност. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има претежно во западните делови. Во сабота уште повеќе ќе се зголеми облачноста, а во недела со зголеменото наоблачување ќе има услови за краткотраен локален дожд, особено во западните делови на земјава. Во понеделник ќе биде посвежо за неколку степени и врнежливо.
| | веќе видена | слични

Утре (сабота) како што и претходно објавивме ќе биде МАКСИМУМОТ на овој африкански бран кој ја зафати нашата територија па така температурите на воздухот ќе бидат и НАЈВИСОКИ и истите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени додека во централните и во југоисточните предели истите можно е да се искачат дури и до околу 30 степени. Да напоменеме дека ова се невообичаено високи температури на воздухот за месец април и истите се повисоки од нормалние дури за околу па и за повеќе од 10тина степени. Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и тоа утре (сабота) додека во недела ќе има позначителна облачност кога ќе дува и умерен, на повеќе места повремено засилен ветер од југоисточен правец. Во недела веќе ќе има мал пад на температурите на воздухот па така максимумот на истите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени а ќе има и услови за слаб локален дожд особено на запад и северозапад на државава. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето во Македонија денеска претпладне беше претежно сончево. Дневната температура се движеше од 22 до 28 степени Целзиусови. Но, метеоролозите најавуваат голема промена за попладнево. Се очекува зголемување на облачноста, која ќе создаде услови за дожд. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а услови за изолирана појава на краткотраен дожд ќе има претежно во западните делови. Во сабота уште повеќе ќе се зголеми облачноста, а во недела со зголеменото наоблачување ќе има услови за краткотраен локален дожд, особено во западните делови на земјава. Во понеделник ќе биде посвежо за неколку степени и врнежливо.
| | веќе видена | слични

Во првиот ден од викендот и натаму не очекува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Попладне на некои планински предели ќе има умерен развој на нестабилна облачност со услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Максималната температура ќе достигне до 29 степени. Во недела ќе преовладува претежно облачно и ветровито време, а кон крајот на денот ќе има услови за повремен локален дожд, особено во западните делови од земјата. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
9 копии

Краткотраен дожд и грмежи најавуваат за денеска попладне метеоролозите во северните делови од земјата, а утре во планинските предели. Времето утре ќе се задржи претежно сончево и топло, а во недела ќе има зголемена облачност со умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Времето утре ќе достигне до 29 степени. Од понеделник ќе преовладува променливо облачно и малку посвежо време со повремени врнежи од дожд, а од вторник и со локална појава на грмежи. Температурата во понеделник ќе достигне максимални 22 степени. И во наредните денови ќе биде во интервал од 15 до 23 степени
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од утре потопло и сончево време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: