Утре на полноќ ја дочекуваме Стара Нова година


2 копии

Источната Православна Црква сè уште го користи Јулијанскиот календар, па оттаму и прославата на таканаречената Стара Нова година на 13ти јануари на полноќ .14-ти јануари е всушност 1 јануари според Јулијанскиот календар. Новата година на 1 јануари се прославува во овие земји како државен празник, а Стара Нова година како народен или религиозен празник. Овој датум се празнува во Република Македонија, Србија, Грузија, Ерусалим и Русија. Старата година се испраќа и со палење василичарски огнови, кои се симбол на божествената светлина што, според народното верување, ги прогонуваат лошите сили.
| | веќе видена | слични

Сопругата на Синиша Михајловиќ, Аријана Рапачиони повторни ги воодушеви сите. Убавата Италијанка, која е во брак со славниот српски фудбалер повеќе од 20 години и со кој има 5 деца, повторно честиташе празник на српски јазик. По Божиќ, 7. јануари Аријана на сите кои слават им ја честитала и Стара нова година, со фотографија од својот сопруг и порака на српски јазик. - Среќна нова година - напишала Аријана на фотографијата. A post shared by Arianna Rapaccioni (@arianna_rapaccioni) on Jan 14, 2018 at 2:03am PST
| | веќе видена | слични

Адети, желби и надежи. Прилепчани ја прославуваат Стара Нова Година и Василица барајќи ја среќната паричка. Вербата во среќата е неминлива. Оние што ја добиле лани, велат, поминале многу среќни мигови. А оние, пак, на кои сега им се насмевна среќата, полни се со надежи. Среќата е потреба за секого. И секој различно ја доживува. Среќна паричка или зрнце жито. Според етнолозите, обичајот е прастар, како обред. Но, најмногу се врзува со Свети Василиј Велики. Колку се потешки времињата за живеење, посилна е желбата да се достигне среќата. Ноќеска, на Стара Нова година, прилепчани го фрлаа и зарот. За да им се посреќи. Елизабета Митреска
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозицискиот Демократски фронт Андрија Мандиќ на полноќ на собраните им ја честиташе Православната Нова година, но во еден момент едно момче скокна на бина! Тој го прекина говорот на Мандиќ со пцовка „Ми се е.е бре за Новата година“ и тргна кон Мандиќ, на што реагираше обезбедувањето. Иако веднаш го тргнаа од бината Мандиќ порача дека вакви слични инциденти имало и пред 20 години кога е обновена прославата на Православна Нова година во Подгорица. Демократскиот фронт организираше пречек на Плоштадот на кој настапија фолк пејачи и трубачи.
| | веќе видена | слични

Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден. Слично како и на Бадник, на семејната трпеза се крши погача со паричка. Се верува дека на оној што ќе му падне, годината ќе му биде среќна и бериќетна. По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Свети Василиј Велики е еден од тројцата најголеми црковни учители од четвртиот век. Родум бил од Кападокија, а завршил школо во Атина. Тој бил голем христијански филозоф, а се прославил и како епископ и заштитник на чистотата на православното учење. Свети Василиј Велики се упокоил на 14 јануари во 379 година. Покрај Македонската православна црква, според Јулијанскиот календар, верските празници ги слават и Руската и Српската црква, Ерусалимската патријаршија и монасите на Света Гора. За разлика од нив, по Грегоријанскиот календар се ...
| | веќе видена | слични

Да се знае - кое маало, мрсно јало! (Пред полноќ, по полноќ, каде да си – вечерва, на улица “130” да си!) Во населбата “Радојца Новичич”,позната и како “Кај Црногорцине”, после неколкудневни подготовки, почна прославувањето на Стара Нова Година – Валисица, откако василичарите го запалија огинот. По традиција, младите, но и постарите од оваа населба, се собираат на улицата “130”, на местото каде некогаш постоеше мала работилница за производство и печење цигли. Маалското собирање во оваа населба отсекогаш го привлекуивало вниманието на охриѓани. Затоа и подготовките траат долго. Најнапред се чисти теренот, се поставуваат маси, големи чадори, во случај на дожд и снег, забавата да не биде попречувана и да трае до долго во ноќта. Годинава, подготовките значеа и набавка на триесетинха килограми месо и колбаси, два кубни метри огревно дрво, пиво, вино и се останато за добра забава. Денеска се подготвуваа скарите – вкупно 3, а месо и колбаси ќе се пече и директно на огинот. Пред полноќ, по полноќ, каде да си - ...
| | веќе видена | слични

Традиционално граѓаните на Кичево за пречекот на Старата нова година во сите градски населби палат василичарски огнови. Крај огновите се собираат голем број граѓани, кои за оваа прилика подготвуваат домашни колбаси и свинско месо, а тука е и неизбежната топла ракија, и сето тоа зачинето со музика од многуте оркестри од градот.Во повеќето населби се бираат и василичарски кумови, кои го организираат пречекот на старата Нова година и ја преземаат улогата на домаќини, а притоа се грижат и да има доволно количество мезе , топла ракија и полноќна пита со паричка.- Во нашата населба повеќе од две децении се избираат василичарски кумови. На почетокот тоа ни изгледаше како проба, но од година во година овој пречек добиваше се поорганизирана форма, и сите како едвај да го чекавме пречекот на Старата нова година и убавата дружба во таа ноќ, последна по Јулијанскиот календар. Секоја година по едно семејство во нашата населба го презема кумството, или пак, повеќе семејства од една фамилија ја преземаат оваа улога. Кумот ...
| | веќе видена | слични

Прославувањето на Стара Нова Година - Валисица во Охрид има вековна традиција. Палењето огнови, кумството, вртењето паричка, „маалското“ собирање и богатата трпеза се обичаи кои охриѓани ги практикуваат ден денес. Со ѓомлезе, колбаси на скара, греана ракија и црвено вино, низ многуте маала вечерва охриѓани ја слават православната Нова година. Нема улица во градот, на која не се пали оган и не се прославува доаѓањето на новата година. Василичарските огнови низ Охрид веќе се разгорени. Помеѓу василичарите владее убаво расположение, а се ќе заврши со песна длабоко во новогодишната ноќ. За многу години!
| | веќе видена | слични

Низ Македонија се празнува Стара Нова година и Василица, празник со различни обичаи во секој крај низ републиката и начини на прославување. Дел од Македонија на овој ден празнува на тој начин што се маскира, други пак за среќа играат комар со пријателите, трети прават пита со паричка во чест на Св.Василиј, а некаде се палат и Василичарски огнови и се прославува со комшиите и добронамерниците. „На утрешниот ден се поместени три празници, споменот на Свети Василиј Велики, обрезанието на Исус, и православната Новата година. Свети Василиј е голем светител во православието, затоа и се нарекува уште и украсител на човечките обичаји.“ - вели Отец Сашо- Соборен храм „ Свети Климент Охридски“- Скопје. По одбележување на Старата Нова година, верниците го празнуваат Св. Василиј - Василица. Некои семејства, слично како и за време на бадниковата вечера, кршат погача со паричка. Традицијата за Василица во Македонија се негува со векови. Пример за тоа е Вевчанскиот карневал. Кај семејства кои традиционало кршат ...
| | веќе видена | слични

Дома, со друштво или во рестораните, прилепчани вечер ќе ја прослават Стара Нова Година. Како што велат, малку и ќе се „коцкаат“, како што наложуваат обичаите за да испитаат кого му е наклонета среќата оваа година. Утре на ручек се собира целото семејство и го врти мазникот со среќната паричка. Се верува, кому ќе му падне паричката, ќе има среќа целата година. Според етнолозите, пак, обичајот повлекува корени уште од праисторијата, а со Христијанството, се поврзува со епископот од Кападокија, Василиј Велики. Александар Цветкоски, етнолог во прилепскиот „Завод и музеј“ ги објаснува обичаите за Василица во Прилепско, но и тоа дека од дамнина се рашириле, во повеќе облици, и низ Европа. - Барањето среќа на овие простори е вообичаена работа. Тоа обично се случува од Божик до Богојавление- Водици, кога завршува ритуалот на 19 јануари зашто се верува дека тогаш небото е отворено и исполнува желби. Во Прилепско, барањето среќна паричка е сконцентрирано на Василица. Вечерта, на Стара Нова Година, традиционално, има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 477 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека Техеран нема да попушти под притисокот на САД и дека нема да се откаже од своите цели, дури и ако Иран биде ...
сите 172 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 211 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, откако денеска на Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања, со која претседава тој, информира оти поднесува оставка, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 128 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре на полноќ ја дочекуваме Стара Нова година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: