Синергија на литература, филм и музика на „Про-За Балкан 2019“

Промовиран некаде на почетокот на март 2013 година со идеја публиката да ги запознае своите автори и да го чуе нивниот глас, да се воспостават поблиски ...
| | веќе видена | слични

Седмото издание на Интернационалниот литературен фестивал „Про-За Балкан“, ќе биде отворен в недела, 19-ти мај, во 20 часот во Даут-пашиниот амам во Скопје. ...
| | веќе видена | слични

Светислав Басара, српски писател Многу е важно интелектуалците, писателите, уметниците… да дејствуваат политички. Не мора тоа да биде експлицитно политички. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турскиот писател, актер и сценарист Ерџан Кесал ќе биде специјален гостин на 7. Интернационален литературен фестивал „Про-За Балкан“ во Скопје. Еден од ...
| | веќе видена | слични

Сценаристот на антологиските филмови „Беше еднаш во Анадолија“ и „Три мајмуни“ од режисерот Нури Билге Џејлан ќе биде гостин во Скопје само на еден ден, на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги ...
сите 265 | | | веќе видена

Времето денеска променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локални врнежи од дожд, кои во западните и крајните источни делови ќе бидат поројни и ...
сите 237 | | | веќе видена

Таткото на Меган Маркл, Томас Маркл, рекол дека денеска е пресреќен поради раѓањето на својот прв внук и дека е горд што детето ќе му служи на британското ...
сите 156 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев изјави дека денеска ќе има состаноци во Министерството за правда за да ги добие последните сублимати за работните средби во врска со ...
сите 160 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Синергија на литература, филм и музика на „Про-За Балкан 2019“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: