Премиерот на Летонија поднесе оставка поради уривањето на супермаркетот

Премиерот на Летонија поднесе оставка поради уривањето на супермаркетот Премиерот на Летонија Валдис Домбровскис денеска поднесе оставка поради трагедијата кога пред шест дена се урна покривот на супермаркет во Рига, при што загинаа 54 луѓе, вклучувајќи и тројца пожарникари, додека 40 беа повредени. „Ја соопштувам оставката на местото премиер, преземајќи ја со тоа политичката одговорност за трагедијата“, изјави Домбровскис пред новинарите. Неговиот портпарол ја потврди оставката во изјава за западните агенции. Британската агенција Ројтерс потсетува дека летонската влада е изложена на силна критика по трагедијата. Домбровскис неодамна изјави дека уривањето на зградата ја „разнишало“ Летонија, поранешната советска република која пред речиси една деценија и се приклучи на Европксата унија. Претседателот на Летонија Андрис Берзинс ја окарактеризира трагедијата како убиство. Причината за несреќата се уште не е позната, иако полицијата започна кривична истрага фокусирана на изградбата на зградата. ...
| | веќе видена | слични

Шефот на ланецот супермаркети во Латвија останал без работа поради контроверзната изјава по уривањето на кровот во Рига, при што биле убиени најмалку 54 лица, пишува BBC. "Оставка даваат оние кои се виновни", изјавил Гинтарас Јасинскас. Новинарите го прашала дали некој од шефовите ќе го следи примерот на премиерот Валдис Домбровскис, кој поднел оставка по трагедијата. Со него, потсетуваме, "падна" и целата влада. Јасинскас изјавил дека се чувствува одговорен, но не и виновен, и додал дека може секого да погледне во очи. Централната дирекција на супермаркетите Максима Латвија се наоѓа во соседна Литванија. Министерот за надворешни работи на Латвија, шокиран од изјавата на сега веќе поранешниот шеф на супермаркетот, го повикал литванскиот амбасадор да ги објасни непримерните изјави. Потоа шефот на управата, Миндаугас Багдонавициус од Литванија го објавил отказот на Јасинскас.
| | веќе видена | слични
7 копии

Литванскиот синџир супермаркети „Максима“ го отпушти претседателот на управниот одбор на својата летонска филијала Гинтарас Јасинкас, кој предизвика бура во јавноста со коментарот дека не чувствува одговорност за трагедијата кога на 21 ноември се урна покрив на супермаркет во Рига, кога загинаа 54 луѓе.Јасинкас на прес-конференција изјави дека смета оти никој од групацијата „Максима“ не треба да даде отказ, иако поради таа несреќа Летонија веќе остана без Влада.- Оставка нека дадат оние кои чувствуваат вистинска одговорност. Јас можам секому да погледнам во очи, рече Јасинкас.- Акционерите одлучија да го отпуштат претседателот на компанијата „Максима Летонија“ Гинтарас Јасинкас поради неговото неприфатливо изразување на мислењето во ова болно и тешко време за народот на Летонија, наведе во соопштение претседателот на управниот одбор на групацијата „Максима“ Миндаугас Багдонавицијус.Летонскиот премиер Валдис Домбровскис поднесе вчера оставка поради трагедијата во која загинаа 54 луѓе, а најмалку 40 ...
| | веќе видена | слични

Оставка поднесуваат тие кои се виновни, изјавил шефот на ланецот супермаркети Гинтарас Јасинскас, откако премиерот на Латвија поднел оставка по рушењето на кровот на еден од нив. Шефот на ланецот супермаркети во Латвија останал без работа поради контроверзната изјава по уривањето на кровот во Рига, при што биле убиени најмалку 54 лица, пишува BBC. "Оставка даваат оние кои се виновни", изјавил Гинтарас Јасинскас. Новинарите го прашала дали некој од шефовите ќе го следи примерот на премиерот Валдис Домбровскис, кој поднел оставка по трагедијата. Со него, потсетуваме, "падна" и целата влада. Јасинскас изјавил дека се чувствува одговорен, но не и виновен, и додал дека може секого да погледне во очи. Централната дирекција на супермаркетите Максима Латвија се наоѓа во соседна Литванија. Министерот за надворешни работи на Латвија, шокиран од изјавата на сега веќе поранешниот шеф на супермаркетот, го повикал литванскиот амбасадор да ги објасни непримерните изјави. Потоа шефот на управата, Миндаугас ...
| | веќе видена | слични

Литванскиот ланец на супермаркети „Максима“ го отпушти претседателот на управниот одбор на својата филијала во Летонија, Гинтарас Јасинскас , по трагедијата со уривање на кровот.Тој на конференцијата за новинари во летонската претстолнина изјави дека не се чувствува одговорен за трагедијата која што се случи на 21-ви ноември, кога се урна кровот на супермаркетот во Рига, при што загинаа 54 лица.Според него никој од групацијата „Максима“ не треба да дава оставка, иако поради несреќата Летонија веќе остана без влада, пренесе „Ројтерс“.-Акционерите одлучија да го отпуштат Јансинскас поради неприфатливото изразување на мислите, во ова болно и тешко време за летонскиот народ, наведе во соопштението претседателот на управниот одбор на групацијата „Максима“ Миндаугас Багдонавицијус.Премиерот на Летонија Валдис Домбровски вчера поднесе оставка, поради трагедијата во која загинаа 54, а се повредени најмалку 40 лица.„Максима“ е најголемиот ланец на супермаркети во регионот на Балтик, со околу 500 супермаркети во ...
| | веќе видена | слични

Летонскиот премиер Валдис Домбровскис поднесе оставка поради минатонеделната трагедија, во која при уривање на покривот во супермаркет загинаа 54 лица Во несреќата загинаа 54 лица, а над 40 беа повредени Во несреќата, која се случи во летонската престолнина Рига, беа повредени уште најмалку 40 лица. - Ја соопштувам оставката на функцијата премиер, преземајќи ја политичката одговорност за трагедијата - истакна Домбровскис. Светските медиуми пренесуваат дека по трагедијата, владата на Домбровскис се најде на удар на остри критики. Самиот премиер порача дека уривањето на покривот ја потресе Летонија, а несреќата беше прогласена за национална трагедија. Причините за несреќата сѐ уште не се познати, иако летонската полиција почна истрага фокусирајќи се на изградбата на зградата. Непосредно по трагедијата локалните медиуми соопштија дека на покривот од супермаркетот градежни работници правеле градина. - Уривањето на покривот е тешко злосторство, а виновниците ќе преземат одговорност - порача Домбровскис. ...
| | веќе видена | слични

Летонскиот премиер Валдис Домбровскис денеска поднесе оставка поради уривањето на покривот на трговски центар „Максима“ во главниот град на државата, Рига. Домбровскис одлуката ја донел по денешната средба со летонскиот претседател Андрис Берзинш. - Објавувам дека се повлекувам од функцијата премиер и преземам политичка одговорност за трагедијата, посочи Домбровскис, кој беше најдолго премиер во новата историја на Летонија. Претходно, министерот за внатрешни рботи Рихардис Козловскис изјави дека е подготвен да поднесе оставка ако не бидат откриени и казнети виновниците. Трагедијата се случи во четвртокот вечерта кога се урна покривот и еден од ѕидовите од трговскиот центар, а подоцна се сруши и уште еден ѕид. Летонската спасувачка служба соопшти дека во несреќата загинале 54 лица, меѓу кои и тројца пожарникари, а најмалку 40 други се повредени.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 273 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 274 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена

Шефицата на обвинителството за организиран криминал, Вилма Рускоска, денеска на заедничклата прес-конференција со главниот јавен обвинител Љубомир Јовевски ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот на Летонија поднесе оставка поради уривањето на супермаркетот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: