Дац разрешен, во објава на Фејсбик објасни како се чуствува


Актерот и директор на Македонскиот Народен Театар, Драган Спасов Дац, е разрешен од функцијата, откако вчеравечер, во алкохолизирана состојба, удрил во 21 годишна девојка, во скопската населба Кисела Вода. Според информации од полицијата, Спасов со своето возило БМВ, вчеравечер околу 19 часот, удрил во пешак, на улицата Антон Попов. Девојката, со полесни повреди, била пренесена во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде и била укажана лекарска помош, а потоа пуштена на домашно лекување. Неофицијално, актерот имал над 2 промили алкохол во крвта, а полицајците по несреќата го однеле Спасов во полициска станица. Утрово владиниот портпарол, Миле Бошњаковски на пресконференција, посочи дека лице кое сторило ваков тежок прекршок не може да раководи со државна институција. И министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска, на својот фб профил, соопшти дека е прифатена оставката на актерот од функцијата директор на МНТ. Лавина од реакции имаше денес и на социјалните мрежи, по веста дека директорот на ...
| | веќе видена | слични

На официјалната страна на електронскиот систем за јавни набавки Архитеконски факултет има објавено оглас за барање и прибирање понуди. Предмет на договорот за јавна набавка се авионски билети и хотелско сместување надвор од државата.Проценетата вредност без ДДВ е 1.100.000 денари или околу 17.871 евра. После скапите авио билети кои ги користел Александар Донев директорот на агенцијата за промоција на подршка на туризмот сега и Архитектоски факултет има намера да потроши огромна сума на пари за авио билети и за хотели.Дали несовесоста и непрофесионалноста е одлика на институциите во време на владење на СДСМ.Инаку, после бурните реакции во јавноста поради луксузирањето на директорот на Агенцијата за промоција и подршка на туризам Александар Донев тој беше сменет од оваа раководна функција. Исто така неодамна беше разрешен и директорот на МНТ Драган Спасов Дац . Причината поради која беше разрешен Директорот на МНТ, актерот Драган Спасов Дац е бидејќи пијан со автомобилот удрил девојка, која за среќа ...
| | веќе видена | слични
14 копии

По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар Драган Спасов-Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона Угриновска која, согласно со законот, е од вработените во театарот, продуцент во МНТ. - Таа ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Како и во другите институции, согласно со измените на законите за култура и за државна администрација, прво треба да се изврши промена на статутите, а потоа да се пристапи кон распишување на конкурсите. Процедурата може да потрае еден до два месеца, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски одговарајќи на новинарски прашања. Драган Спасов поднесе оставка и Министерството му ја прифати откако на 30 јануари со возило повреди пешак.
| | веќе видена | слични

Откако Драган Спасов поднесе оставка по скандалот во јавноста откако повреди пешак, на негово место во директорската фотелја седнува Симона Угриновска . Таа ќе биде нов в.д. директор а согласно со законот, е од вработените во театарот, продуцент во МНТ. „Таа ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Како и во другите инститции, согласно со измените на законите за култура и за државна администрација, прво треба да се изврши промена на статутите, а потоа да се пристапи кон распишување на конкурсите“, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Процедурата може да потрае еден до два месеца.
| | веќе видена | слични
7 копии

Продуцентката Симона Угриновска е назначена за в.д. директорка на Македонскиот народен театар, по оставката на Драган Спасов – Дац. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, на денешната прес-конференција рече дека Угриновска ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Според него, процедурата би можела да трае два месеца. Драган Спасов – Дац даде оставка по сообраќајната несреќа на 30 минатиот месец во Кисела Вода во која удри во пешак.
| | веќе видена | слични

Продуцентката Симона Угриновска е нова в.д. директорка на Македонскиот народен театар (МНТ). Taa доаѓа на оваа позиција по осум години работа во МНТ и ќе го замени актерот Драган Спасов-Дац, кој минатата недела поднесе оставка по сообраќајна несреќа. Дац под дејство на алкохол со возило удри во пешак во населбата Кисела Вода, по што поднесе оставка до Министерството за култура, која беше прифатена. „По оставката на Драган Спасов-Дац, за да може институцијата да работи непречено, за вршител на должност, според Законот дека лицето мора да доаѓа од редот на вработените, ја назначивме Симона Угриновска. Таа ќе ја извршува оваа функција се додека не биде избран нов директор, за што според Законот треба да биде распишан конкурс“, информираше денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

Симона Угриновска е нов в.д. директор на Македонскиот народен театар, а на оваа позиција доаѓа по оставката на Драган Спасов -Дац која беше прифатена од Министерот Алаѓозовски. Угриновска досега во МНТ работела како организатор и продуцент. Според министерот Роберт Алаѓозовски Угриновска ќе ја врши функцијата во наредниот период се до распишувањето на конкурсот и избор за нов директор. “Бидејќи не смее да се остави правен вакум, назначен е нов вршител на должноста и согласно законот за културата тој е од редот на вработените. Согласно новите закони за култура и државна администрација, процедурата може да трае еден до два месеци”, истакна Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

По драматичната ноќ, актерот Драган Спасов Дац, меѓу другото напиша: „Длабоко жалам и воедно искрено им се извинувам на девојката и на нејзиното семејството за претрпениот страв и стрес и дека во име на чувството на лична одговорност како човек и јавен службеник во нашата земја, свесен за личната вина, давам неотповиклива оставка на функцијата в.д. директор на МНТ.“ Нема дилема дека прво и најважно е да не се случи нешто по што некој ќе мора да се извинува и дека со таквиот гест не се искупува вината. Извинувањето од страна на јавните личности - од политичарите, пред сè - се случува исклучително ретко, за разлика од (зло)делата по кои нужно би морало да уследи. Не случајно. Стручњаците тврдат дека станува збор за комплeксен чин составен од чувство на срам, вина и страв како околината ќе реагира на нивното извинување, дали ќе бидат исмеани, доживеани како слабаци, дали тоа ќе им го урне имиџот кај гласачите итн. Нешта кои во оваа култура, не само политичка, тешко поминуваат на јавна сцена. Барем кога станува ...
| | веќе видена | слични

Актерот Драган Спасовски Дац, кој синоќа учествуваше во сообраќајна незгода во која полесно е повредена девојка, при што било констатирано дека тој управувал моторно возило под дејство на алкохол, денеска поднесе неотповиклива оставка од функцијата директор на МНТ. Одлуката која подоцна беше прифатена од министерот за култура, Дац ја образложи на Фејсбук: ''По повод синоќешниот сообраќаен инцидент во кој бев учесник, инцидент кој што со молскавична брзина предизвика безброј малициозни наслови и коментари кои одекнаа во јавноста и социјалните мрежи, чувствувам потреба да се обратам до нашата јавност со вистинското објаснување за настанот. Вчера вечер враќајки се со мојот автомобил кон дома, кај “Шампионче”, се случи сообраќаен инцидент во кој учество имав јас и девојка на возраст од дваесетина години. Факт е дека среќата беше на наша страна (на девојката и моја), при што девојката беше апсолутно неповредена. Сочекавме увидна екипа на МВР на место на настанот а потоа девојката, јас и мојата сопруга, заминавме ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на МНТ Драган Спасов Дац си поднесе оставка, откако вчера со автомобил БМВ удри во 27 годишна девојка, возејќи под дејство на алкохол. Дац ја призна вината на Фејсбук каде ја објави својата оставка. Неколку минути пред настанот испив чашка алкохол пишува Дац. Откако завршил увидот заедно со сопругата ја однеле девојката на превентивен преглед во најблиската болница каде било констатирано дека не се здобила со телесни повреди. - Мојата претпоставена вина е што неколку минути пред настанот имав испиено една чашка алкохол, поради што , при алко тестот на лице место, мојот наод беше позитивен. Длабоко жалам и воедно искрено и се извинувам на девојката и на нејзиното семејството. Во име на чувството на лична одговорност како човек и јавен службеник во нашата земја, свесен за личната вина, давам неотповиклива оставка на функцијата В.Д. Директор на МНТ, пишува Дац. Министерот за култура Алаѓозовски ја прифати оставката, откако и Владата го осуди овој инцидент . МВР потврди дека се работи за актерот и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бремена жителка на Шри Ланка се саморазнесе откако локални полицајци влегоа во нејзиниот дом со цел да го претресат во врска со терористичките напади на ...
сите 515 | | | веќе видена

Реакциите за клетвите на Реисот Сулејман Реџепи не стивнуваат. Откако рече дека посакува да почине судијката која го потпиша решението за смена на поглаварот, ...
сите 396 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 373 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 361 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дац разрешен, во објава на Фејсбик објасни како се чуствува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: