Вардар и Металург ќе одиграат финале пред финалето во ракометниот Kуп


Најголемите ривали во македонскиот машки ракомет, Вардар и Металург ќе играат денеска во Битола во полуфиналето на Kупот на Македонија. Пресметката на лутите градски ривали кои доминираат на домашната сцена во последните години ќе биде финале пред финалето за љубителите на ракометот. Мечот се игра во салата „Младост“ со почеток во 20.30 часот, а Вардар е бранител на трофејот. Претходно (17.30 ч) домаќинот и коорганизатор на завршницата битолски Еурофарм Работник ќе се сретне со Охрид 2013 и ќе го промовираат првиот финалист. Финалето на Kупот на Македонија се игра утре (16.30 ч). Металург е единствениот тим кој на домашната сцена сезонава го порази Вардар со 29-26 во првиот меч од плејофот на домашното првенство, но Вардар во „реваншот“ му наплати со камата победувајќи го убедливо со 38-25 и со тоа обезбедувајќи ја шампионската титула.
| | веќе видена | слични

Кошаркарскиот клуб Вардар ќе ја прослави својата 70-годишнина од постоењето в недела, во малата сала на спортскиот центар „Кале". На свеченоста клубот ќе им додели признанија на многу луѓе кои се заслужни за неговите постоење и успеси. Според најавите, в недела, во салата на КК Вардар (мала сала во „Кале"), ќе се играат неколку ревијални натпревари. Прво на теренот ќе истрчаат кошаркарките на Вардар кои ќе одиграат натпревар против селекцијата на Спортската академија. А потоа следува уште еден. помеѓу актуелниот прв тим на клубот и екипа составена од поранешни членови на клубот, кои го носеле „црвено-црниот“ дрес. Вардар цели 70 години е дел од македонскиот спорт, имаше многу успеси и кризи низ овие седум децении, но континуирано опстојува на кошаркарската мапа. Сезонава, првиот тим испадна од Првата лига, но освои трофеи во Купот на Македонија за жени и генерацијата 1997 (играчи до 20 години) ја освои титулата во младинското првенство, каде што редовно е при врвот во последните години.
| | веќе видена | слични

Викендов на програмата е ново коло во Вардар Јуниор Лигата. Истото ќе биде одиграно во Охрид, на С.Ц. „Билјанини Извори“ во сабота со почеток во 11:30 часот. Еве го распоредот на натпреварите: ГЕНЕРАЦИЈА 2006 ГОДИНА 11:30 ч.: Вардар – Еврофудбал 2 Вардар Охрид 13:00 ч.: Еврофудбал 2 Вардар Охрид – Форца Вардар ГЕНЕРАЦИЈА 2008 ГОДИНА 11:30 ч.: Вардар – Форца Вардар 11:30 ч.: Прилеп – Еврофудбал 2 Вардар 12:15 ч.: Вардар – Еврофудбал 2 Вардар 12:15 ч.: Прилеп – Форца Вардар извор:фквардар
| | веќе видена | слични

Новата сезона носи нов предизвик за 20-годишната македонска репрезентативка Симона Стојановска. Ракометарка на Вардар СЦЈС, по завршувањето на сезоната го напушта „Јане Сандански“ и во наредните две сезони ќе го носи дресот на полскиот клуб Погон Балтика Шчечин. На младата македонска ракометарка ова ќе и биде прво интернационално искуство и шанса да го докаже својот квалитет во многу посилна лига. Двегодишниот договор со Балтика Шчечин беше официјализиран птред неколку дена, а во полскиот клуб ја преставија Стојановска како надежен бек и едно од главните засилувања за следната сезона. „Ова ќе ми биде прво интернационално искуство. Сакам предизвици и сакам да изградам една врвна кариера. Поради малкуте натпревари и слабата македонска лига беше пресудно да го направам овој прв чекор. Од Погон Балтика ми понудија двегодишен договор со многу добри услови кои ми ја олеснија одлуката за да ја прифатам оваа понуда. Ми се допаѓа земјата, културата, ќе имам можност и да научам уште еден јазик. Се надевам дека добро ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарскиот клуб Вардар за недела планира со пригодна свеченост да го одбележи својот јубилеј – 70. години од постоењето на овој колектив како дел од Спортското Друштво Вардар. Воедно, „црвено-црните“ на денешната прес-конференција ја објавија монографијата „Вардар бил и ќе остане засекогаш“, како осврт на 70-те години низ кои Вардар бил дел од југословенската и македонската кошаркарска сцена. „ Речиси целиот мој живот сум дел од Вардар и горд сум на сето она што го имаме остварено, горд на концептот во кој се инсистира на македонски играчи без оглед на трендот на бројни странци во останатите клубови. Ние нема да отстапиме од тој концепт ниту во иднина, бидејќи сметаме дека тоа е вистинскиот начин за развој на кошаркат а“ – изјави претседателот на клубот, Владо Воиновски. Тихомир Матевски, кој речиси целиот свој живот го мина во КК, Вардар, како играч, тренер, а потоа и како прв човек во управата, изрази задоволство за изработката на монографијата, како сублимат на сето она што „црвено-црните“ го минале ...
| | веќе видена | слични

Ракометната Лига на шампиони на 3 и 4 јуни ќе го има своето финале за оваа сезона. Во двата натпреварувачки дена, четирите најдобри екипи меѓу кои и македонскиот шампион Вардар ќе се обидат да дојдат до круната и испишување на историјата со златни букви. „Црвено-црните" како што е познато ќе играат против Барселона во полуфиналето, која во своите редови ги има Македонците Кире Лазаров и Борко Ристовски. Десниот бек на Вардар, Алекс Душебаев, пак, ја игра последната сезона во клубот, а потоа следи заминување во Келце. Тој, за официјалниот сајт на ЕХФ говореше во суперлативи за противникот, како и за тоа дека посакува перфектна одјава од Вардар со титула. „Кога дојдов тука бев играч за иднината. Успеав да израснам во многу добар играч. Минав четири сезони во Скопје, пораснав многу не само на теренот, туку и надвор од него" изјави Душебаев. „Кога станува збор за Барселона, ние мораме да играме паметно во нападот. Противникот е еден од најдобрите во светот. Играат одличен ракомет и одбраната им функционира на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот вицепрвак во женска конкуренција Вардар СЦЈС од наредната сезона ќе има поинакви амбиции стратегија и состав, и ќе се потпре на уште помлади ракометарки кои немаа големо или пак се без суперлигашко искуство. Втората екипа на Вардар и досега настапуваше со млади ракометарки, кои се македонски репрезентативки, сениорски или младински и со кои успешно настапуваше и во Челинџ Купот. Раководството на клубот реши од наредната натпреварувачка сезона да направат комлетна реконструкција во тимот и да отворат ново поглавје во клубот. Дека ќе има промени најави и Сара Митова пред некој ден на својот фејсбук профил, иако не докрај отворено околу целата ситуација. Но, во ракометните кулоари веќе се зборува дека најголемиот дел од ракометарките добиле слобода да заминат. 11 Ракометарки на Вардар СЦЈС се слободни по завршувањето на сезоната и дел од нив веќе се во потрага по нов клуб. Најголемиот дел се македонски репрезентативки: пикерите Нина Бојаџиска и Стефанија Мишевска, бековите Симона Стојановска, Маја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар, по три неуспешни обиди да се пласира на завршниот турнир во Лигата на шампионите, сезонава конечно ќе ја има можноста да се бори за титулата во елитното натпреварување. Европската титула е сон за сите во Вардар, а посебно за десниот бек Шпанецот Алекс Душебаев, за кого ова е последна сезона во „црвено-црниот" дрес пред преселбата во полскиот Киелце. -Многу сум среќен сум стигнавме до завршната фаза во ЛШ. Овој Фајналфор е многу важен за нас. За мене ќе биде посебно емотивен бидејќи таму ќе ги одиграм последните два натпревари за Вардар во Лигата на шампионите, изјави Душебаев во интервјуто за ЕХФ. Шпанецот откри и дека ја посакува европската титула уште откако пристигнал во Скопје пред четири години. -Уште кога дојдов во тимот, мојот сон беше титулата со Вардар во ЛШ. Знам дека ќе биде тешко. Сепак, ние ќе се бориме во Келн и ќе уживаме во сите предизвици што се пред нас – истакн Шпанецот . Вардар во воето прво полуфинал на турнирот во Келн за противник ќе ја има ...
| | веќе видена | слични

По три неуспешни обиди, Вардар конечно стигна до посакуваното место на Ф4 турнирот од Лигата на шампионите во Келн. Европската титула е сон за сите во Вардар, а посебно за десниот бек Алекс Душебаев за кого тоа ќе биде и последен настап во „црвено-црниот“ пред преселбата во полскиот Кјелце. „Среќен сум што конечно стигнавме до завршната фаза во ЛШ. Овој Фајналфор е многу важен за нас. За мене ќе биде посебно емотивен бидејќи таму ќе ги одиграм последните два натпревари за Вардар во Лигата на шампионите“ – вели Алекс Душебаев во интервјуто за официјалниот сајт на ЕХФ. Шпанскиот репрезентативец, откри дека ја посакува европската титула уште откако пристигнал во Скопје пред четири години. „Уште кога дојдов во тимот, мојот сон е да ја освојам титулата со Вардар. Знам дека ќе биде тешко. Сепак, ние ќе се бориме во Келн и ќе уживаме во сите предизвици што се пред нас“ – истакнува шпанскиот репрезентативец во дресот на Вардар. Во своето прво полуфинале на Ф4 во Келн, Вардар за противник ќе ја има Барселона. Тоа ќе ...
| | веќе видена | слични

Kако што се ближи стартот на Ф4-турнирот во Kелн на кој ќе се реши првакот во Лигата на шампионите во ракомет, атмосферата станува с` понапната. Барселона, противникот на Вардар во полуфиналето неделава ги започнала подготовките за првиот меч во Kелн, на 3 јуни. Kаталонскиот гигант, кој поодамна ја осигура титулата во домашното првенство сега е фокусиран на Вардар. Барем така вели Kамил Шипжак, полскиот репрезентативец во редовите на овој тим и клупски колега на Македонците Kирил Лазаров и Борко Ристовски. Шипжак не штеди комплименти на сметка на македонскиот првак Вардар. - Ќе играме луд меч против Вардар. Вардарци немаат што да загубат и нивната победа над Фленсбург во четвртфиналето ме восхити. Според мене, Лука Циндриќ е нивни неоспорен лидер, кој ја креира играта. Имаат добри лев и десен бек Борозан и Душебаев. Од моја гледна точка имаат интересни линиски играчи, двајца џинови како мене и еден малку помал, кој е навикнат на поинаква игра. А тука е и голманот. Тешко е да му дадете гол ако има среќен ден. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 358 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 398 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар и Металург ќе одиграат финале пред финалето во ракометниот Kуп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: