Тасева: И СДСМ и ВМРО си го покриваат криминалот едните со другите

Слаѓана Тасева од невладината „Транспарентност Македонија“ вели дека последните наводи изнесени за корупција во „Маѓар Телеком“ се само уште една потврда дека нашите институции не сакаат да го истражат овој случај, јавува Мета. – Не зборувам за тоа дали има капацитет или нема, нема потреба од многу капацитет за ова да се истражи затоа што се е документирано. Поразителен е фактот дека ние ги имаме сите документи овде во Македонија, сите актери се овде што учествувале во таа ситуација, или на кои им е позната целата ситуација, никој не се обиде да собере дополнителни информации за да ја спроведе истрагата против оние коишто си дозволите корупција на штета на граѓаните, затоа што да не заборавиме е голема корупција. Што сакале да постигнат политичарите е да сите ние уште две години плаќаме повисоки сметки за мобилна телефонија, односно да не се либерализира пазарот на мобилна телефонија. Тоа е на штета на сите нас и нашите институции и сега би требало да побараат одговорност од оние коишто не постапиле, затоа ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во аферата „Телеком“ се вмешани повеќе високи функционери, освен споменатите во сведочењето на екс разузнавачот Богоевски, тврди поранешниот член на Управниот одбор, Симо Груевски, за 24 Вести . – Аферата „Телеком“ има допир со сите наши премиери, почнувајќи од Љубчо Георгиевски, Бранко Црвенковски, Владо Бучковски и сегашниот премиер Никола Груевски. Ако дозволиш злоупотреба на својата функција, тоа е кривично. Тоа сите го имаат дозволено – вели тој. SIMO GRUEVSKI ZA TELEKOM 09 09 by 24vesti Тој вели дека не само бизнисмени и политичари, туку и четворицата премиери имаат допир со овој случај, бидејќи како што обвинува, ја злоупотребиле службената положба. Очекува Судот во Њујорк наскоро да ги обелодени и транскрипитите од другите сведоци. Целиот текст е тука .
| | веќе видена | слични

„Никој нема да остане недопрен. Многу работи за кои предупредувавме сега излегуваат на виделина“, вели првиот човек на „Транспарентност Македонија“, Слаѓана Тасева Ќе заврши ли случајот со „Маѓар телеком“ во рацете на специјалниот обвинител? Либералната партија вчера побара токму специјалниот обвинител, кој наскоро треба да биде избран, да го процесуира и овој случај, бидејќи аферата „предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените ’бомби‘“. Партијата смета дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. „Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и ’големите‘ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициски партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Соопштение на Либералната партија: Аферата „Маѓар Телеком“ предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените „бомби“. Либералната партија оценува дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат декакоруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и „големите“ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициони партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на партиите, но и на системот во целост. Затоа, Либералната партија инсистира на целосно откривање на актерите во аферата „Маѓар Телеком“. Имајќи предвид дека документацијата за случајот била на располагање на Јавното обвинителство во најмалку два мандати, а за тоа време не е отворена постапка, Либералната партија повикува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имајќи предвид дека документацијата за случајот била на располагање на Јавното обвинителство во најмалку два мандата, а за тоа време не е отворена постапка, Либералната партија (ЛП) повикува специјалниот обвинител да го процесуира случајот со „Маѓар телеком“. „Аферата „Маѓар Телеком“ предизвикува гласен молк на политичката сцена во Македонија, а има реална сила како и објавените „бомби“. Либералната партија оценува дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и „големите“ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициски партнери. Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на партиите, но и на системот во целост. Затоа, ЛП инсистира на целосно откривање на актерите во аферата ...
| | веќе видена | слични

Либералната партија повикува специјалниот обвинител, кој треба да биде назначен до 15.септември, да го работи и случајот „Маѓар Телеком“. Имајќи предвид дека документацијата за случајот била на располагање на Јавното обвинителство во најмалку два мандати, а за тоа време не е отворена постапка, ЛП повикува специјалниот обвинител да го процесуира и овој случај. ЛП оценува дека ова прашање е суштинско за откривање на подземните врски и финансирањето на огромен дел од политичката сцена во Македонија. - Објавените сведочења и јавните настапи на актери во овој период покажуваат дека коруптивните афери се карактеристика на македонските влади во континуитет и дека во нив се засегнати и „големите“ партии (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ) и нивните коалициони партнери. - Откривањето на незаконското финансирање на политичарите и политичките партии е основа за спречување на корупцијата на партиите, но и на системот во целост. Затоа, ЛИБЕРАЛНАТА ПАРТИЈА инсистира на целосно откривање на актерите во аферата „Маѓар Телеком“, се вели ...
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 76 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 163 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тасева: И СДСМ и ВМРО си го покриваат криминалот едните со другите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: