СИНОТ НА ЕСМА ПРИВЕДЕН: Осомничен е за кражба во нејзиниот Музеј


3 копии

Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е приведен поради сомнение дека го ограбил нејзиниот музеј на скопската тврдина Кале. Тој наводно неколку часа поминал во полиција на разговор како обвринет дека има врска со кражбата на работите на Есма, од накит, гардероба, чевли, мебел, па дури и урната со пепел на нејзиниот сопруг Стево Теодосиевски, пишува Репортер. Блиски пријатели на семејството на Есма велат дека полицијата ошла до сознанија дека синот имал клуч од музејот и дека заедно со својата љубовница ги изнелел од куќата сите уникати вредни десетина илјади евра. Тој според зборовите на пријателите метал дек анследството е негово и со помош на тестаментот се обидел да присвои се, притоа елиминирајќи ги останатите деца. Сакал да го присвои и музејот, но државата тоа не го дозволила, па најверојатно преку кражба се обидел да дојде до богатсвото. Според информациите на полицијата, првата кражба се случила по смртта на пејачката во 2016 година, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Многу голем прав се крена откако еден од 47 неофицијално посвоени синови на легендарната Есма Реџепова-Теодосиевска, според пишувањата на некои портали бил посочен, Симеон Атанасов и приведен од страната на полицијата под основно сомнение дека извршил грабеж во куќата на скопско Кале, а во која порано живеел со Есма, со своите деца и сопругата. Но, за да ја слушнеме и неговата страна, весникот "Вечер" го контактираше овој познат музичар и еве го неговото објаснување: -Доста молчев! Порталите трескаат глупости, ниту сум приведен, ниту сум бил во полицијата. Никаде не стои мое име, стои само дека синот на Есма имал клуч од полицијата. Па, јас ли сум тој единствениот син? Есма има уште многу други синови и ако ниту еден од нас никогаш не бил официјално признаен за син. Бевме сите нејзини деца. Па, како тогаш дојдоа порталите до тоа дека јас сум токму тој кој би ја крадел куќата на Есма? Нека се срамат тие што го посочиле моето име и тоа јавно го објавиле. Јас при чиста совест изјавувам дека ниту сум бил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Штитеникот на Есма Реџепова - Теодосиевска, Симеон Атанасов, кој беше посочен за кражба во внатрешноста на домот на покојната македонска легенда на скопско Кале раскажа дека нема ниту трошка вистина во обвинувањата и приказната за неговото апсење, како и дека информациите дека тој е крадец се невистинити, објави „Фокус“. Тој во разговорот за „Фокус“ го приложил и вториот тестамнт на Есма, според кој таа лично му ги остава сите авторски права од нејзината и музиката на Стево Теодосиевски. Вели дека доволна му е музиката од која што цел живот живее, и како не му треба апсолутно ништо од внатрешноста на домот на Реџепова. Поради интересот за настаните по смртта на големата хуманитарка и музичар, Атанасов, кој цело време се трудеше да стои на страна, реши да ја раскаже својата страна на приказната. -Со Есма и Стево го поминав мојот живот. Јас сум дете на разведени родители, и Теодосиевски ме зедоа под своја закрила, ми го трасираа патот со музиката. Живеев со нив, во нивниот дом се до крајот на деведесеттите ...
| | веќе видена | слични

Симеон Атанасов, штитеникот на Есма Реџепова – Теодосиевска, за кого се пишуваше дека наводно бил приведен под сомнение дека извршил кражба во домот на Есма, демантираше дека ова се случило. „Ниту сум бил приведен, ниту, пак, сум крадел од домот на Есма“, вели Симеон за „Репортер“. Тој ни раскажа дека сето ова го измислиле внуците на Есма (внуци од нејзините браќа и сестри) кои ја користат секоја можност за да му наштетат оти тој го има тестаментот во кој пишува дека е наследник на нејзините авторски права. „Јас веќе година и пол сум во судски спор со фамилијата на Есма. Таа остави два тестамента, едниот во кој пишува дека сè што има ќе ѝ го подари на државата, каде е и куќата, и другиот во кој пишува дека мене ми ги остава авторските права. Значи јас сум наследник на авторските права и тоа ми е сосема доволно“, вели штитеникот на Реџепова. Тој ни откри дека внуците на Есма сè изнеле од куќата, а го обвинуваат него. Тестаментот на Есма кој му го остави на штитеникот Симеон „Кога дојдов со полицијата таму ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Вчера беше објавено дека Симеон Атанасов, штитеникот на легендарната Есма Реџепова – Теодосиевска, бил приведен поради сомнение дека тој ја извршил кражбата во домот на Есма. Штитеникот на Есма демантира дека го ограбил музејот. За Фокус, тој го коментира случајот и ја открива вистината. -Не ми треба ниту куќата, ниту пак било што од внатрешноста на куќата. Јас сум наследник на авторските права и тоа ми е сосема доволно. Сакам да го сочувам добриот спомен на Есма, и благодарен сум и што ми помогна во животот, што со нејзина и помош на Стево Теодосиевски јас си го пронајдов патот и до денес се занимавам со музика. Таа ми даде доволно мене и на сите останати деца кои ги одгледа, и затоа ги демантирам сите пишувања и гласини дека сум извршил било каква кражба и сум присвоил нелегално било што од нејзината куќа, изјавил Симеон, кој со децении беше и менаџер на кралицата на Ромската песна. Многу поопширно прочитајте на Фокус
| | веќе видена | слични
3 копии

Симеон Атанасов е осомничен дека по смртта на пејачката крадел уникати, од гардеробата се до урната на нејзиниот сопруг, музичарот Стево Теодосиевски. Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е приведен под основано сомнение дека го ограбил нејзиниот музеј на скопската тврдина Кале, кој е под заштита на државата. Како што пренесуваат медиумите, тој наводоно неколу часа поминал во полиција на разговор как осомничен кој има врска со кражбата на работите на Есма – од накит, гардероба, обувки, мебел, па дури и урната со пепелта на нејзиниот сопруг Стево Теодосиевски. -Полицијата дојде со сознание дека синот на Есма имал клуч од музејот и дека со својата љубовница Елеонора ги зел сите уникати во вредност од неколку десетици илјади евра, поради што во тек е истрага. Тој смета дека сета оставина е негова, па со помош на тестаментот се обидел се да приграби, елиминирајќи ги останатите деца. Имал намера да ја земе и зградата во која е музејот, но државата не му ...
| | веќе видена | слични

Дел од домашните медиуми деновиве објавија дека Симеон Атанасов, штитеникот на легендарната Есма Реџепова – Теодосиевска, бил приведен поради сомнение дека тој ја извршил кражбата во домот на Есма. Сепак, штитеникот на Есма во изјава за Фокус демантира дека го ограбил музејот. – Не ми треба ниту куќата, ниту пак било што од внатрешноста на куќата. Јас сум наследник на авторските права и тоа ми е сосема доволно. Сакам да го сочувам добриот спомен на Есма, и благодарен сум и што ми помогна во животот, што со нејзина и помош на Стево Теодосиевски јас си го пронајдов патот и до денес се занимавам со музика. Таа ми даде доволно мене и на сите останати деца кои ги одгледа, и затоа ги демантирам сите пишувања и гласини дека сум извршил било каква кражба и сум присвоил нелегално било што од нејзината куќа, изјавил Симеон, кој со децении беше и менаџер на кралицата на Ромската песна.
| | веќе видена | слични

Со цел да се направи сензационализам денес во неколку македонски медиуми се појави веста дека Симеон Атанасов, штитеникот на легендарната Есма Реџепова – Теодосиевска, бил приведен поради сомнение дека тој ја извршил кражбата во домот на Есма, заедно со Елеонора Мустафовска, вокалистката во „Есма’с бенд“ за „Фокус“ открива дека станува збор за голема невистина. Тој тврди дека ниту бил приведен, ниту пак имал клучеви од куќата на уметницата која се наоѓа на Кале, а според тестаментот, таа му ја оставила на Минстерството за култура. Тестаментот набргу по неговата објава, го оспорија блиски роднини на Реџепова, односно внуци од нејзините браќа и сестри и најавија дека ќе водат спор со државата, бидејќи куќата требало да им припадне нив. Симеон вели дека Есма оставила два тестаменти. Првиот се однесувал на куќата, а вториот на нејзините авторски права. „Не ми треба ниту куќата, ниту пак било што од внатрешноста на куќата. Јас сум наследник на авторските права и тоа ми е сосема доволно. Сакам да го сочувам ...
| | веќе видена | слични

30 март 2018 година, пријавено е дека од 12 декември 2016 година, до 30 март 2018 година, непознат сторител извршил тешка кражба во Музејот на Есма Реџепова, на улица Самоилова, па се превземени мерки за утврдување на одземените предмети и пронаоѓање на сторителот, стои во соопштението на полицијата. Погледнете го и видеото од ПИНКТВ: Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е приведен поради сомнение дека го ограбил нејзиниот музеј на скопската тврдина Кале Тој наводно неколку часа поминал во полиција на разговор како обвринет дека има врска со кражбата на работите на Есма, од накит, гардероба, чевли, мебел, па дури и урната со пепел на нејзиниот сопруг Стево Теодосиевски. -Полицијата дошла до сознанија дека синот на Есма имал клуч од музејот и дека со својата љубовница Елеонора ги изнел сите уникати во вредност од неколку десетина илјади евра, поради што истрагата е во тек. Тој смета дека наследството е негово, па со помош на тестаментот се обидел да ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СИНОТ НА ЕСМА ПРИВЕДЕН: Осомничен е за кражба во нејзиниот Музеј

Од:
До кого (е-маил):
Порака: