Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години

Поетот и литературен критичар Веле Смилевски ја објави неговата најнова книга насловена како "Песната палимпсест" , во издание на Здружението за уметност и култура на живеење "Дијалог" од Скопје. Во овој прв том избраните дела на Смилевски, на 750 страници се претставени арс-поетичките коментари на авторот за поезијата создавана во изминатите 45 години. Покрај воведната студија со наслов "Песната палимпсест" и примерите од поетската трилогија "Час по поезија" (2010), стихозбирката "Забранета книга" (2011) и поемата "Век за самување" (2012), објавен е и тематски избор од поезијата создавана до 2000 година, под заеднички наслов "Век за приказ". Во посебен дел од книгата донесува студии, критики и есеи за поетското творештво на Веле Смилевски од Георги Старделов, Матеја Матевски, Влада Урошевиќ, Луан Старова, Сретен Перовиќ, Сава Хеџман, Ала Шешкен, Миодраг Друговац, Олга Панкина, Саша Хаџитанчиќ и Наташа Аврамовска. Објавени се и есеи за поезијата на Смилевски од претставници на неговата генерација: Данило ...
| | веќе видена | слични

Педесет години пријателство и творечка соработка во вторникот во Спомен-собата на Ацо Шопов во Домот на културата во Штип одбележаа истакнатите македонски писатели Раде Силјан и Веле Смилевски. Организатор на книжевната средба беше штипскиот Центар за култура „Ацо Шопов“, а на неа беа промовирани и двете најнови поетски книги на Смилевски и на Силјан, „Песната Палимпсест“ и „Устата на јавето“. Двајцата се родени во Демирхисарско. Другарувањето го почнале како млади во 1967, го продолжиле во Скопје, како писатели, новинари, есеисти, критичари, антологичари, двајцата биле на чело на Друштвото на писателите на Македонија, носители се на повеќе значајни домашни и меѓународни награди и признанија. - Голема чест е да се промовираат книги, да беседиме, читаме стихови и да одбележиме половина век од нашето пријателство токму во Спомен-собата на нашиот великан Ацо Шопов, во која како да се чувствува неговиот дух. Пријателството и творечката соработка двајцата ја почнавме уште како средношколци и членови во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во рамки на манифестацијата „Во чест на поетот“, што ја организира Центарот за култура „Ацо Шопов“ денеска, 17 мај, Раде Силјан и Веле Смилевски пред штипската публика ги промовираа своите нови дела... Смилевски ја промовираше својата штотуку издадена книга „Песната Палимпсест“ во издание на „Дијалог“ во која се наоѓа дел од неговото творештво по 2000-та година. – Ова е еден вид избор на творештвото што го создадов во почетокот на овој век, но со толкувачки текстови, со едно препрочитување и критички однос кон она што сум го создал и дообајаснување на начинот, на обликот на песната Палимпсест, што јас го применувам токму во оваа фаза од моето творештво, истакна Смилевски. Раде Силјан, пак, пред штипската публика ја промовираше новата поетска книга „Устата на јавето“, којашто е издадена пред неколку дена. – Ова е моја 17-та поетска книга. Работена е подолго време и мислам дека претставува еден вид синтеза на моето досегашно повеќе од четири години поетско творештво. Книгата кореспондира со ова време. Мислам ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Песната палимпсест“ е најновата книга на поетот и литературен критичар Веле Смилевски. Издавач е „Дијалог“ од Скопје. Во овој, како што е најавено, прв том од избраните дела на Смилевски, на 750 страници се презентирани арс-поетичките коментари на авторот за поезијата создавана во изминатите 45 години.Покрај воведната студија со наслов „Песната палимпсест“ и примерите од поетската трилогија „Час по поезија“, стихозбирката „Забранета книга“ и поемата „Век за самување“, објавен е и тематски избор од поезијата создавана до 2000 година, под заеднички наслов „Век за приказ“.Во посебен оддел книгата „Песната палимпсест“ донесува студии, критики и есеи за поетското творештво на Веле Смилевски од Георги Старделов, Матеја Матевски, Влада Урошевиќ, Луан Старова, Сретен Перовиќ, Сава Хеџман, Ала Шешкен, Миодраг Друговац, Олга Панкина, Саша Хаџитанчиќ и Наташа Аврамовска. Објавени се и есеи за поезијата на Смилевски од претставници на неговата генерација: Данило Коцевски, Тодор Чаловски, Ефтим Клетников, Раде Силјан, ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: