Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години

Поетот и литературен критичар Веле Смилевски ја објави неговата најнова книга насловена како "Песната палимпсест" , во издание на Здружението за уметност и култура на живеење "Дијалог" од Скопје. Во овој прв том избраните дела на Смилевски, на 750 страници се претставени арс-поетичките коментари на авторот за поезијата создавана во изминатите 45 години. Покрај воведната студија со наслов "Песната палимпсест" и примерите од поетската трилогија "Час по поезија" (2010), стихозбирката "Забранета книга" (2011) и поемата "Век за самување" (2012), објавен е и тематски избор од поезијата создавана до 2000 година, под заеднички наслов "Век за приказ". Во посебен дел од книгата донесува студии, критики и есеи за поетското творештво на Веле Смилевски од Георги Старделов, Матеја Матевски, Влада Урошевиќ, Луан Старова, Сретен Перовиќ, Сава Хеџман, Ала Шешкен, Миодраг Друговац, Олга Панкина, Саша Хаџитанчиќ и Наташа Аврамовска. Објавени се и есеи за поезијата на Смилевски од претставници на неговата генерација: Данило ...
| | веќе видена | слични

Педесет години пријателство и творечка соработка во вторникот во Спомен-собата на Ацо Шопов во Домот на културата во Штип одбележаа истакнатите македонски писатели Раде Силјан и Веле Смилевски. Организатор на книжевната средба беше штипскиот Центар за култура „Ацо Шопов“, а на неа беа промовирани и двете најнови поетски книги на Смилевски и на Силјан, „Песната Палимпсест“ и „Устата на јавето“. Двајцата се родени во Демирхисарско. Другарувањето го почнале како млади во 1967, го продолжиле во Скопје, како писатели, новинари, есеисти, критичари, антологичари, двајцата биле на чело на Друштвото на писателите на Македонија, носители се на повеќе значајни домашни и меѓународни награди и признанија. - Голема чест е да се промовираат книги, да беседиме, читаме стихови и да одбележиме половина век од нашето пријателство токму во Спомен-собата на нашиот великан Ацо Шопов, во која како да се чувствува неговиот дух. Пријателството и творечката соработка двајцата ја почнавме уште како средношколци и членови во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во рамки на манифестацијата „Во чест на поетот“, што ја организира Центарот за култура „Ацо Шопов“ денеска, 17 мај, Раде Силјан и Веле Смилевски пред штипската публика ги промовираа своите нови дела... Смилевски ја промовираше својата штотуку издадена книга „Песната Палимпсест“ во издание на „Дијалог“ во која се наоѓа дел од неговото творештво по 2000-та година. – Ова е еден вид избор на творештвото што го создадов во почетокот на овој век, но со толкувачки текстови, со едно препрочитување и критички однос кон она што сум го создал и дообајаснување на начинот, на обликот на песната Палимпсест, што јас го применувам токму во оваа фаза од моето творештво, истакна Смилевски. Раде Силјан, пак, пред штипската публика ја промовираше новата поетска книга „Устата на јавето“, којашто е издадена пред неколку дена. – Ова е моја 17-та поетска книга. Работена е подолго време и мислам дека претставува еден вид синтеза на моето досегашно повеќе од четири години поетско творештво. Книгата кореспондира со ова време. Мислам ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Песната палимпсест“ е најновата книга на поетот и литературен критичар Веле Смилевски. Издавач е „Дијалог“ од Скопје. Во овој, како што е најавено, прв том од избраните дела на Смилевски, на 750 страници се презентирани арс-поетичките коментари на авторот за поезијата создавана во изминатите 45 години.Покрај воведната студија со наслов „Песната палимпсест“ и примерите од поетската трилогија „Час по поезија“, стихозбирката „Забранета книга“ и поемата „Век за самување“, објавен е и тематски избор од поезијата создавана до 2000 година, под заеднички наслов „Век за приказ“.Во посебен оддел книгата „Песната палимпсест“ донесува студии, критики и есеи за поетското творештво на Веле Смилевски од Георги Старделов, Матеја Матевски, Влада Урошевиќ, Луан Старова, Сретен Перовиќ, Сава Хеџман, Ала Шешкен, Миодраг Друговац, Олга Панкина, Саша Хаџитанчиќ и Наташа Аврамовска. Објавени се и есеи за поезијата на Смилевски од претставници на неговата генерација: Данило Коцевски, Тодор Чаловски, Ефтим Клетников, Раде Силјан, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: