Серија земјотреси во југо-западна Македонија – нема штети

3 копии

Серија земјотреси во југо-западна Македонија. Првиот беше регистриран на 50-тина минути после полноќ, а последниот пред два часа. Најсилниот потрес е со магнитуда од 3,2 степени според рихтер, на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 4,1 степен по Рихтер беше регистриран во Егејското Море во близина на Ајваџик во северозападна Турција. Епицентарот бил во морето на околу 8,5 км од градот Ајваџик. Според првични информации, нема повредени луѓе ниту материјална штета.
| | веќе видена | слични

Во полследните два дена над дваесетина земјотреси со посилен интензитет се почувствувани во јужниот дел на Албанија. Албанската сеизмолошка агенција соопшти дека земјотресите со најголем интензитет биле почувствувани во Валона и Тепечена и во бројните рурални населби во регионот. Податоците говорат дека нагласена материјална штета е регистрирана кај дваестина станбени објекти. Пет семејства се евакуирани бидејќи штетите врз нивните објекти биле големи. Според албанските медиуми, најсилниот земјотрес со интензитет од 3,4 степени бил со епицентар меѓу населените места Врник и Орикум.
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во северноисточниот дел на Кина, но засега нема информации за настрадани лица или причинета материјална штета. Епицентарот на потресот бил во близина на градот Сјанјуанг во провинцијата Ѕилин на длабочина од 13 километри, соопшти Националната сеизмолошка служба. Локалните медиуми јавија дека луѓето панично излегувале од своите домови и оти спасувачките служби веднаш реагирале.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 4,6 степени синоќа околу 20.45 го потресе тлото во јужниот дел на Албанија. Според албанскиот сеизмолошки завод, земјотресот најмногу бил почувствуван во градот Валона, а епицентарот бил во близина на местото Орикум, на 23 километри од Валона. Албанските медиуми информираат дека жителите на Валона ноќта ја минале под отворено небо, а десетина куќи во периферијата на градот, како и во неколку селски населби, имаат оштетувања. Засега нема информации за жртви. Земјотресот бил почуствуван и во други градови во Албанија како што се Фиер и Тепелена.
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со јачина од 2,5 степени вечерва е почувствуван во околината на Кичево. Земјотресот биле на длабочина од 2 км, а епицентарот е на 80 км од Скопје и на 11 км од селото Вранештица, кичевско. Истиот е регистриран во 20:40 часот. Минатата ноќ серија земјотреси без почувствувани во охридскиот регион.
| | веќе видена | слични
5 копии

Серија земјотреси во охридско преспанскиот регион регистрираше по полноќ Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Епицентрите на земјотресите биле на 85 километри југозападно од Скопје и потекнуват од епицентрално подрачје Дебарца. Од Сеизмолошката опсерваторија информираат дека два од овие земјотреси, и тоа 50 минути по полноќ и 59 минути по полноќ биле со Рихтерова магнитуда од 3.0 и биле почувствувани од населението во селата на Плакенска Планина со интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала. Во Охрид, Струга и Кичево биле почувствувани со интензитет од III стрпени според истата скала.
| | веќе видена | слични

После синоќешните неколку потреси во околината на Охрид, вечерва забележан помал земјотрес и во околината на Кичево. Според www.emsc-csem.org, земјотресот е со јачина од 2,5 степени и е на длабочина од 5 км, а епицентарот е на 13 км јужно од Вранештица. Синоќа пак, малку посилни потреси почувствуваа жителите на Охрид. Сеизмолозите денеска смируваа дека потресите се слаби и нема потреба граѓаните да бидат загрижени.
| | веќе видена | слични

По серијата потреси од изминатата ноќ кон саботата во околината на Охрид, вечерва регистриан е помал земјотрес и во околината на Кичево. Според Еврспскот медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 2,5 степени и на длабочина од 5 километри, а епицентарот е на 13 километри јужно од село Вранештица. Синоќа, пак, малку посилни потреси почувствуваа жителите на Охрид. Сеизмолозите појаснуваат дека станува знор за слаби активности и оти нема потреба за загриженост.
| | веќе видена | слични

Повеќе земјотреси имаше ноќеска во југозападна Македонија. Првиот е регистриран на 50-тина минути по полноќ. Најсилниот потрес е со јачина од 3,2 степени на длабочина од 10 километри. Епицентрите на земјотресите се наоѓаат на 85 километри југозапагно од Скопје и потекнуват од епицентрално подрачје Дебарца. Два од овие земјотреси се регистрирани 50 и 59 минути по полноќ, со магнитуда од 3 степени според Рихтеровата скала. Овие земјотреси се почувствувани во селата на Плакенска Планина со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала, а во Охрид, Струга и Кичево со интензитет од 3 степени според истата скала. Сепак, штети нема од земјотресите.
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Серија земјотреси во југо-западна Македонија – нема штети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: