Сеизмолошка со детали за земјотресот кој беше почувствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерта на 11.9.2018 година во 20 часот и 00 минути регистрирше земјотрес кој потекнува од преспанското епицентрално подрачје. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 3.3 а беше почувствуван од населението во Охрид, Ресен и непосредната околина со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала. Земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран вечерва околу 20:00 часот во Грција, а истиот бил почувствуван и во Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 3,9 степени по Рихтер беше регистриран утрово во романскиот регион Вранча, каде вчера имаше уште еден потрес од 3,6 степени. Националниот институт по геофизика соопшти дека денешниот земјотрес се случил во 5:43 часот по локално време, на длабочина од 133 километри. Земјотрес во Вранча вчера беше регистриран 12:32 часот. Најсилен потрес оваа година со интензитет 4,6 беше регистриран на 25 април.
| | веќе видена | слични
2 копии

Серија земјотреси вечерва во регионот, од кои два се почувствуваа во Скопје од Грција, со јачина од 2 и 3 степени. Се тресе и Албанија, последниот потрес во Тирана е со јачина од 3 степени.
| | веќе видена | слични

Два земјотреси го стресоа Скопје. Грчки земјотрес е почувствувал попладнево во Скопје. Потресот бил со јачина од 2,8 степени. Пред еден час е почувствуван уште еден потрес од 3 степени. Минатата недела земјотреси имаше во Дебар и Преспа.
| | веќе видена | слични

Земјотрес од Грција се почувствувал попладнево и во Скопје. Потресот бил со јачина од 2,8 степени, според скалата на Рихтер. Информацијата е објавена на Latest earthquakes. Пред еден час бил почувствуван уште еден потрес од 3 степени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во водите на едно езеро во близина на западноавстралискиот крајбрежен град Волопол. Земјотресот се случил во 5.56 часот по средноевропско време на длабочина од два километри под езерското дно, со епицентар на околу 280 километри јужно од главниот град на сојузната држава Западна Австралија, Перт. Нема информации за жртви или предизвикани материјални штети, а не постои ниту опасност од појава на цунами.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени според Рихтеровата скала доцна попладнево е регистриран во југозападниот дел на Полска. Земјотресот се случил во 18.35 часот на длабочина од 15 километри под површината на земјата, со епцентар во реонот на местото Гребоцице, на 13 километри североисточно од полскиот град Полковице и на 209 километри североисточно од чешката престолнина Прага. Нема информации за жртви или предизвикани материјални штети.
| | веќе видена | слични
4 копии

Зголемен е ризикот реонот на Истанбул да биде погоден од силен земјотрес со интензитет од 7,5 до 7,7 степени според Рихтеровата скала, кој би можел да предизвика цунами во Мраморното Море, предупреди сеизмологот од Центарот за природонаучни истражувања при истанбулскиот Универзитет „Јилдиз“, Шукри Ерсој. - Мраморното Море има историјат на цунами. За 4000 години има сведочења за стотина случаи на цунами, а научниците откриваат докази за тоа при ископувањара, изјави Ерсој во обраќање на церемонијата по повод годишнината од катастрофалниот земјотрес што го погодил реонот на Истанбул на 14 септември 1509 година и предизвикал цунами во Мраморното Море. Според Ерсој, при евентуален силен земјотрес во регионот на Истанбул, цунамито што би се создало во Мраморното Море би ги погодило бреговите за околу пет минути. - Според група наулници во следните 30 години постои 65 проценти веројатност дека (во реонот на Мраморното Море) ќе има земјотрес со јачина од над 7 степени. Ризкот од земјотрес расте. Тој може да се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтер ова утро го погоди Тутин. Според Републичкиот сеизмолошки институт во Србија, земјотресот е регистриран во 9,08 часот наутро во регионот на Тутин, со магнитуда од 3,1 единица според Рихтеровата скала. Интензитетот во епицентарот е проценет на IV степен според Меркали. Земјотресите од овој интензитет не можат да предизвикаат оштетување на објектите во епицентралниот регион.
| | веќе видена | слични

Два силни земјотреси утрово имаше во Грција, а еден во Србија. Едниот земјотрес бил со јачина од 3,9 степени според Рихтер, а вториот со 3,8 степени според Рихтер го стресоа тлото. Земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтер го погоди Тутин. Според Републичкиот сеизмолошки институт во Србија, земјотресот е регистриран во 9,08 часот наутро во регионот на Тутин, со јачина од 3,1 единица според Рихтеровата скала. Земјотресите од овој интензитет не можат да предизвикаат оштетување на објектите во епицентралниот регион. Се тресоа денеска и Турција и Албанија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 341 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 103 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сеизмолошка со детали за земјотресот кој беше почувствуван во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: