Силен земјотрес во Нов Зеланд

Земјотрес со јачина 6,5 по Рихтеровата скала било регистрирано во Нов Зеланд, пренесе Ројтерс. Земјотресот бил регистриран во централниот дел на земјата, на 30 км источно од Таупо. Епицентарот бил на длабочина 150 км. Нема информации за жртви и причинети метериални штети.
| | веќе видена | слични
2 копии

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтер го погоди новозеландскиот остров Кермадец. Епицентарот на земјотресот се случил на длабочина од 20 километри, 163 километри источно од островот Раоул и 1.185 километри од новозеландската престолнина Окланд. Заради земјотресот, за кој првично било јавено дека е со јачина од 7,9 степени објавено е предупредување од цунами за Нов Зеланд, островот Кермадец и Тонго, рекол Пацифичкиот центар за цунами на САД. “Степенот на потрес во морето потврдува дека се случило и цунами. Тоа би можело да биде разорно долж крајбрежјето во близина на епицентар на потресот“, потврдил Пацифичкиот центар. Брановите околу островот Раоул достигнале висина од 68 до 84 сантиметри.
| | веќе видена | слични

Предупредувањето за цунами во Нов Зеланд и Тонга е укинато иако останува ризикот од благо зголемување на морското ниво, откако земјотрес со интензитет од 7,6 степени според Рихтеровата скала беше регистриран на дното на Тихиот Океан, јави АФП. Претходно Тихоокеанскиот центар за предупредување од цунами издаде тревога, откако земјотресот го погоди островот Кермадек, на длабочина од 1 километар. Иако предупредувањето за цунами беше повлечено од американската геолошка служба и Тихоокеанскиот центар, сепак се предупредува дека на места морското ниво може да се промени. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 7,8 степени според Рихтер ги погоди островите Кермадек, североисточно од Нов Зеланд, соопшти Геофизичкиот институт на САД Веднаш по потресот објавено е предупредување за појава на бранови цунами во Нов Зеланд, островите Кермадек и Тонга. Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични

На 11 март 2011 година земјотресот со јачина од 8,9 степени по Рихтер го погоди североисточното крајбрежје на Јапонија и предизвика цунами со висина од десет метри. На 12 јануари 2010 година земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер го уништи островот Хаити. Престолнината Порто Пренс беше потполно уништена. Стотици луѓе загинаа, а милиони останаа без покрив на главата. Во последните неколку години вакви катастрофи има сè повеќе: поплави во Европа, тајфун на Далечниот Исток, земјотрес во југоисточна Азија, секаде чудни војни, протести и милион жртви. Експертите се уверени дека ова се првите знаци што претстојат на планетарна катастрофа што може да се случи во скора иднина ако се промени Земјината оска. Последен пат нешто слично се случило пред 12.000 години. Повеќе содржини од денеска - ТУКА
| | веќе видена | слични

Епицентарот на земјотресот бил на 72 километри југозападно од Ротору, иако потресот бил почувствуван и во главниот град Велингтон. Американската геолошка опсерваторија соопшти дека земјотресот се случил во 3:36 минути по локално време, а епицeнтарот бил на длабочина од 161 километар. Пацифичкиот центар не издаде предупредување за цунами.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5,4 степени по Рихтеровата скала денеска ја погоди префектурата Вакајама во западна Јапонија, јави телевизијата “НХК“. Жителите од подрачјето во близина на епицентарот на земјотресот, јужно од Осака, почувствувале силно тресење на земјата, но засега нема извештаи за евентуални жртви и штети. Властите не издале предупредување за цунами, јавува “Ројтерс“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихетровата скала денеска ги погоди централните делови на Северниот Остров на Нов Зеланд. Како што соопшти новозеландскиот Геофизички институт, епицентарот на потресот бил на 72 километра југозападно од градот Роторуа, на 161 километар под површината на земјата. Земјотресот бил почуствуван во поголемиот дел на Нов Зеланд, вклучително и во главниот град Велингтон. Меѓутоа, според Американскиот геофизички институт, интензитетот на овој потрес бил 5,3 степени. Од лани во септември, па досега, на Нов Зеланд се регистрирани серија силни земјотреси. Најсилниот потрес, со јачина од 6,3 степени, го погоди градот Крајстлрч на Јужниот Остров на Нов Зеланд во февруари, при што загинаа 181 лице.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со интензитет од 3,1 степени според Рихтеровата скала утрово е регистирран во реонот на градот Гоце Делчев во југозападниот дел на Бугарија. Како што соопшти Европскиот сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 89 километри југозападно од Пловдив и на 24 километри источно од Гоце Делчев, на еден еден километар под површината на земјата. Нема информации за предизвикани матријални штети при потресот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала го погоди новозеландскиот северен остров, соопшти локалната агенција „ГеоНет“. Епицентарот на земјотресот беше на 72 километри југозападно од Ротору, иако потресот беше почувствуван и во главниот град Велингтон. Американската геолошка опсерваторија соопшти дека земјотресот се случил во 3:36 минути по локално време, а епицeнтарот бил на длабочина од 161 километар. Пацифичкиот центар за цунами не издаде предупредување за цунами.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Деновиве во тек е своевидно јавно изјаснување на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ дали би гласале за уставни измени , па на своите профили на социјалната мрежа Фејсбук ...
сите 339 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 137 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 144 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 73 | | | веќе видена

Во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“, вечерва со почеток во 20 часот ќе биде отворена изложба на дела од 27-та Меѓународна ликовна колонија ...
сите 42 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во Нов Зеланд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: