Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска


2 копии

Силен земјотрес со епицентар во Босна и Херцеговина, 30 километри источно од Метковиќ во Хрватска, бил почувствуван утринава во 3 и 20 часот. Земјотресот бил со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјитресот бил на 54 километри северно од Дубровник. Според хрватските медиуми, потресот се почувствувал и на југот на Хрватска, на подрајчето на Макарска и Дубровник. Засега нема информации за материјална штета.
| | веќе видена | слични

Оваа област е во сојузната мексиканска држава Јужна Долна Калифорнија. Епицентарот бил 10 километри под  површината на земјата, јави американскиот Геолошки топографски институт. За сега нема информации з аповредени и причинета материјална штета .
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес денеска го погоди Мексико. Потрес од 6.6 степени ја погоди областа Лорета во Мексико. Епицентарот на земјотресот бил на 10 км под површината на земјата. Минатата година во земјата имаше повеќе земјотреси.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер го погоди Мексиканскиот залив, соопштено е од Геолошкиот топографски институт на САД. Во соопштението се наведува дека центарот на потресот бил 78 километри североисточно од Лорет и дека засега нема извештаи за материјална штета. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри. Подрачјето погодено од земјотресот е популарно поради малите градчиња и рибарски села во кои доаѓаат туристи од САД.
| | веќе видена | слични
2 копии

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва на 16.1.2018 година во 21 часот и 22 минути регистрирше земјотрес кој потекнува од охридското епицентрално подрачје. Епицентарот на земјотресот беше на само неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.1 а беше почувствуван од населението во Охрид и неговата непосредна околина со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала. Related
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со јачина од 2.2 степени според Рихтер вчера во 21.22 часот беше регистриран во Охридскиот регион. Епицентарот на земјотресот бил 7 километри источно од селото Косел на длабочина од 1 километар.
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван синоќа во Охрид. Земјотресот е регистриран во 21 часот и 22 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар.
| | веќе видена | слични

Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар. Деновиве земјотреси имаше и во Дојранско, но и во околината на Лозово.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 2,2 степени вечерва го стресе Охрид. Земјотресот се случи во 21 22 минути со епицентар на 7 км од Косел, односно на 12 км од Охрид.
| | веќе видена | слични

Како што соопшти американскиот геолошки институт , епицентарот на земјотресот бил на 80 километри од градот Ривас , на длабочина од 40 километри . Засега нема податоци за повредени или за причинета штета.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев и претседател на СДСМ изрази увереност во победата на кандидатот на владејачката коалиција Стево Пендаровски на претстојните ...
сите 243 | | | веќе видена

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 175 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: