Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска


2 копии

Силен земјотрес со епицентар во Босна и Херцеговина, 30 километри источно од Метковиќ во Хрватска, бил почувствуван утринава во 3 и 20 часот. Земјотресот бил со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала. Според податоците на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјитресот бил на 54 километри северно од Дубровник. Според хрватските медиуми, потресот се почувствувал и на југот на Хрватска, на подрајчето на Макарска и Дубровник. Засега нема информации за материјална штета.
| | веќе видена | слични

Оваа област е во сојузната мексиканска држава Јужна Долна Калифорнија. Епицентарот бил 10 километри под  површината на земјата, јави американскиот Геолошки топографски институт. За сега нема информации з аповредени и причинета материјална штета .
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес денеска го погоди Мексико. Потрес од 6.6 степени ја погоди областа Лорета во Мексико. Епицентарот на земјотресот бил на 10 км под површината на земјата. Минатата година во земјата имаше повеќе земјотреси.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер го погоди Мексиканскиот залив, соопштено е од Геолошкиот топографски институт на САД. Во соопштението се наведува дека центарот на потресот бил 78 километри североисточно од Лорет и дека засега нема извештаи за материјална штета. Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри. Подрачјето погодено од земјотресот е популарно поради малите градчиња и рибарски села во кои доаѓаат туристи од САД.
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер денеска ја погоди областа Лорета. Оваа област е во сојузната мексиканска држава Јужна Долна Калифорнија.Епицентарот бил 10 километри над површината на земјата, јави американскиот Геолошки топографски институт.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес кој потекнува од охридското епицентрално подрачје бил регистриран синоќа во 21 часот и 22 минути, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Епицентарот на земјотресот беше на само неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.1, а беше почувствуван од населението во Охрид и неговата непосредна околина со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала“, информираше Сеизмолошка опсерваторија. Извор:24 Вести
| | веќе видена | слични
2 копии

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Охрид и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва на 16.1.2018 година во 21 часот и 22 минути регистрирше земјотрес кој потекнува од охридското епицентрално подрачје. Епицентарот на земјотресот беше на само неколку километри од Охрид во околината на селото Лескоец. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.1 а беше почувствуван од населението во Охрид и неговата непосредна околина со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала. Related
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со јачина од 2.2 степени според Рихтер вчера во 21.22 часот беше регистриран во Охридскиот регион. Епицентарот на земјотресот бил 7 километри источно од селото Косел на длабочина од 1 километар.
| | веќе видена | слични
4 копии

Потресот се случил синоќа во 21 часот и 22 минути, а бил со интензитет од 2,2 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар. Овој потрес бил почувствуван од Албанија.
| | веќе видена | слични
13 копии

Земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала е почувствуван синоќа во Охрид. Земјотресот е регистриран во 21 часот и 22 минути. Епицентарот на земјотресот бил на 12 километри северо-источно од Охрид, на длабочина од 1 километар.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 322 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес во БиХ, почувствуван и во Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: