Светска банка: Силен пакет политички мерки за да се намали високото пензиско трошење на Македонија


– Примената на еден силен пакет политички мерки би можел фискално да го стабилизира и да ја подобри правичноста на пензискиот систем во земјата. На пример ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија има потреба од реформирање на својот пензиски систем за да може да ги издржи фискалните притисоци, како и да ја подобри својата правичност, порачува ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека има шанса за заеднички кандидат за претседател со СДСМ се случи откако министерката за труд Царовска се повлече од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во вчерашната емисија „360 степени“ гостуваше Мила Царовска, министер за труд и социјална политика која говореше дека скандалот со пензиите е системска грешка. ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Сите наоди во врска со непрефрлувањето средства во Вториот пензиски фонд се предадени во Основното јавно обвинителство. Соглано Кривичниот законик, сите што ...
| | веќе видена | слични

Спикерот Талат Џафери ги распиша претседателските избори. Тој порача дека сите учесници во изборниот процес, треба да се однесуваат како што налага Уставот и ...
| | веќе видена | слични

Министерката за труд и социјала Мила Царовска речиси три часа беше испрашувана во Основното јавно обвинителството за случајот со неплаќањето средства во ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска ја испита министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, која е подносител ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство по дадениот исказ и поднесената кривична поријава до непознат сторител од страна на Мила Царовска за објавениот скандал со пензиските ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Скопското обвинителство информира дека во врска со кривичната пријава поднесена против непознат сторител за кривично дело злоупотреба на службена положба и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Светска банка: Силен пакет политички мерки за да се намали високото пензиско трошење на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: