„Силекс неметали СТ“ ќе ја гради браната „Речани“ за 30,5 милиони евра

На два дена пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потпишало договор со кратовската фирма „Силекс неметали СТ“ за изградба на браната „Речани“ на Оризарска река во општина Кочани. За крупната зделка ќе се одлеат финансиски средства од над 1 милијарда и 880 милиони денари (30,5 милиони евра) на сметката на компанијата од Кратово, со што е предвидено да се реализира проектот за решавање на водоснабдувањето на 90.000 граѓани од Кочани, Виница и од околните населени места. Според податоците објавени од Бирото за јавни набавки, во тендерската постапка учествувале три компании со свои понуди. Времетраењето на потпишаниот договор изнесува 60 месеци. За тендерската постапка веќе реагираа опозициските социјалдемократи , кои уште во текот на ноември констатираа незаконитости во тендерот. Наспроти нив, од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство тогаш излегоа со изјава дека јавната набавка е легална, што може да се согледа од ...
| | веќе видена | слични

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство изградбата на браната „Речани“ на Оризарска река во општина Кочани реши да му ја додели на кратовската фирма „Силекс неметали СТ“. На распишаниот тендер победи фирмата „Силекс неметали СТ“ за 1,88 милијарди денари (30,5 милиони евра).Со овој проект ќе се реши водоснабдувањето на на 90.000 граѓани од Кочани, Виница и од околните населени места. Браната „Речани“ ќе служи за наводнување на земјоделски површини во кочанскиот регион, но и за збогатување на туристичко-рекреативната понуда со оформување на новото вештачко езеро.На тендерот учествувале три фирми, а нема ниту една жалба по изборот за најповолен понудувач, информираат од Бирото за јавни набавки. Договорот беше објавен вчера, а е склучен на 9 декември, два дена пред изборите. Тендерот беше објавен во декември 2015 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 156 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 282 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 199 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Силекс неметали СТ“ ќе ја гради браната „Речани“ за 30,5 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: