„Силекс неметали СТ“ ќе ја гради браната „Речани“ за 30,5 милиони евра

На два дена пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потпишало договор со кратовската фирма „Силекс неметали СТ“ за изградба на браната „Речани“ на Оризарска река во општина Кочани. За крупната зделка ќе се одлеат финансиски средства од над 1 милијарда и 880 милиони денари (30,5 милиони евра) на сметката на компанијата од Кратово, со што е предвидено да се реализира проектот за решавање на водоснабдувањето на 90.000 граѓани од Кочани, Виница и од околните населени места. Според податоците објавени од Бирото за јавни набавки, во тендерската постапка учествувале три компании со свои понуди. Времетраењето на потпишаниот договор изнесува 60 месеци. За тендерската постапка веќе реагираа опозициските социјалдемократи , кои уште во текот на ноември констатираа незаконитости во тендерот. Наспроти нив, од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство тогаш излегоа со изјава дека јавната набавка е легална, што може да се согледа од ...
| | веќе видена | слични

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство изградбата на браната „Речани“ на Оризарска река во општина Кочани реши да му ја додели на кратовската фирма „Силекс неметали СТ“. На распишаниот тендер победи фирмата „Силекс неметали СТ“ за 1,88 милијарди денари (30,5 милиони евра).Со овој проект ќе се реши водоснабдувањето на на 90.000 граѓани од Кочани, Виница и од околните населени места. Браната „Речани“ ќе служи за наводнување на земјоделски површини во кочанскиот регион, но и за збогатување на туристичко-рекреативната понуда со оформување на новото вештачко езеро.На тендерот учествувале три фирми, а нема ниту една жалба по изборот за најповолен понудувач, информираат од Бирото за јавни набавки. Договорот беше објавен вчера, а е склучен на 9 декември, два дена пред изборите. Тендерот беше објавен во декември 2015 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Силекс неметали СТ“ ќе ја гради браната „Речани“ за 30,5 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: