Сијарто: Македонија одамна требаше да биде во НАТО и да почне преговори со ЕУ


4 копии

Во ЕУ лани имаше нелогична ситуација. Кога се очекуваше од земја која не е членка на ЕУ да ја обезбеди шенген зоната од бегалци кои што влегуваат во ЕУ доаѓајќи од земја членка на Унијата, а потоа минуваат низ земји кои не се членки на ЕУ, а од друга страна ЕУ не е подготвена да почне преговори за членство со Македонија. Тоа едноставно е неприфатливо, рече денеска на прес-конференција во Скопје унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто по средбата со неговиот домаќин и колега Никола Попоски. – Забавно е да се каже Македонија по професија е кандидат, но Македонија пред се е земја која мора да ја почитуваме заедно со македонскиот народ и неговите постигнувања во овој поглед. Затоа како Унгарци ќе инсистираме на почнување на преговорите за членство со ЕУ што е можно поскоро. Знаеме дека има една соседна земја која што сигурно ќе стави вето. Сметам дека билатераните прашања секако треба да се надминат, но не сметам дека тие се соодветен аргумент за да се искористи да се блокира почетокот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Петерс Сиjaрто го поддржи брзото започнување на преговори меѓу ЕУ и Македонија. Минатата година во ЕУ имаше една нелогично ситуација. Се очекуваше од земја која не е членка на ЕУ да ја чува Шенген зоната на бегалци, кои влегуваат во ЕУ од земја членка на Унијата, а потоа минуваат низ земји кои не се членки. Од друга страна ЕУ не е подготвена да започне преговори за членство со Македонија. Тоа, го призна унгарскиот министер за надворешни работи Петерс Сијарто во Скопје, додавајќи дека оваа ситуација е неприфатлива. Тој исто така изјави дека Будимпешта ќе се заложи за отпочнување на преговорите со ЕУ, што е можно поскоро. “Знаеме дека има една соседна држава, која сигурно ќе стави вето. Сметам дека билатералните прашања треба да бидат решени, но не мислам дека тие се аргумент за блокирање на почетокот на преговорите за членство. Затоа бараме од сите пријатели да не ставааат вето за почеток на преговорите на Македонија “, рече уште унгарскиот дипломат. Според неговите зборови би требало Скопје одамна да е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската унија лани очекуваше земја што не е нејзина членка да ја обезбеди шенген зоната од бегалци, што беше нелогично, а воедно и неприфатливо, порача унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто по средбата со неговиот домаќин и колега Никола Попоски, во петок во Скопје. „Во ЕУ лани имаше нелогична ситуација. Кога се очекуваше од земја која не е членка на ЕУ да ја обезбеди шенген зоната од бегалци кои што влегуваат во ЕУ доаѓајќи од земја членка на Унијата, а потоа минуваат низ земји кои не се членки на ЕУ, а од друга страна ЕУ не е подготвена да почне преговори за членство со Македонија. Тоа едноставно е неприфатливо“, рече Сијарто. Тој смета дека Македонија веќе долго време требаше да биде член на НАТО, а преговорите за членство во ЕУ требаше да бидат започнати уште пред повеќе години, за тоа што Македонија, дава значаен придонес во однос на активностите на НАТО, и е една од најзначајните земји учеснички кои не се членки на НАТО и Алијансата треба многу повеќе да го почитува тоа и да го зема ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, престојуваше во работна посета на Република Македонија. Во рамки на посетата министерот Сијарто оствари средба со заменик претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски. На средбата двајацата министри констатираа дека билатералните односи и соработката помеѓу двете држави одлично се развиваат, благодарение на заложбите на двете страни за нивно постојано унапредување. Имајќи го предвид високото ниво на политички односи меѓу Македонија и Унгарија, фокусот на разговорите беше ставен на можностите за унапредување на економската соработка – зголемување на обемот на трговската размена која бележи пораст во последните години. Министерот Попоски се заблагодари за конзистентната поддршка за евро – атлантската интеграција на Република Македонија од страна на Унгарија. Министерот Сијарто истакна дека Македонија веќе одамна требаше да биде член на НАТО и дека Унгарија ќе инсистира на почнување на ...
| | веќе видена | слични

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто го дели оптимизмот на австрискиот колега Себастијан Курц, дека Македонија наскоро може да ги почне преговорите за членство во Унијата. Унгарија силно лобира Македонија да ја напушти, како што ја нарече ,,професијата кандидат’’ и да го добие заслуженото место во Унијата. За унгарскиот министер е неприфатливо и апсурдно земјата која ја брани Европа од мигрантскиот бран, што доаѓа од Грција, членка на Шенген зоната и натаму да стои пред вратите на Европа. Затоа се бара од сите членки на Унијата да се спречи вето за почеток на преговорите со Македонија. Дополнително Сијарто смета дека Македонија мора да добие поголема финансиска поддршка од Унијата за спречување на мигрантскиот бран. За шефот на унгарската дипломатија нема ништо спорно што се обраќа и на партиски митинг на сестринска партија, бидејќи слична посета имал и во Србија. Тој ќе ја пренесе унгарската поддршка за македонските евро-интеграции, а одлуката останува на народот. Во тој контекст, министерот ...
| | веќе видена | слични

Република Македонија одамна требаше да стане членка на НАТО, а пред неколку години требаше да ги започне и преговорите за членство со Европската унија, порача денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто по средбата со неговиот македонски колега Никола Попоски. Сијарто истакна дека Македонија дава значаен придонес во однос на активностите на НАТО, и е една од најзначајните земји учеснички кои не се членки на НАТО и Алијансата треба многу повеќе да го почитува тоа и да го зема предвид. Покрај за македонските евроатлантски интеграции, Попоски и Сијарто разговарале за билатералната соработка меѓу двете земји, за справувањето со бегалската криза и за предизвиците со кои се соочува Европа. Сијарто уште еднаш и оддаде признание на земјава за затварањето на границата, со што Македонија ја заштити Европа од брановите бегалци кои доаѓаат од земја – членка на ЕУ. Унгарскиот шеф на дипломатијата истакна дека приливот на мигрантите во Европа не е запрен само благодарение на договорот меѓу ЕУ и Турција, ...
| | веќе видена | слични

Македонија е земја чии постигнувања  мораме да ги почитуваме. Унгарија смета дека Македонија одамна требало да е член на НАТО и одамна да ги стартува преговорите со Европската Унија, притоа неоправдувајќи го принципот на вето во Унијата поради билатерален спор на некоја од членките со земја кандидат за членство, рече министерот за надворешни работи на Унгарија Питер Сиарто. Македонија и Унгарија имаат одлични политички односи со тренд ваквото ниво да се преслика и врз економските. Во првите осум месеци од годинава трговската размена се зголемила за 40 проценти а Македонскиот извоз за два и пол пати. Со воспоставувањето директна авионска линија Скопје Будимпешта и обратно од април наредната година, се очекува да се олесни комуникацијата меѓу бизнис заедницата и граѓаните а тоа да придонесе за зголемување на економските показатели. Покрај за евроатлантските интеграции, предизвиците со кои се соочува Европа, двајцата соговорници разговарале и за мигрантската криза. Унгарија со зборови на благодарност за сето ...
| | веќе видена | слични

– Забавно е да се каже Македонија по професија е кандидат, но Македонија пред се е земја која мора да ја почитуваме заедно со македонскиот народ и неговите постигнувања во овој поглед. Затоа како Унгарци ќе инсистираме на почнување на преговорите за членство со ЕУ што е можно поскоро. Знаеме дека има една соседна земја која што сигурно ќе стави вето. Сметам дека билатераните прашања секако треба да се надминат, но не сметам дека тие се соодветен аргумент за да се искористи да се блокира почетокот на преговорите за членство. Затоа бараме од сите пријатели да не стават вето за почеток на преговорите на Македонија, рече Сијарто. Тој посочи дека Македонија веќе требаше да биде долго време член на НАТО, а преговорите за членство во ЕУ веќе требаше да бидат започнати уште пред повеќе години. Македонија, нагласи, дава значаен придонес во однос на активностите на НАТО, и е една од најзначајните земји учеснички кои не се членки на НАТО и Алијансата треба многу повеќе да го почитува тоа и да го зема предвид. Во однос ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 250 | | | веќе видена

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 205 | | | веќе видена

Синоќешното апсење на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков и азилот на екс премиерот Никола Груевски остануваат во фокусот на вниманието. Судскиот известувач ...
сите 166 | | | веќе видена

Владата размислува и ќе донесе одлука да испрати барање за повлекување на одлуката за азил на Никола Груевски, од причини што доколку одлуката е заснована врз ...
сите 733 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сијарто: Македонија одамна требаше да биде во НАТО и да почне преговори со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: