Спласна оптимизмот: Решението за спорот се подалеку


4 копии

По разговорите во Скопје, медијаторот Метју Нимиц телефонски или на средба во Солун, ќе го извести грчкиот преговарач Василакис за средбите со македонскиот државен врв, објави грчката државна телевизија ЕРТ, кусо откако заврши заедничката прес конференција на Димитров и Нимиц. Грчките медиуми, во извештаите по средбата на Никола Димитров и Метју Нимиц, акцентот го ставаат на изјавите на шефот на македонската дипломатија дека сме Македонци и зборуваме македонски и дека ако се допре идентитетот, нема решение. „Бомби“, „торпедо“, „ракета“ се зборовите што грчките новинари ги користат за да ги пренесат ставовите на министерот за надворешни работи. Кусо по завршувањето на прес конференцијата на Димитров и Нимиц и изјавите на шефот на македонската дипломатија станаа прва и централна тема во Грција, јавува дописникот на МИА од Атина. „ПЈРМ: Нимиц оптимист, Димитров говореше за решение што ќе ги почитува двете земји“; „Бомби Димитров за скопското прашање: Никој не може да ни го одземе правото да сме Македонци“; „МНР ...
| | веќе видена | слични

Најважно е што Грција и Македонија моментно разговараат без посредник. „Не велам дека меѓународниот посредник Метју Нимиц ќе остане надвор од овие преговори, но сметам дека тој заврши голем дел од својата работа. Неговата задача од сега ќе биде поврзана и со тоа на меѓународната заедница да ѝ соопшти дека веќе имаме решение за името“,вели Спирос Сидерис, експерт за Балкан и основач и директор на Независната балканска новинска агенција. Вчера токму неговата агенција ја рашири веста за претстојната средба меѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Никос Кодзияс и Никола Димитров, во Софија на 15-16 февруари. „Отсега натаму, разговорите ќе станат поинтензивни и ќе се водат на ниво министри за надворешни работи под надзор на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и, што е најважно, во моментов Грција и Македонија разговараат без посредник меѓу себе“”, изјави Сидерис за БГНЕС. Сидерис смета дека е малку веројатно на претстојните разговори Коѕиас – Димитров во Софија да присуствува и Нимиц, како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Преговорите за името влегуваат во фото финишот. Со средбата на министрите за надворешни работи Димитров и Коѕијас на 15ти и 16ти февруари во Софија, започнува интензивниот преговарачки процес кој се очекува да финишира до крајот на март - пишува Високи владни претставници велат дека до сега се соопштувале позициите на двете страни и се разгледувал предлогот на Нимиц, а суштинските разговори за решение допрва доаѓаат. Медијаторот Нимиц изразил подготвеност речиси секоја недела да се среќава со шефовите на дипломатиите од двете земји кои директно ќе ја преземат улогата да го водат процесот. Но доколку преговорите заглават на некоја од точките, можное вклучување на дипломатски тешкаш од САД или ЕУ кој би помогнал да се надминат разликите меѓу Скопје и Атина. Според последните изјави на премиерот Заев, во игра се сите 4 предлози со географска одредница. Заев не ја спомена можноста за определување временска одредница како што е Нова Макеоднија. Од владата не откриваат кој од 4те предлози на Нимиц е најприфатлив ...
| | веќе видена | слични

За спорот за името во изминатите години имам пишувано, само во „Нова Македонија“ околу дваесетина текста, учествувано во дебати и дебатни емисии, правено истражувања и анализи. Моите позиции ги имам изразено во „И Македонија и евроатлантски интеграции“, каде што давам два предлога за процесот: национална сплотеност (политички дијалог) и одложена примена на договорот до моментот на членство во ЕУ. Ентузијазмот за решавање на спорот за името, вообичаено растел пред секој самит на НАТО, но по пропаѓањето на разговорите меѓу Папандреу и Груевски во 2010 година, имаше малку надеж сѐ до геостратегискиот судир во Украина („Спасибо Путин“). Во ноември 2015 г. медијаторот Метју Нимиц, поттикна оптимизам за можно решение во следните 15 месеци, до 2017 година („Спорот за името пред решение?“), бидејќи по многугодишен застој, се чини дека контекстот во меѓународната заедница, Грција и Македонија, се најповолни за решавање на спорот за името. Рокот на Нимиц се одолжи за една година, но повеќето се согласуваат дека првата ...
| | веќе видена | слични

Од следната недела, Македонија ќе влезе во сериозен процес на преговори за името. Досега преговорите биле во насока на приближување на позициите, информираат извори од Владата. Во согласност со ова, на 15 и 16 февруари може да се очекува уште една средба меѓу двајцата министри за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас во Софија, во рамки на неформалните средби меѓу министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ и земјите аспиранти. Од Министерството за надворешни работи не ја потврдуваат средбата, но велат дека се во координација со грчкото министерство за надворешни работи. Досега, средбите за приближување на позициите се без медијаторот Метју Нимиц, но средби околу преговорите, ќе бидат исклучиво со него. Од седумте предлози на посредникот на ОН, по изјавата на премиерот Зоран Заев за име со географска одредница, во игра остануваат предлозите: ГОРНА МАКЕДОНИЈА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА (СКОПЈЕ) „ Предлозите на Нимиц не се далеку од она што ние би ...
| | веќе видена | слични

Високи владини извори велат дека се досега беше позиционирање, пред оваа клучна фаза од процесот во која ќе се навлезе во суштината на проблематичните точки кои се веќе јасно детектирани... Во македонската влада и понатаму постои умерен оптимизам дека договор може да се постигне многу брзо, веќе во март, иако постои одредена загриженост за радикалните тонови кои доаѓаат од грчката опозиција предводена од Мицотакис и од црквата. -Станува збор за деликатен процес со деликатна преговарачка страна, и како во други слични примери низ историјата, може да се случи преговорите да пропаднат на чекор пред решението – оценуваат во владата. За да не се случи тоа, ако при крајот преговорите заглават, не е исклучено вклучување и на т.н булдожер дипломатија од калиброт на Холбрук и Карл Билт.  Како ќе течат преговорите, ќе биде појасно по средбата на шефовите на дипломатиите кои ќе се сретнат и во Софија за време на министерскиот состанок на ЕУ, закажан на 15 и 16 февруари. Вицепремиерот Османи вели дека решението не може ...
| | веќе видена | слични

Решение со географска одредница, е одговорот на премиерот Зоран Заев по прозивките на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, македонската страна да излезе со став за решение на долгогодишниот спор со Грција околу името. Ваквиот чекор, кој македонската страна првпат јавно го соопшти откако се интензивираа преговорите за наметнатиот спор за името, според дел од домашната јавност, е смел но и донекаде избрзан потег, бидејќи тој во исто време во недостиг од официјални информации за разговорите, наметнува низа дилеми од типот за која географска одредница станува збор, дали таа ќе се употребува пред уставното име, помеѓу или по него, дали истата таа ќе навлегува во идентитетот и ќе има потреба од промена на Уставот, во чие име се обраќа премиерот, каков е ставот на граѓаните итн. Истовремено во јавноста неофицијално веќе неколку недели кружат пет идеи што посредникот Нимиц наводно ги ставил во игра и тоа: „Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, ...
| | веќе видена | слични

Иднатa недела на 15 и 16 февруари министрите за надворешни работи на Грција и Македонија, Коѕијас и Димитров ќе се сретна со медијаторот Метју Нимиц во Софија, на нова рудна разговори со што се означува и стартот на интензивен преговарачки процес во обид да се изнајде решение за спорот со името до крајот на март. Фото финиш „Влегуваме во фото финиш“, велат високи претставници на власта, зборувајќи за текот на преговарачкиот процес. На преговарачката маса се пет предлози за компромисно име. Премиерот Зоран Заев неодамна изјави дека Македонија е подготвена да прифати географска одредница што значи дека од преговарачкиот пакет отпаѓа името „Нова Македонија“ кое се смета за композитно име со временска одредница. Остануваат предлозите со географска одредница -Горна, Северна, Вардарска и Република Македонија- Скопје. Нашите извори не сакаа да коментираат кој од овие четири предлога со географска одредница е најприфатлив за македонската страна. Една од жешките теми на преговарачката маса во Софија идната недела ќе ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членств Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, ќе се сретнат во Софија на 15 и 16 феваруари, на маргините на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, објави Независната Балканска новинска агенција - ИБНА. Се очекува Димитров и Коѕијас да разговараат за следните чекори во процесот за решавање на спорот за името меѓу двете земји. Вчера, македонскиот премиер Зоран Заев, најави дека следната недела треба се одржи нова средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас со посредникот на ОН Метју Нимиц. Најавите за интензивирање на процесот за решавање на прашањето за името следуваат по последните изјави на Заев дека ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Се интензивираат преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име. Македонскиот премиер Зоран Заев вчера потврди дека следната недела ќе се одржи нова средба на министерско ниво во рамките на процесот за преговори под посредништво на медијаторот Метју Нимиц и рече дека не гледа потреба за промена на Уставот на земјава. - Барањето за промената на Уставот во разговорите за името се грчки став, но ние имаме наш. Македонија го промени својот Устав во 1993 година да го допрецизира членот 49 вградувајќи го амандманот 2. Ние направивме голем чекор за да го отстраните иредентизмот. Во моментов се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, територијални или какви било, дека Македонија нема иредентистички побуди. Македонија сака да гради пријателство, и од тој аспект, не гледам потреба за тоа, рече Заев. Тој повтори дека решението за името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни и тука нема дилеми. За најавите од грчкиот министер за надворешни работи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 180.000 пчели, кои живееле во кошници на кровот на катедралата Нотр Дам го преживеаја неодамнешниот пожар во оваа црква. „Ми олесна кога видев сателитски ...
сите 807 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 269 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 112 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 113 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 190 | | | веќе видена

Француската полиција за време на денешните протести на „жолтите елеци“ користеше сина течност од водените топови, најверојатно за да ги обележи демонстрантите, ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спласна оптимизмот: Решението за спорот се подалеку

Од:
До кого (е-маил):
Порака: