Експлозија во воен објект во главниот град на Јемен

Експлозија се случила во главниот јеменски град Сана, во воен објект под контрола на војници кои му ја откажаа послушноста на претседателот Али Абдула Салех, при што загинале две, а 15 лица биле ранети, јави Reuters повикувајќи се на медицински извори. Експлозија се случила во главниот јеменски град Сана, во воен објект под контрола на војници кои му ја откажаа послушноста на претседателот Али Абдула Салех, при што загинале две, а 15 лица биле ранети, јави Reuters повикувајќи се на медицински извори. Според агенцијата, во неделата во Сана и покрај претходно објавеното примирје меѓу силите на претседателот Али Абдула Салех и припадниците на влијателното племе Хашид, јеменската престолнина во неделата ја потресуваат голем број експлозии а во градот се слушаат истрели од автоматско оружје. Како што јавува Reuters, размена на оган се случила во близина на реонот Хасаба, каде што во последниве неколку седмици имаше жестоки судири меѓу силите на племето Хашид и владините сили. Претходно во саботата, неколку часа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американски функционери тврдат дека јеменскиот претседател Али Абдулах Салех има продупчено белодробно крило и тешки опекотини на кожата на 40 отсто од телото, јавува Си-Ен-Ен. Салех беше повреден во нападот врз џамија во неговата резиденција, а во моментот е на лекување во Саудиска Арабија. Еден арапски дипломатски извор тврди дека раните од шрапнелите на телото на Салех се длабоки и по седум сантиметри. Според тврдењето на некои западни дипломати, нападот бил извршен со бомба. Ова сознание фрла сомнежи на досегашното тврдење дека станува збор за ракетен напад, односно дека џамијата ја погодиле два проектила и дека Салех бил во неа кога се случил нападот. Истражните органи на Јемен сега се концентрирани на она што се случило внатре во џамијата, но засега ја отфлаат можноста бомбата да ја активирал бомбаш самоубиец. Во меѓувреме, притисокот на опозицијата Салех да се повлече не се намалува.
| | веќе видена | слични

Претседателот на арапската држава Јемен, Али Абдула Салех, има изгореници на околу 40% од телото. Освен тоа, не му функционира и едното белодробно крило. Ова, според претставници на американската влада е дијагнозата која ја констатирале лекарите во Саудиска Арабија каде Салех се наоѓа на лекување. Повредите ги здоби во петокот при експлозија на граната кога за време на жестоките антивладините демонстрации беше нападната неговата резиденција.
| | веќе видена | слични

Девет војници и шест вооружени луѓе загинаа ноќеска во Јемен, во судири на војската со членови на екстремистички групи поврзани со Ал каеда. Судирот се случи во Зин-џи-бар, каде што војската синоќа се обиде да изврши јуриш, откако градот пред две недели падна под контрола на екстремистите. Претседателот Али Салех се лекува во Саудиска Арабија, од пробиено белодробно крило и изгореници на телото по нападот на неговата резиденција.
| | веќе видена | слични
3 копии

Револуционерната младина на Јемен вчера повика за формирање привремен претседателски совет, кој ќе ја раководи земјата во преодниот рок по заминувањето на претседател Али Абдула Салех, кој е повреден во артилериски напад и е на лекување во Саудиска Арабија. Во своето соопштение младите демонстранти предлагаат во советот да бидат претставени сите политички сили во земјата. Новиот орган ќе има задача да формира влада од технократи и да изработи нов устав. Младите, кои од 21 февруари организираат седечки протести на плоштадот во главниот град Сана со барање за оставка на Салех, почнаа да слават по веста за „заминувањето“ на претседателот по 33 години поминати на власт. - Револуцијата ја постигна својата прва цел, отстранување на Салех - истакнуваат младите и ветуваат дека ќе продолжат со протестите до реализирање на сите цели на нивното мирно движење. Во саботата претседателот беше пренесен во Саудиска Арабија на лекување, откако претходно тој и голем број високи функционери во земјата беа повредени при ...
| | веќе видена | слични

Јеменскиот претседател ,Али Абдула Салех, има изгореници на 40 отсто од своето тело и пропаднато белодробно крило, соопштија американските власти.. Се уште не е познато дали јеменскиот лидер ќе се врати во својата земја.. Тој во петокот беше повреден при напад на џамија во претседателскиот комплекс во Сана и моментално се наоѓа на лекување во Саудиска Арабија. Јеменскиот опозициски блок се заколна дека нема да дозволи враќање на Салех во земјата.
| | веќе видена | слични

Јеменскиот претседател Али Абдула Салех бил подложен на две операции на градниот кош во Саудиска Арабија, јави државната саудиска телевизија. Неговото опоравување ќе трае две седмици. Неизвсно е дали потоа ќе се врати во Јемен. "Салех е во добра здравствена состојба. Тој може да се откаже од власта за еден ден, но, тоа мора да биде на уставен начин", изјави Абду ал Џанади, заменик-министер за информации. Претседателот на Јемен беше повреден во ракетниот напад на неговиот претседателски комплекс во петокот и во саботата беше пренесен во Саудиска арабија на лекување. И покрај прекинот на огнот, насилството во Јемен продолжи откако владини снајперисти убија тројца водачи на локални групи. Револуционерната младина на Јемен повика да се формира привремен претседателски совет кој ќе раководи со земјата во преодниот рок по заминувањето на Салех.
| | веќе видена | слични

Со заминувањето на јеменскиот претседател Али Абдула Салех во Саудиска Арабија, каде му се пружа медицинска помош по повредата од шрапнел, ситуацијата во земјата стана уште понестабилна. При гранатирањето на една џамија минатиот петок, претседателот Али Абдула Салих доби повреди на градниот кош, по што под итно замина на лекување во Саудиска Арабија, заедно со голем дел од семејството. Портпарол на владата порача: „Претседателот е здрав, тој е на испитувања во Саудиска Арабија и ќе се врати што е можно побрзо. Уставните институции се и натаму тука, армијата работи стабилно, партијата на власт исто така. Наводниот колапс на државата е само сон на опозицијата!“ „Поделена реалност“ На улиците во главниот град ситуацијата изгледа поинаку: Граѓаните му се радуваат на заминувањето на претседателот Салех и го сметаат за конечно. Тие извикуваат: „Народот го урна режимот!“. Еден од активистите на опозицијата тврди дека Салех нема повеќе да се врати: „Револуционерите сметаат дека заминувањето на Салех е неповратно. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

"Лидерите на Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Шпанија ги повикаа преставниците на Владата и опозицијата во Јемен преку дијалог да дојдат до национално единство и помирување. Петте европски држави се заблагодарија на Саудиска Арабија што го прими претседателот на Јемен, Али Абдулах Салех да му пружи лекарска помош. Салех вчера е успешно опериран во болница во Ријад, при што е изваден шрапнелот од неговите гради. Салех беше ранет во петокот во напад на неговата резиденција при што загинаа 11 луѓе, а повредени беа повеќе државни функционери. Јеменските власти за нападот го обвинија племенскиот водач шеикот Садик ал Ахмар, чии борци се спротиставуваат на владините сили во Сана откако во вторникот е прекинато примирјето."
| | веќе видена | слични

САНА, РИЈАД - Јеменскиот претседател Али Абдула Салех, повреден во напад врз неговата палата, отпатува во Саудиска Арабија заради медицински третман, што потенцијално значи можност за крај на неговото тридецениско владеење. Но, неизвесноста дали неговите синови и внуци ќе се обидат да ја задржат власта по неколкумесечните протести поради владеењето на Салех, значи дека ризикот за натамошни превирања и натаму е голем. Некои Јеменци го прославуваа, како што се надеваа, трајното заминување на Салех, но славењето беше измешано со оружени престрелки и експлозии во Сана, а оружени борби имаше и во градот Таиз, околу 200 км јужно од главниот град. „Луѓето се загрижени што ќе се случи по заминувањето на Салех. Тие се најмногу загрижени дека ќе се случи воен удар или ќе има борби за власт во армијата“, рече Фарук Абдел Салам, жител на јужното пристаниште Аден. Повредениот јеменски претседател Али Абдула Салех, кој отпатува во Саудиска Арабија на итно лекување, ќе се врати во Јемен за неколку дена, изјави вчера ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со повратот на 15 отсто од ДДВ, државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.Со ...
сите 248 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 61 | | | веќе видена

Советот на Европа ја откажа својата набљудувачка мисија за изборите кои за неколку дена се одржуваат во Албанија. Тие преземаат ваков потег поради можна ...
сите 222 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ имаат еден единствен приоритет, да го бранат криминалот на Никола Груевски и тоа го докажува секојдневно. Претседателот Зоран ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозија во воен објект во главниот град на Јемен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: