Џеки Шепард и Коле Ангеловски почесни лауреати на `Астер


Специјални лауреати на годинашниот "Астерфест" кој ќе се одржи од 26 до 30 јуни во Струмица се продуцентката Џеки Шепард (1962, Велика Британија), добитничка на Наградата Астер за високи достигнувања во филмската продукција, и актерот, режисер и сценарист Коле Ангеловски (1943, Македонија), добитник на Специјалното признание на Тивериополската филмска алијанса за високи достигнувања во филмската уметност. Ова е 13-то по ред издание на Интернационалниот филмски фестивал "Астерфест", под мотото "Меѓу фактот и фикцијата". Главниот програмски селектор, филмологот Атанас Чупоски веќе ја има заокружено меѓународната програма која и оваа година е составена од исклучителни, најнови филмски остварувања на полето на краткиот и документарниот филм од повеќе земји. И оваа година во Струмица ќе бидат присутни повеќемина филмски автори кои ќе ги претстават своите филмови и ќе се натпреваруваат за Златната, Сребрената и Бронзената потковица. Продуцентката Џеки Шепард има значително искуство во работењето во странство, ...
| | веќе видена | слични

Шведскиот филм The Square на режисерот Рубен Остлунд ја освои наградата „Златна палма“ на 70. јубилеен Филмски фестивал во Kан. Наградата на свечената церемонија во Kан на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош. Статуетката годинава ја изработи познатиот бренд „Шопар“ од 118 грама чисто злато, украсена е со дијаманти, а чини 20.000 евра. Остлунд пред три години на Kанскиот фестивал со драмата „Виша сила“ ја освои награда за најдобра режија. The Square е сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата Гран при ја освои францускиот „120 отчукувања во минута“ на Робин Kампијо - приказна за подемот на активизмот за борба против сидата. За најдобар режисер е прогласена Софија Kопола за филмот „Измамени“ - римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Филмот е драма за американската граѓанска војна со Никол Kидман и Kирстен Данст. Kопола примајќи ја наградата, му се заблагодари на својот легендарен татко, режисерот Френсис Форд Kопола, што ја ...
| | веќе видена | слични

Шведската сатира за светот на уметноста„The Square” ја освоила главната награда на Канскиот филмски фестивал, Златната палма. Иако оваа бучна и весела пародија на тема на политичката коректност наишла на добар прием кај публиката па дури и режисерот Рубен Остлунд бил изненаден со наградата. „О, боже, о боже“ извикнал по прогласувањето на добитниците на престижната награда. На холивудската глумица, со германско потекло, Дајана Кругер, и е доделена награда за најдобра глумица, додека на американскиот глумец Хоаким Феникс му припаднала наградата за најдобар глумец.Дајана Кругер наградата ја добила за улогата во филмот „In The Fade” каде толкува лик на мајка кој го загубила семејството во неонацистички напад.Хоаким Феникс е прогласен за лаурет за улогата во трилерот „You Were Never Really Here”,во кој глуми психолошки пореметен платен убиец. На Филмскиот фестивал во Кан, Софија Копола освоила награда за најдобра режија која и ја донел филмот „The Beguiled”,римејк на драма за граѓанската војна од 1971. година ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сатирата за светот на уметноста во која глумат Елизабет Мос, Доминик Вест и Тери Нотари, беше една од 19 филмови кои се натпреваруваа во официјалната конкуренција за најредното признание на 70 Кански филмски фестивал, јавува „Макфакс“. Шведската драма „The Square“ ( „Плоштадот“) во режија на Рубен Остлунд е добитник на „Златната палма“ на филмскиот фестивал во Кан, што заврши вчеравечер со објавата на главните награди. Сатирата за светот на уметноста во која глумат Елизабет Мос, Доминик Вест и Тери Нотари, беше една од 19 филмови кои се натпреваруваа во официјалната конкуренција за најредното признание на 70. Кански филмски фестивал. „Измамени“ на американската режисерка Софија Копола ја освои наградата за најдобра режија. Актерот Жоакин Феникс е добитник на наградата за најдобра машка улога во филмот „Никогаш навистина не бевте тука“, на британската режисерка Лин Ремси која пак ја освои наградата за најдобро сценарио. Наградата за најдобро сценарио доби и „Убивањето на светиот елен“ на грчкиот режисер ...
| | веќе видена | слични

Вчера заврши 70-то јубилејно издание на престижниот Кански филмски фестивал со доделување на „Златна палма" за најдобрите. Жирито на чело со Педро Алмодовар за најдобар филм го прогласи „The Square" на шведскиот режисер Рубен Остлундм кој се натпреваруваше во конкуренција од 19 филмови што беа во трка за најпрестижното признание. „Златна палма" за најдобра актерка доби Дајан Кругер за нејзината улога во „In the Fade", додека за најдобар актер Жоакин Феникс кој ја толкува главната машка улога во филмот „You Were Never Really Here". Софија Копола ја доби наградата за најдобра режија за нејзиниот филм „Beguiled", а режисерката Лин Ремси го освои признанието за најдобро сценарио за филмот „You Were Never Really Here". Комплетната листа на победници може да ја видите на овој линк. Инаку ова јубилејно издание на Филмскиот фестивал во Кан покрај раскошниот црвен килим, ќе биде запаметено и како издание во кое триумфираа жените-режисери. Извор на фотографии: Официјална фејсбук фан страна на Кански филмски фестивал ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Шведскиот филм „Плоштадот“ на режисерот Рубен Остлунд ја доби наградата „Златна палма“ на 70-от јубилејен Филмски фестивал во Кан. Победата на Остлунд, кој пред три години со драмата „Виша сила“ освои награда за најдобра режија, претставува изненадување, иако филмот добро помина кај критиката. „Плоштадот“ е необична сатирична комедија за уметничкиот свет. Наградата на Остлунд му ја врачија претседателот на фестивалското жири Педро Алмодовар и актерката Жилиет Бинош. Францускиот фаворит за највисоката награда „120 отчукувања во минута” на Робин Кампијо, кој говори за подемот на активизмот за борба против СИДА-та, освои Гран при на жирито. Признанието за најдобар режисер го доби Софија Копола за филмот „Измамени“, кој е римејк на истоименото дело на Дон Сигел од 1971 година. Станува збир за трогателна драма за Американската граѓанска војна со Никол Кидман и Кирстен Данст. Му благодатам на татко ми што ја сподели со мене љубовта кон киното, рече ќерката на Френсис Форд Копола, примајќи ја наградата. Нејзиниот ...
| | веќе видена | слични

Шведската сатира „Плоштад“ на Рубен Остлунд ја освои Златната палма на филмскиот фестивал во Кан. Хоакин Феникс и Дијане Кругер добија награди за најдобри актери. Во Кан до последен момент немаше јасен фаворит. На крајот славеше шведскиот режисер Рубен Остлунд. „О, боже мој, боже мој“, повторуваше изненадено филмаџијата откако беше соопштено дека неговиот филм „Плоштад“ е добитник на Златната палма. Неговиот филм е сатирична комедија за уметничкиот свет и ги потенцира лицемерието и општествените тензии. Во него е раскажана приказната на музејски куратор чиј живот излегува од контрола во моментот кога ќе го загуби својот мобилен телефон. Остлунд во филмот третира прашања за моралот, мажественоста и нетолерантноста во граѓанското општество. Со својата сатира тој успеа да се пробие во конкуренција на 18 други филмови. Ова е прва Златна палма за еден шведски филм. Гран при на жирито, која е и втора по значење награда на Канскиот фестивал, доби драмата „120 отчукувања во минута“ на Робин Кампијо. Францускиот ...
| | веќе видена | слични

Сатиричната драма за уметничкиот свет „Плоштад“ (The Square), ја освои Златната Палма на овогодишниот Кански фестивал. Филмот, во режија на Швеѓанецот Рубен Остлунд , раскажува за директор на музеј кој очајно посакува успех на неговата галерија и за да ја промовира поставува нова уметничка инсталација наречена „Плоштад“. Филмот доби позитивни критики по неговите први прикажување на 19-ти мај. Критичарот на Гардијан , Питер Бредшоу, во својата рецензија вели дека „Плоштад“ створил „чуден и скандалозен спектакл“. Шведскиот режисер Остлунд е најпознат по неговиот претходен филм „Force Majeure“, кој исто така се како тема ја има вината на припадниците на средната класа. Главните улоги во филмот ги имаат Елизабет Мос и Доминик Вест , како и прославениот експерт за животински движења Тери Нотари , како перформер кој имитира мајмун. Победата на „Плоштад“ доаѓа како мало изненадување, бидејќи вниманието главно беше фокусирано на филмовите „Loveless“ на Андреи Звиганцев , за жена која е во потрага по својот сопруг ...
| | веќе видена | слични

Фото: Reuters Сатиричниот филм на Швеѓанецот Рубен Остлунд синоќа ја освои Златната палма на 70-от филмски фестивал во Кан, објави жирито на чело со шпанскиот режисер Педро Алмодовар. Филмот се исмејува со светот на уметниците како и со малите и големите подлости на богаташите кон мигрантите, бегалците и бездомниците. Софија Копола ја освои титулата за најдобар режисер за нејзиниот филм „The Beguiled“, Хоакин Финикс за филмот „You Were Never Really Here“ ја освои наградата најдобар актер, а наградата за најдобра актерка отиде во рацете на Даен Кругер за филмот „In the Fade“. Никол Кидман доби специјална награда
| | веќе видена | слични

Шведската, сатира за светот на уметноста „Плоштадот” вечерва ја освои главната награда на Канскиот филмски фестивал, Златната палма. Софија Копола како режисер, стана единствен женски режисер кој се закитил со оваа награда во таа категорија за филмот „Измамени“. Холивудската актерка Дијан Кругер ја доби наградата за најдобра актерка, а американскиот актер Жоакин Феникс беше прогласен за најдобар актер. Наградата Дајан Кругер ја доби за улогата во филмот „Во сенката”, во кој игра една мајка која го изгубила своето семејство, во неонацистички напад. Жоакин Феникс се закити со наградата за неговата улога во трилерот „Ти никогаш не беше навистина тука”, во кој игра психички пореметен убиец. „Нељубена“ на рускиот автор Андреј Звјагинцев ја освои наградата на жирито, а Никол Кидман, која во Кан имаше 4 филма, освои специјална награда на жирито по повод јубилејното 70. издание на фестивалот. Златна камера за деби освои „Млада девојка“ на француската авторка Леонор Серај. Францускиот фаворит за палмата „120 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џеки Шепард и Коле Ангеловски почесни лауреати на `Астер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: