Европа лута на Швајцарија поради резултатот од реферндумот

Европа лута на Швајцарија поради резултатот од реферндумот Франција и Германија и порачаа на Швајцарија дека ќе „има проблем“ по референдумот со кој со тесно мнозинство се ограничија квотите за имигранти. Таканаречената иницијатива „запрете ја масовната имиграција“ доби поддршка од 50,3 насто од гласачите, што претставува удар на спогодбата меѓу ЕУ и неутралната Швајцарија за слободно движене на работници. Германскиот министер за финансии Вофганг Шојбле рече дека оваа одлука ќе предизвика низа потешкотии за Швајцарија, додека шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус изјави дека ЕУ ќе ги преиспита односите со Швајцарија. „Резултатите од референдумот се лоша и загрижувачка вест дека Швајцарија се затвора во себе. Парадоксално е тоа што Швајцарија 60 насто од надворешната трговија ја остварува токму со ЕУ“, изјави Фабиус. Тој објасни дека ЕУ од 1999 година има спогодби со Швајцарија кои, пред се, се однесуваат на слободен проток на работници. „Според една клаузула, доведувајќи го тоа во прашање, за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Обидите на Шведска да се изврши влијание врз резултатот на референдумот во Швајцарија за набавка на шведските воени воздухоплови ловци „јас грипен“ добија голем медиумски публицитет. Операцијата за спроведување таков вид кампања е опишана во повеќе строго доверливи документи. Странски мешања во референдумски изјаснувања во Швајцарија можат да бидат мошне чувствителни. Најновиот пример, со откривањето на податоците дека шведската компанија „Сааб“ им дала пари на поддржувачите на набавката на „јас грипен“ во Швајцарија претставува само уште една потврда за тоа. Парите ќе ѝ бидат вратени на „Сааб“ бидејќи било проценето дека ќе направат повеќе штета отколку полза пред претстојниот референдум. Шведското радио денеска јави дека не само „Сааб“ туку и шведската држава спроведува активни мерки и планови во пресрет на швајцарското референдумско изјаснување. „Сааб“ со 160.000 евра ја поддржала кампањата за придобивање швајцарски избирачи да гласаат за набавка на шведски воени авиони. Но поради чувствителноста на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјите-членки на Европска унија апелираат до Швајцарија да ги почитува потпишаните договори, меѓу кои и слободното движење на луѓе.- Владите на земјите-членки на ЕУ очекуваат Швајцарија да ги почитува обврските, кои произлегуваат од договорите со ЕУ. Четирите столбови на внатрешниот пазар – слободно движење на луѓе, стоки, услуги и капитал се неразделни, истакна шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос.Тој истакна дека досега ЕУ не добила никакво официјално барање од Швајцарија за измена на договорите со Брисел.Венизелос ги отфрли наводите дека ЕУ размислува за економнски санкции кон Швајцарија.
| | веќе видена | слични

Брисел предупреди дека поддржаните законски промени се спротивни на договорот за слободно движење на луѓето меѓу Швајцарија и ЕУ ЕВРОСКЕПТИЦИТЕ му го качија притисокот на Брисел Европската Унија изрази загриженост од резултатите на референдумот во Швајцарија, каде што нешто повеќе од половина од гласачите го поддржаа предлогот за воведување квоти за прием на доселеници од членки на Унијата. Брисел предупреди дека поддржаните законски промени се спротивни на договорот за слободно движење на луѓето меѓу Швајцарија и ЕУ. Разочарани од референдумскиот исход, повеќе европски претставници побараа преиспитување на договорите меѓу двете страни. И покрај тоа што швајцарската економија е во подем и стапката на невработеност е ниска, Швајцарците сѐ повеќе се загрижени за зголемениот број доселеници во земјата. Конечните резултати покажуваат дека 50,3 отсто од швајцарските гласачи ја поддржале иницијативата на десничарската Швајцарска народна партија (СВП). Доколку швајцарската влада ја преточи иницијативата во ...
| | веќе видена | слични

Швајцарија не е членка на ЕУ, но граѓаните на ЕУ сепак од 1999 година смеат речиси без ограничувања да се доселуваат и работат во Швајцарија. Сега Договорот за слободно движење е ставен на тест. На референдум граѓаните се изјаснуваат околу „Иницијативата против масовно доселување“, поднесена од Швајцарската народна партија (СВП). Оваа деснопопулистичка партија бара ограничување на бројот на мигранти и утврдување контингенти. Досега во Швајцарија годишно доаѓаат околу 80.000 доселеници. Земјата има 8,1 милиони жители. Тоа, како што пишува неделеникот „Цајт“, е најголем пораст на населението во Швајцарија од 1960-тите. Швајцарија годишно расте по број на жители за еден цел град како што е Луцерн.
| | веќе видена | слични

Резултатот од вчерашниот референдум во Швајцарија за ограничување на доселувањето странци претставува голем проблем, изјави Штефен Цајберт, портпарол на германската канцеларка Ангела Меркел. Резултатот од вчерашниот референдум во Швајцарија за ограничување на доселувањето странци претставува голем проблем, изјави Штефен Цајберт, портпарол на германската канцеларка Ангела Меркел. Според него, во интерес на двете земји е да одржуваат тесни врски за да ја задржат нивната конкурентност во меѓународната заедница. Со слична оценка се јави и кабинетот на британскиот премиер Дејвид Камерон кој изразил голема загриженост во врска со прашањето за слободата на движењето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одлуката на мнозинството Швајцарци да се ограничи приливот на имигранти од земјите-членки на ЕУ, претставува закана за домашната економија, пишуваат медиумите во Цирих и во Женева. На вчерашниот референдум, одржан под мотото „Стоп за масовната имиграција“ само 50,3 отсто од гласачите ги поддржаа заложбите на противниците на прием на странски работници од ЕУ, што ја покажува „длабоката поделба“ што постои во Швајцарија околу имиграцијата, но и околу односите на земјата со Унијата. Анализата на гласањето покажува дека луѓето од францускиот дел од земјата гласале против ограничувањето на европските имигранти, додека мнозинство од гласачите во германскиот дел од Швајцарија, биле за „повторното ставање рампа“ на границите. Швајцарија последниве години се соочува со економска стагнација, голема невработеност и со финансиски проблеми, но целата ситуација сега се заканува да биде уште посложена, затоа што референдумот во основа беше насочен против ЕУ и нејзините основни определби за отворен пазар на работна сила и ...
| | веќе видена | слични

Медиумите во Цирих и Женева денеска остро ја критикуваат одлуката на швајцарските граѓани на вчерашниот референдум, со кој тие се определија за ограничување на бројот на странски државјани кои можат да живеат и работат во Швајцарија. Анализата на гласањето покажала дека луѓето од францускиот дел од земјата гласале против ограничувањето на европските имигранти, додека мнозинство од гласачите во германскиот дел од Швајцарија биле за “рампа„ на границите. Според медиумите, ваквата одлука претставува закана за домашната економија. Швајцарија последниве години се соочува со економска стагнација, голема невработеност и со финански проблеми, но целата ситуација сега се заканува да биде уште посложена, затоа што референдумот во основа беше насочен против ЕУ и нејзините основни определби за отворен пазар на работна сила и за слободно движење на луѓето низ Унијата. Се навестува дури и можност за запирање на договорот за економска соработка меѓу Швајцарија и ЕУ,па тоа дополнително може да го загрози просперитетот на ...
| | веќе видена | слични

На вчерашниот референдум,одржан под мотото „Стоп за масовната имиграција“ само 50,3 отсто од гласачите ги поддржаа заложбите на противниците на прием на странски работници од ЕУ,што ја покажува „длабоката поделба“ што постои во Швајцарија околу имиграцијата,но и околу односите на земјата со Унијата. Анализата на гласањето,покажува дека луѓето од францускиот дел од земјата гласале против ограничувањето на европските имигранти,додека мнозинство од гласачите во германскиот дел од Швајцарија,биле за „повторното ставање рампа„ на границите. Медиумите,посебно тие во франкофонскиот дел,ги обвинуваат активистите на антиимигрантското движење,нарекувајќи ги „десничарски ориентирани популисти“ и забележувајќи дека референдумот,а особено ваквиот резултат, се во спротивност со актуелната состојба во земјата,во која нема масовно префрлање на имигранти од државата-членки на ЕУ. Швајцарија последниве години се соочува со економска стагнација,голема невработеност и со финански проблеми,но целата ситуација сега се заканува да ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Францускиот министер за надворешни работи, Лоран Фабиус, во интервју за париското радио РТЛ во однос на гласањето во Швајцарија за ограничување на имиграцијата нагласи дека тоа е „лоша вест за Европа“, јавува дописникот на МИА од Париз. - Тоа е загрижувачко гласање, бидејќи значи дека Швајцарија сака да се затвори. Тоа е во духот на времето од една страна и од друга страна тоа е парадоксално зашто 60 отсто од својата надворешна трговија Швајцарија ја има со Европската унија - изјави францускиот шеф на дипломатијата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 161 | | | веќе видена

За да се најде и усогласи консензуален кандидат, лидерот на СДСМ Зоран Заев завчера и вчера имаше одделни разговори со лидерите на три партии на Албанците – ...
сите 224 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 134 | | | веќе видена

„Џевахир Холдинг со голема тага ја прими веста за трагичната сообраќајна несреќа што нè погоди сите нас. Во овој трагичен и тажен момент го изразуваме нашето ...
сите 199 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европа лута на Швајцарија поради резултатот од реферндумот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: