Дербито на Копенхаген

Најголемото фудбалско дерби на Данска е кога играат екипите на Брондби и ФК Копенхаген, а навивачите на двата вообичаено прават спектакл. Овој пат во преден план беше пиротехниката.
| | веќе видена | слични
7 копии

Данска е зафатена од бран на вандализам, откако во целата земја непознати лица кршат автомобили или ги каменуваат на мостовите на магистралите, пишува Бизнис инсајдер. Вандализмот во Данска следи по сличните настани во соседна Шведска, каде минатата година беа нанесени штети на над 2.000 автомобили. Дваесет и шест автомобили се запалени во Копенхаген во текот на изминатата недела, а дваесетина автомобили низ целата Данска биле каменувани на мостовите, при што во еден од случаите загинал германски турист. Данската полиција смета дека меѓу двете слични злосторства нема поврзаност. Засега нема приведени, а мотивите за вандализмот остануваат непознати.
| | веќе видена | слични

Вандализмот во Данска следи по сличните настани во соседна Шведска, каде минатата година беа нанесени штети на над 2.000 автомобили. Дваесет и шест автомобили се запалени во Копенхаген во текот на изминатата недела, а дваесетина автомобили низ целата Данска биле каменувани на мостовите, при што во еден од случаите загинал германски турист. Данската полиција смета дека меѓу двете слични злосторства нема поврзаност. Засега нема приведени, а мотивите за вандализмот остануваат непознати.
| | веќе видена | слични

Секоја година Европската комисија ја објавува листата на градови во кои луѓето водат најквалитетен живот, односно се најсреќни. Во истражувањето луѓето го рангираат нивното задоволство со сè што е поврзано со хигиената на градот, зелениот простор, безбедноста на живеење и слично. Ова се десетте градови во Европа со најсреќни и најзадоволни жители: 1. Алборг, Данска 2. Копенхаген, Данска 3. Рејкјавик, Исланд 4. Цирих, Швајцарија 5. Грац, Австрија 6. Осло, Норвешка 7. Малме, Шведска 8. Минхен, Германија 9. Виена, Австрија 10. Њукасл, Англија
| | веќе видена | слични

Останато

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 304 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 226 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дербито на Копенхаген

Од:
До кого (е-маил):
Порака: