Украина протера двајца чешки дипломати

2 копии

Украина во петокот попладне соопшти дека прогласи за непожелни и протера двајца чешки дипломати поради шпионажа, пренесоа локалните медиуми Украинското министерство за надворешни работи издаде соопштение во кои се наведува дека двајца службеници од Бирото на военото аташе на чешката амбасада во Киев се прогласени за непожелни. „На шефот на чешката дипломатија ми е изразен остар протест поради тоа што протераните дипломати го користеле дипломатскиот статус за да прибираат информации кој во Украина се чуваат како државна тајна“, се наведува во соопштението што го цитира Reuters . Руската новинска агенција РИА Новости , пак, повикувајќи се на свои извори наведува дека станува збор за полковникот Зденeк Кубичек и за мајорката Петра Новотни. Чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг изјави дека протерувањето на чешките дипломати е одмазда затоа што Чешка му одобри политички азил на поранешниот украински министер за стопанство Бохдан Данилишин. „Имаме причина да сметаме дека тоа нема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Чешкиот министер за надворешни работи Карел Шварценберг изјави дека вчерашното протерување на двајца чешки дипломати од Украина била подготвувана акција која директно е поврзана со неодамнешното доделување политички азил на екс-украинскиот министер за економија Бохдан Данилишин во Прага. - Најверојатно ова е поврзано со тоа што ние неодамна не протеравме никого туку напротив еден украински граѓанин примивме, изјави Шварценберг. Прага во јануари му додели политички азил на Данилишин, поранешен министер во Владата на Јулија Тимошенко, кој во својата земја е обвинет за злоупотреба на своите овластувања при склучување на државни договори, а во Чешка пребегна минатата година. Украина протера двајца чешки дипломати заради наводна шпионажа образложувајќи дека вработените во воената секција на чешката Амбасада во Киев ,,вршеле активности кои не одговараат на нивниот дипломатски статус", јави дописникот на МИА од Прага. Од информацијата на украинското Министерство за надворешни работи произлегува дека странските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 300 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 309 | | | веќе видена

Во моментов не постојат официјални информации дали полицијата има сознанија дека Груевски е во земјата, штом потрагата ја започна пред неговиот дом. Единствено ...
сите 217 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 254 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 59 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 86 | | | веќе видена

Унгарската влада вели дека експремиерот на Македонија, Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор, побарал азил поради закани за неговиот живот и ...
сите 469 | | | веќе видена

Тридневната инертност на институциите беше доволна екс премиерот Никола Груевски да се даде во бегство. Од петокот до понеделникот, судските служби се обидоа ...
сите 466 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина протера двајца чешки дипломати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: