Јулија Скрипал пуштена од болница и префрлена на тајна локација


5 копии

Ќерката на руско-британскиот поранешѓен двоен агент Јулија Скрипал, која заедно со нејзиниот татко беше отруена со нервен агенс е отпушена од болница, јави „Скај њуз“, повикувајќи се на свои извори. Ќерката на руско-британскиот поранешѓен двоен агент Јулија Скрипал, која заедно со нејзиниот татко беше отруена со нервен агенс е отпушена од болница, јави „Скај њуз“, повикувајќи се на свои извори.„Скај њуз“ посочи дека на Јулија Скрипал здравствената состојба драстично и се подобрила и оти таа требала да излезе од болница вчера.За денеска се очекува соопштение од нејзиниот лекарски тим.Скрипал (33) и нејзиниот татко Сергеј Скрипал (66) беа пронајдени во Солсбери онесвестени пред повеќе од пет недели. Тие без отруени со нервен агенс, за што западните земји ја обвинија Русија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека во нападот врз двојниот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија бил користен нервен агенс од западно производство. Контра обвинувањата, Лавров ги заснова врз анализа на швајцарска лабораторија. Лавров рече дека Москва добила доверливи информации од лабораторија во швајцарскиот град Шпиц, која ги анализирала примероците од нервен агенс, пронајден во Солсбери, на барање на Организацијата за забрана на хемиско оружје. Руските медиуми пренесоа дека се работи за супстанца „БЗ“ која била во составот на вооружувањата на САД, Велика Британија и други членки на НАТО, додека Русија не произведувала таква супстанца. Организацијата за забрана на хемиско оружје претходно, како што тврдеше Британија, потврди дека во нападот врз Скрипал на 4-ти март бил користен нервен агенс, меѓутоа без да прецизира чија е одговорноста за нападот. Лондон ја обвини Москва дека стои зад обидот за труење извршено со употреба на супстанцата „новичок“. Русија ги отфрли ...
| | веќе видена | слични

Според информацијата од истражувачки центар во Швајцарија, која го анализирал примероците коишто експертите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) ги подигнале од местото на наводот врз семејството Скрипал во англиски Солсбери, покажуваат дека е употребен агенсот BZ, кој го поседувале армиите на САД и Велика Британија, а не се произведувал во Русија ниту во поранешниот Советски сојуз, изјави во саботата вечерта рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров зборувајќи во Москва. Лавров рекол дека под услов за доверливост Москва го добила од швајцарскиот Центар за радиолошко и хемиско-радиолошки анализи во градот Шпиц резултатот од испитувањата на примероците собрани во Солсбери. Шефот на руската дипломатија појаснил дека овие примероци биле избрани од OPCW на местото на инцидентот и испратени од експертите на OPCW во Шпиц. Швајцарските стручњаци ги завршиле истражувањата на 27-ми март. Лавров притоа цитирал извадок од документот кој швајцарските експерти го доставила до OPCW чиешто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека добил документи од швајцарска лабораторија, која ги анализирала примероците од нервниот гас, што беше употребен при нападот на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, кои укажуваат дека агенсот е направен на Запад. – Документите укажуваат дека во примероците од Солсбери, каде се случи нападот, се наоѓаат и траги од нервниот агенс „БЗ“, кој го има во арсеналот на САД, на Велика Британија и на другите земји-членки на НАТО. Советскиот Сојуз, а потоа и Русија никогаш не разви таков нервен агенс, наведе Лавров. Тој додаде дека во извештајот од Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) никаде не се спомнува агенсот „БЗ“ и оти за тоа ќе бара објаснување од ОПЦВ. Скрипал и понатаму е во болница и неговата здравствена состојба се подобрува, додека неговата ќерка Јулија е пуштена од болница.
| | веќе видена | слични
6 копии

Британскиот советник за национална безбедност, Марк Седвил, тврди дека руските агенции пет години ги шпионирале поранешниот агент Сергеј Скрипал и ќерка му Јулија, објавила на „Твитер“ британската агенција „Прес асосејшн“. Во писмо до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, Седвил вели дека само Русија има технички средства, оперативно искуство и мотив за нападот врз поранешниот руски двоен агент и неговата ќерка.
| | веќе видена | слични

Со деталите за оваа афера е запознаен и генералниот секретар на НАТО , Јенс Столтенберг , преку писмо што му го испратил Британскиот шеф на национална безбедност ,Марк Седвел. Во него се наведува дека најмалку пет години бил следен меилот на Јулија Скрипал . Воедно се открива и дека нервниот отров бил призведен во лабораторија во Волгоград уште во времето на Советскиот Сојуз , а се користел и сега како дел од таен проект наречен Фолијант. Британците откриле и дека Русите го испробувале дејството на отровот на кваки од врати , што се докажува и во случајот Скрипал , каде на вратите во неговата куќа во Солсбери  е најден токму овој отров. Се открива и дека Русија тренирала специјална единица поврзана со отровни гасови на почетокот на овој век. Седвел додава и дека рускиот претседател Путин бил одлично запознаен со програмата за нервни и други отрови .
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, добил писмо со детали во врска со труењето на Сергеј и Јулија Скрипал со нервен отров. Извештајот го подготвил британскиот шеф на национална безбедност, Марк Седвел. Според извештајот, меил-адресата на Јулија Скрипал била следена 5 години, но и дека во Волгоград се произведувал нервен отров уште во времето на СССР, а се тестирал со нанесување на кваки од врати. Ова се поклопува со случајот Скрипал, бидејќи отровот е пронајден на кваките во неговата куќа. Исто така, се наведува, Русија има и тренирана специјална единица која управува со користењето на отровните гасови. Седвел додава дека Путин е добро запознаен со програмата за нервни и други типови на отрови.
| | веќе видена | слични
2 копии

На конференцијата посветена на случајот Сергеј и Јулија Скрипал, еден бугарски новинар ја поздрави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, со зборовите кои ја оставиле во шок. Новинарот ја поздравил Захарова со зборовите “Скрипал воскресе”, што таа го оцени како лош коментар. “Тоа е неприкладно”, рече Захарова. Инаку, поздравот на бугарскиот новинар алудирал на фактот дека британските власти неодамна објавија дека поранешниот двоен шпион, Сергеј Скрипал, кој заедно со својата ќерка Јулија бил отруен на 4. март во Солисбери, Англија, сега е подобро и неговата здравствена состојба се поправа. Јулија неодамна беше пуштена од болница, а како што пренесоа медиумите, одбила помош од руската амбасада. Bulgarian journalist greets Representative of Russian MoF: “Skripal has risen” pic.twitter.com/98vbEbINGv — Mikhail Golub (@golub) April 12, 2018
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Србија смета оти е невозможно да се обвини Русија без никакви докази за труењето на поранешниот руски разузнавач Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија. - Србија ја осудува употребата на хемиско оружје во светот, но без докази невозможно е да се обвини Русија за такво нешто. Дури и Европската унија донесе одлука со која ја осуди Русија врз основа на британските тврдења дека постои голема можност зад тоа да стои Русија. Така не треба да се реагира, рече Вучиќ. Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија беа отруени на 4 март во Солсбери, а британските власти, како и голем број земји од ЕУ, САД и Канада, обвинија дека Москва стои зад ова. Поради тоа, голем број земји одлучија да ги протераат руските дипломати, додека Русија ова го окарактеризира како непријателски чин. Официјална Москва во неколку наврати соопшти дека на ниту еден начин не е поврзана со инцидентот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот хемичар Вил Мирзајанов кој живее во САД и себеси се нарекува „еден од творците" на нервниот отров „новичок" коментирајќи го извештајот на Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) за труењето на поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во англискиот град Солсбери, ја објаснува неефикасноста на супстанцијата со маглата. Во рзговорот за Комерсант FM, Мирзајанов го нарекува „идиот" оној што го употребил нервниот агенс во климатските услови кои владеат во Велика Британија. Порадиот тоа, истакнува хемичарот, Скрипал останале живи, бидејќи немало доволно концентрација на отровот, па оттаму го изведува заклучокот дека трујачите не ги познавале карактеристиките на „новичок". Истовремено Вил Мирзајанов претпостаува дека супстанцијата е создадена во лабораторија на многу добро опремен центар, затоа што во спротивно не би можеле да се избегнат примесите во агенсот. Како што појаснува научникот, недостатокот на „новичок" бил во тоа што има висока отпорност на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 218 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 213 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јулија Скрипал пуштена од болница и префрлена на тајна локација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: