Националистички преседан: Еди Рама ги собра парите за казната на УЕФА за косоварите Џака и Шаќири кои провоцираа со „Орел“


Балкански националистички преседан: премеирот на Албанија, Еди Рама ги собра парите за казната на светската фудбалска организација за косовските фудбалери кои играат за Швајцарија, Џака и Шаќири. Во меѓувреме, се случи уште еден балкански националистички преседан: премеирот на Албанија, Еди Рама ги собра парите за казната на светската фудбалска организација за косовските фудбалери кои играат за Швајцарија, Џака и Шаќири, кои ја заработија преку националистичка провокација со симболот на Орел на натпреварот со Србија. Рама напиша дека ветувањето е исполнето. Веднаш откако ФИФА ја објави паричната казна од по 10.000 франци за репрезентативците на Швајцарија, Гранит Џака и Џердан Шаќири, кои по потекло се од Косово и кои по постигнатите голови против Србија славеа со создавање на двоглавиот Орел со рацете, албанскиот премиер Рама отвори специјални жиро-сметки на кои секој можеше да уплаќа донации со кои би се платила казната. Рама уште напиша „знакот на Орелот е наш знак на распознавање при веселби“. Засега, ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Швајцарската фудбалска федерација (АСФ), Алекс Мишер предизвика дискусија во алпската земја откако најави дека во националниот дрес не треба да играат „двонационалните“ фудбалери. Швајцарија е една од европските земји со најголем број на имигранти кои живеат во неа, а тоа посебно се отсликува на националниот фудбалски тим во кој играат фудбалери со потекло од Косово или Албанија (Џердан Шаќири, Гранит Џака, Блерим Џемаили, Ваљон Бехрами), од Хрватска (Јосип Дрмиќ, Марио Гаврановиќ), од Босна и Херцеговина (Харис Сеферовиќ), од Камерун (Брил Емболо), од Брегот на Слоновата Коска (Јохан Џуру), од Шпанија (Рикардо Родригез)… Мишер по контроверзното славје на Џака и Шаќири против Србија, вели дека треба да се размисли кој игра за националниот дрес. „Не само што двојните државјанства ни прават проблеми во фудбалот, туку и во другите сфери на нашето општество. Се прашувам дали можеби Швајцарија треба да постави некои граници и критериуми. Да претпоставиме на следното СП во Катар во 2022 ...
| | веќе видена | слични

Швајцарија размислува да воведе радикални мерки против фудбалерите кои настапуваат за репрезентацијата, аимаат двојно државјанство по скандалот на Мундијалот, кога на натпреварот против Србија, Гранит Џака и Џердан Шаќири головите ги прославија, гестикулирајчи со рацете двоглав орел, симбол на т.н. „Голема Албанија. Како што пишува герански „Шпигл“, Швајцарската фудбалска асоцијација (SFV) ја разгледува можноста да им забрани настап на играчи со двојно државјанство. Генералниот секретар, Алекс Мишер во интервју за Tagesheimerger рече дека Швајцарија може да ја разгледа оваа опција. Според Шпигел, прикажувањето на албанското хералдичко животно е јасна политичка изјава што ФИФА ја забранува. Сојузот би можел да каже дека програмите за финансирање се отворени само за млади играчи кои немаат двојно државјанство. Слушаме многу ветувања, а потоа играчот кога ќе наполни 21 година ќе се одлучи да настапува за друга земја затоа што таму гледа поголема шанса за меѓународен успех, рече Мишер, кој и истакна дека ова е ...
| | веќе видена | слични

Швајцарија е позната како земја со голем број на мигранти, Некои од нив своето место го наоѓаат во младите репрезентативни селекции, за потоа да се определат за настапи во селекциите на земјите од каде потекнуваат. „Двојните државјанства претставуваат пробле во сите сфери на швајцарското друштво, не само во фудбалот. Постојат социјални разлики и се прашувам дали Швајцарија може да постави некои граници? Да претпоставиме дека нашата селекција ќе игра на следното Светско првенство каде ќе бидат Босна, Хрватска, Албанија, како и некои земји од Африка. На добар дел од нив, низ сите овие години наназад, им направивме многу играчи, и со тоа треба да се престане" - јасен е Мајшер. Мајшер не заборави да ја искоментира сцената од дуелот на неговата селекција против Србија, односно прославата на головите на Гранит Џака и Џердан Шакири. „Нивниот гест не беше политичка провокација, но секако дека не беше 'бистра одлука'. Тоа беше една емоцијална реакција поврзана со семејната историја, но ја искомпликува ситуацијата, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Однесувањето на швајцарските фудбалски репрезентативци од албанско потекло Ѓердан Шаќири и Гранит Џака на Светкото првенство во Русија, предизвика дебата во швајцарската јавност за играчите со двојни државјанства, а во Фудбалската федерација на Швајцарија размислуваат во иднина оние кои ќе играат за репрезентацијата да мора да се откажат од другиот пасош. Швајцарските медиуми наведуваат дека Федерацијата е под притисок на јавноста и се наоѓа во ситуација да мора да дејствува. Иако во швајцарската репрезентација играат фудбалери кои потекнуваат од повеќе држави, дискусијата беше порената пред се заради однесувањето на Шаќири и Џака на Светското првенство во Русија. Генералниот секретар на Фудбалската федерација на Швајцарија, Алекс Мишер, смета дека во иднина двојните државјани не треба да играат за репрезентацијата и дека мора да се одлучат за едно од државјанствата. - Тоа е како дете од разведен брак, кое мора да одлучи меѓу мајката и таткото. Ќе биде полесно за играчите ако побрзо донесат ваква одлука, ...
| | веќе видена | слични

Во Фудбалската федерација на Швајцарија размислуваат во иднина оние кои ќе играат за репрезентацијата да мора да се откажат од другиот пасош. Швајцарските медиуми наведуваат дека Федерацијата е под притисок на јавноста и се наоѓа во ситуација да мора да дејствува. Иако во швајцарската репрезентација играат фудбалери кои потекнуваат од повеќе држави, дискусијата беше порената пред се заради однесувањето на Шаќири и Џака на Светското првенство во Русија. Генералниот секретар на Фудбалската федерација на Швајцарија, Алекс Мишер, смета дека во иднина двојните државјани не треба да играат за репрезентацијата и дека мора да се одлучат за едно од државјанствата. - Тоа е како дете од разведен брак, кое мора да одлучи меѓу мајката и таткото. Ќе биде полесно за играчите ако побрзо донесат ваква одлука, истакна Мишер. Тој додаде дека во иднина Федерацијата ќе ги поддржува само младите фудбалери кои поседуваат еден пасош.
| | веќе видена | слични

Во фудбалската федерација на Швајцарија сериозно размислуваат да не ги повикуваат повеќе во националниот тим фудбалерите кои имаат потекло од други држави, а тоа го потврди и генералниот секретар Алекс Мајшер. Челникот на тамошниот фудбал ги критикуваше Гранит Џака и Џердан Шаќири поради прославите на нивните голови против Србија на Мундијалот во Русија и ги повика политичарите да размислат за укинување на двојните државјанства. „За мене, лично, нивниот гест беше политичка провокација, но секкао дека не беше ни бистра одлука. Беше тоа емоционална реакција поврзана со семејната историја. За тоа им верувам, но ја искомплицираа работата беспотребно“ , изјави Мајшер. „Овој инцидент покажува дека постои одреден проблем во репрезентацијата на Швајцарија и мораме да го решиме под итно. Двојните државјанства создаваат проблем во сите сфери на швајцарското друштво, не само во фудбалот. Постојат социјални разлики и се прашувам дали Швајцарија може да постави некакви граници? Да претпоставиме дека нашата селекција ќе ...
| | веќе видена | слични

Предлогот кој би можел многу да промени дојде од генералниот секретар на фудбалскиот сојуз Алекс Мајшер. Во фудбалскиот сојуз на Швајцарија сериозно размислуваат повеќе да не повикуваат играчи во националниот тим кои имаат потекло од други држави, изјави во едно интервју генералниот секретар Алекс Мајшер. „За мене лично, нивниот гест не беше политичка провокација, но секако дека не беше правилна одлука. Тоа беше емоционална реакција поврзана со семејната историја. Им верувам во тоа, но направија проблеми без никаква потреба“. Потоа Мајшер доби прашање што тој инцидент покажува. „Дека постои одреден проблем во репрезентацијата и мораме под итно да го решиме. Двојните државајнства создаваа проблем, не само во фудбалот. Постојат социјални разлики и размислувам дека Швајцарија би можела да постави некакви граници“, изјави Мајшер. Швајцарците лути: За репрезентацијата повеќе нема да играат играчи со двојно државјанство?
| | веќе видена | слични

Фудбалската федерацијата на Швајцарија сериозно ја гледа опцијата да им забрани на играчите со двојно државјанство да играат за репрезентацијата. Швајцарските медиуми пренесуваат дека челните луѓе на фудбалскиот сојуз на Швајцарија размислуваат да применат радикални мерки, кога се во прашање играчите со два пасоши. Имено, после мечот Србија-Швајцарија, на кој Гранит Џака и Џердан Шакири ги прославија головите покажувајќи двоглав орел, кој е симбол на т.н. „Голема Албанија“, федерацијата предложува да се воведе правило двојните државјани да мора да се откажат од другиот пасош ако сакаат да играат за националниот тим на Швајцарија. Генералниот секретар Алекс Мишер ги потврди овие информации за швајцарскиот весник „Тагесацајгер“. Тој смета дека некои граници мора јасно да се постават. -Дали играчите до одредени години на старост мора да одлучат за која репрезентација ќе играат? Може да се случи да вложуваме во фудбалери кои во иднина ќе играат за друга репрезентација. Федерацијата би можела да каже дека ...
| | веќе видена | слични

Стоук е расположен да преговара. Потрагата на Манчестер Јунајтед по десно крило продолжува, Вилијан можеби е и главна цел, но тој е тешка мета, сега на радарот е и Џердан Шаќири. Жозе Мурињо е упорен во намерата да ја засили во овој момент најслабата позиција во тимот, сите карти и понатаму се отворени. Швајцарскиот репрезентативец е интересна опција поради неговата цена. Ако се земе предвид дека Челзи од Барселона одби понуда за Вилијан во износ од 50 милиони евра, јасно дека со Шаќири би можеле многу да заштедат. Имено, откако Стоук испадна во Чемпионшип цената на Шаќири падна, но после неколку солидни настапи на Мундијалот, англискиот клуб би можел да се надева на оштета од 14 милиони евра. Тоа практично е пристојна цена во споредба со денешниот трансфер пазар, а Мурињо верува дека Шаќири би се вклопил во неговиот систем. Шаќири јавно стави до знаење на клубот дека нема намера да игра во второто по ранг натпреварување во Англија, сака да остане во Премиер лигата. Евентуалната понуда од Манчестер Јунајтед ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Врховниот лидер на Иран, Ајатола Али Хаменеи, во вторникот изјави дека Иран ќе продолжи да ги намалува своите обврски во рамките на нуклеарниот договор, ...
сите 89 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во интервју за МИА му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски доколку има какви било докази за инволвирани високи функционери ...
сите 207 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Националистички преседан: Еди Рама ги собра парите за казната на УЕФА за косоварите Џака и Шаќири кои провоцираа со „Орел“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: