Експрерти:Шумахер наскоро треба да го разбудат од кома

Експрерти:Шумахер наскоро треба да го разбудат од кома Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер кој кон крајот на декември се здоби со тешки повреди на главата при скијање во Франција, наскоро треба да биде разбуден од вештачки поредизвиканата кома, смета шефот на ургентното одделение на клиниката во Хамбург, Хајц Петер Меке. Тој за германскиот весник „Билт“ изјави дека би било добро лекарите наскоро да го разбудат од кома Шумахер. „Што порано го разбудат, порано ќе му се воспостави нормалната функција на организмот, посебно дишењето“, вели професрото Меке. Здравственатѕа состојба на легендарниот возач на Формула 1 е и натаму стабилна, но критична. Шумахер на 29 декември се наоѓа во вештачки предизвикана кома во болница во Гренобл, откако се здоби со тешки повреди на главата при пад на скијање во Франција.
| | веќе видена | слични
2 копии

И да се разбуди Шуми нема да биде истиот - Ова го тврди англискиот експерт Ричард Гренвуд, а неговите германски колеги предупредуваат дека Шумахер можеби во кома ќе остане до крајот на животот. Шумахер не може да се опорави ниту по 19 дена од падот за време на скијањето во француските Алпи. Лекарите не можат да го разбудат од состојбата на индуцирана кома, во која беше ставен за да се помогне опоравувањето на неговиот мозок од последиците од ударот во карпа. Доктор Ричард Гренвуд, специјалист за повреди на мозокот од Универзитетската клиника во Лондон, смета дека доколку Шумахер се разбуди од кома, ќе биде поинаква личност. - Луѓето кои доживеале тешка повреда на мозокот имаат трипати поголеми шанси да починат порано од предвиденото. Луѓето по такви трагедии мораат да почнат на живеат поинаку, со нови животни ограничувања, бидејќи се променети. Не се веќе истите луѓе, вели Гринвуд.
| | веќе видена | слични
2 копии

Соред тестаментот кој што го направил во 2009 година, седумкратниот светски формула 1 шампион Михаел Шумахер на своето семејство им оставил богатство од една милијарда евра. Парите ќе ги наследат неговата сопруга и деца. Тестаментот Шумахер го направил по големата несреќа со мотор која ја доживеал тогаш во Шпанија. Во моментов легендарниот возач се наоѓа во кома, откако се здоби со тешки повреди при пад за време на скијањето на француските алпи. Засега лекарите не можат да дадат прогонзи за неговата состојба. Соред тестаментот кој што го направил во 2009 година, седумкратниот светски формула 1 шампион Михаел Шумахер на своето семејство им оставил богатство од една милијарда евра. Парите ќе ги наследат неговата сопруга и деца. Тестаментот Шумахер го направил по големата несреќа со мотор која ја доживеал тогаш во Шпанија. Во моментов легендарниот возач се наоѓа во кома, откако се здоби со тешки повреди при пад за време на скијањето на француските алпи. Засега лекарите не можат да дадат прогонзи за ...
| | веќе видена | слични

Според документот за наследство кој го потпишал Михаел Шумахер парите во износ од една милијарда евра им припаѓаат на неговата сопруга, како и на неговите две деца, а тоа се верува дека го сторил по големата несреќа со мотор во Шпанија која му се случи во 2009 година. Германскиот поранешен светски шампион во Ф1 се наоѓа во кома од 29 декември откако за време на скијање на француските алпи имаше тежок пад на кој заработи сериозни повреди на главата, по кои се уште не е позната неговата иднина. Според најновите информации неврохирургот Андреас Џигер даде шокантни изјави во јавноста и рече дека постои можност тој да остане во кома до крајот на животот. Стравувањата се дека Шумахер може да има и оштетување на црниот дроб, атрофија на мускулите, парализа, проблем со говорот, но и промени во карактерот.
| | веќе видена | слични

Снимањето на главата на шампионот и фактот дека веќе 19 дена е во вештачка кома, не даваат многу причини за оптимизам. Германските медиуми пишуваат дека Шуми би можел да остане во кома до крајот на животот. Пациентите кои се во индуцирана кома инаку се будат после една или две недели, па ги прашале експертите што мислат за состојбата на Шуми. Неврохирургот Гереон Финк се плаши дека дошло до тешки оштетувања на мозокот: „Состојбата на Шумахер е многу потешка отколку што претпоставував. Кај крварењето како неговото можат да останат многу сериозни последици: парализа, проблеми во говорот, но и промени во карактерот“. Колегата на Финк, Андреас Зигер, предупредува дека не сака да погодува, но истакнува дека „комата може да биде доживотна и не може да му наштети на мозокот“. Но, поради анестезијата доаѓа со создавање на притисок во мозокот, оштетување на црниот дроб и пропаѓање на мускулите. „Повредите на мозокот се најкомплицираните повреди до кои може да дојде“ – рекле неврохирурзите.
| | веќе видена | слични

Новото снимање на главата и фактот дека веќе 19 денови се наоѓа во кома, не влеваат премногу отпимизам, кога е во прашење здравствената состојба на легендата на Формула 1, Михаел Шумахер. Германските медиуми пишуваат дека тој би можел да остане во кома до крајот на животот.Пациентите кои се наоѓаат во индуцирана кома ги будат по една или најмногу две недели, па германските новинари побарале мислења од стручњаци околу состојбата во која се наоѓа Шумахер.Неврохирургот Гереон Финк стравува дека Шумахер има сериозни оштетувања на мозокот.„Состојбата на Шумахер е потешко отколку што можев да претпоставам. Крварење како што имаше тој може да остави трајни последици: парализа, проблем со говорот, но и промени во карактерот“.Колегата на Финк, Андреас Цигер, предупредува иако не сака да шпекулира и крева паника, дека “комата може да биде доживотна и дека може да му наштети на мозокот“.Шумахер, на 29.декември, имаше тешка несреќа, кога при пад на скијање со главата удрил во карпа. Иако тој носел заштитна кацига, се ...
| | веќе видена | слични

Германски "Билд" пишува дека седумкраниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, би можел да остане во доживотна кома. Шумахер веќе 18 дена се наоѓа во вештачка кома, по операцијата на мозокот што следуваше откако се повреди на скијање на 29. декември. Лекарите се одлучија за ваков потег со цел да го ограничат дотокот на кислород во мозокот за побрзо да се опорави од повредата. "Не сакам да шпекулирам. За жал, зборуваме за живот и смрт. Комата е состојба која може да трае до крајот на животот, без да му наштети на мозокот", вели неурохирургот од Олденбург, Андреас Цигер. Сепак, додека комата го штити мозокот, можно е да се јават нуспојави, како што се оштетување на црниот дроб, атрофија на мускулите, како и зголемен притисок. Неговиот колега од Келн, Гереон Финк смета дека "доколку повредите на мозокот се тешки, лекарите нема да го будат од кома". "Зависно од местото каде што крварел, Шумахер би можел да се разбуди со парализа, со проблеми во комуникацијта, координацијата, па дури изменет карактер", ...
| | веќе видена | слични
20 копии

Поранешниот шампион во Формула 1, Германецот Михаил Шумахер, би можел да остане во кома до крајот на животот, пишува германскиот неделник „Фокус“, повикувајќи се на мислења на неколкумина угледни медицински експерти за повреди на мозокот од Германија. Шумахер не може да се опорави ниту по 19 дена од падот за време на скијањето, за да може лекарите да го разбудат од состојбата на кома во која беше ставен за да се помогне опоравувањето на неговиот мозок од последиците од ударот во една карпа. При вакви повреди лекарите ги оставаат пациентите во состојба на медицинска кома, во обид да се спречат какви било компликации и за да не дојде до дополнително оштетување на мозокот. Според мислењето на лекарите на кои се повикува „Фокус“, доколку повредите на главата не се премногу тешки, пацинетите обично се будат од кома по една до најмногу две недели. Состојбата на Шумахер е очигледно многу потешка и посеризона, па тој безмалку три недели останува во состојба на кома. Германскиот весник „Билд“ тврди дека во овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пациентите кои се наоѓаат во индуцирана кома ги будат по една или најмногу две недели, па германските новинари побарале мислења од стручњаци околу состојбата во која се наоѓа Шумахер. Неврохирургот Гереон Финк стравува дека Шумахер има сериозни оштетувања на мозокот. „Состојбата на Шумахер е потешко отколку што можев да претпоставам. Крварење како што имаше тој може да остави трајни последици: парализа, проблем со говорот, но и промени во карактерот“. Колегата на Финк, Андреас Цигер, предупредува иако не сака да шпекулира и крева паника, дека “комата може да биде доживотна и дека може да му наштети на мозокот“. Шумахер, на 29.декември, имаше тешка несреќа, кога при пад на скијање со главата удрил во карпа. Иако тој носел заштитна кацига, се здоби со повреди кои се животно опасни. По несреќата, легендарниот возач, веднаш е пренесен во болницата во Гренобл, каде му се извршени две операции на мозокот и каде лекарите веќе две недели го одржуваат во вештачка кома. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
2 копии

Германските весници „Bild“ и „Focus“ побарале мислење од неколку невролози кои објаснуваат какви можат да бидат последиците за Шумахер од мозочна повреда како онаа на светскиот шампион во Ф1. - Најважно е да се пробуди од кома кога притисокот во мозокот ќе се стабилизира - вели Ф1 лекарот Гери Хартстајн. Но, од Германија доаѓаат лоши информации околу Шумахер и тоа од врвни неврохирурзи. Според професор Андреас Цигер, неврохирург во универзитетската клиника во Олденбург, може да настанат дополнителни компликации која ќе ја влошат неговата состојба. - Теоретски, комата може да се одржува до крајот на животот. Тоа нема да му наштети на човечкиот мозок ама мозочните трауми се едни од најкомплексните за човечкиот организам. Не може да се предвиди колку време може да остане човек во кома - смета професорот Цигер. Според професорот Гереон Финк исто така неврохирург, долгата кома на Шумахер може да значи и сериозно оштетување на мозокот. - Ако повредата е толку голема што ризикот да му се наштети на пациентот е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експрерти:Шумахер наскоро треба да го разбудат од кома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: