Штрајк во затворот во Шутка?

Затворениците во истражниот затвор „Скопје“ во Шутка, во кој се во притвор и управителите на фирмите од Перо Наков бб, вчера протестираа и одбија да ги примат на посета роднините, а „Шпиц“ дознава дека сите притвореници најавиле дека нема да го примат ручекот. Најавата стигнала и до затворските власти, кои истакнаа дека чекаат да видат како ќе се развива целата ситуација. - Бев известена дека затвореници од притворското одделение ќе штрајкуваат, но не знам дали тоа се случува, бидејќи досега никој не ми доставил писмена изјава дека одбил да го прими ручекот, за јас потоа да го известам судот - изјави директорката на затворот „Скопје“, Сузана Гавричовиќ, нагласувајќи дека од канцеларија не може да увиди дали затворениците штрајкуваат со глад или не. Таа не беше информирана и дали сите притвореници ќе го „прескокнат“ ручекот, или пак само притворениците од „Пајажина“ ќе протестираат за нехуманите услови во затворот. Притворените од случајот „Пајажина“ во неколку наврати се жалеа дека греењето во затворот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 185 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штрајк во затворот во Шутка?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: