МО: Нема никаков застој на исплата на обврските кон персоналот

2 копии

Министерството за одбрана отсекогаш било отворено да разговара со претставниците на Синдикатот на одбраната и безбедноста и Независниот синдикат на професионалните војници за сите прашања кои се однесуваат на вработените во Министерството и во Армијата на Република Македонија, се вели во денешната реакција на Министерството за одбрана на прес конференцијата на Синдикатот на одбраната и безбедноста. во продолжение интегрален текст од реакцијата на МО Ќе посочиме дека во однос на исплатата на надоместоците за припадниците на Армијата, во овој момент, нема буквално никаков застој на исплата на обврските кон персоналот – исплатени се закупнините, надоместокот за превоз, надоместокот за трупна служба, надоместокот за одвоен живот. Со претставниците на синдикатите неколкупати разговаравме и за барањето за покачување на платите и како што известивме истото е во фаза на разгледување. Министерството за одбрана работи јавно и транспарентно и сиот свој фокус го става на припадниците на Армијата на Република Македонија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прашањата за платите и хонорарите на припадниците на АРМ , проблемот со неплатен превоз но и буџетот кој во Министерството за одбрана секоја година се намалува се причините поради кои двата најголеми синдикати во рамките на АРМ најавуваат штрајк во престојниот период. Аднан Алитов од Независниот синдикат на професионални војници вели се уште не сакаат да говорат за конкретни датуми бидејќи од Министерството им ветиле дека дел од барањата ќе ги разгледаат но засега конкретни чекори се уште нема . Во врска со проектот кој МО го најави за решавање на станбеното прашање на дел од припадниците на АРМ со кој требаше да добијат станови на 20 годишна отплата од независниот синдикат на професионални војници велат дека не се оптимисти дека со тоа во целост ќе се реши стамбеното прашање бидејќи и самиот проект велат е институционално заглавен. 24 Вести и денеска се обиде да стапи во контакт со Министерството за одбрана но не успеавме да добиеме одговор на овие прашања кои веќе ги имаат упатено претставниците на двата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Незадоволството во АРМ кулминира, состојбата се оценува како „во крајни граници на издржливост“, а синдикалците кои подолго време бараат зголемување на платите, веќе најавија штрајк.Ниски плати, недостиг на опрема, на униформи, на организиран превоз, доцнење на исплатата на надоместоците, отсуството на вежбовни активности поради недостиг на маневарски средства…пишува Дојче веле . „Ова е само дел од сликата за мизеријата во АРМ, која влијае на нивото на нејзината борбена готовност, а со тоа и врз нивото на безбедност на Република Македонија“, предупредуваат од АРМ. Незадоволството не го криеја во разговор со новинарите по вчерашната манифестација, на која питомци од 20-тата генерација на Воената академија „Михајло Апостолски“ дадоа свечена заклетва, а 35 беа промовирани во чин потпоручници. Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, веднаш по манифестацијата замина, одбегнувајќи ги новинарските прашања. Од АРМ велат дека состојбите не се од вчера или завчера. Се провлекуваат со години, а Министерството за одбрана ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за одбрана Зоран Јолески побегна и не даде одговор дали ќе седне на преговарачка маса со Синдикатот на одбраната за да најдат заедничко решение за најавениот штрајк. Помошниците на Јолески рекоа дека министерот нема што да каже околу штрајкот. Тој, како што рекоа, бил во Воената академија за да ги промовира новите питомци, пренесува Алсат-М . Претседателот на синдикатот на одбраната Ристо Ајтов, вели дека Јолески за да побегне од медиумите, но и од проблемите, не отишол ниту на свечениот коктел на кои присуствуваа поголем број на генерали и старешини. Ајтов рече дека нема да подглегнат на притисоците. „Отстапувања од ова нема. Штрајкот ќе се оддржи, без разлика на сите притисоци кои почнаа уште и пред да го најавиме штрајкот. Пораки имавме од разно разни емисари, добронамерни пријатели, и продолжуваат понатаму. Јас и синдикатот нема да отстапиме и ние ќе го организираме и спроведеме до крај“, рече Ајтов. Од синдикатот велат дека во време кога поради прилив на мигранти, има предлог за продолжување ...
| | веќе видена | слични

Синдикатот на одбрана и безбедност и независниот синдикат на професионални војници најавуваат штрајк поради неисполнување на нивните барања за зголемување на платата и надоместоците на плата. Бараат зголемување на платата за 20 насто и во иднина таа да се корегира согласно нивото на зголемување на платите во министерството за внатрешни работи.
| | веќе видена | слични

Синдикатот на вработените во одбраната и во Армијата најавува штрајк. Велат- незадоволни се поради неисполнетите барања за зголемување на платите и навремена исплата на надоместоците за дополнителен ангажман и за организиран превоз. Прстот го вперија кон министерот за одбрана. „Нерешавањето на овие проблеми го доведоа во прашање функционирањето на Министерството за одбрана и АРМ, а со тоа се доведува и во прашање навременото извршување на нашата мисија, односно обезбедување на безбедна и стабилна Република Македонија“- вели Ристо Ајтов, синдикат на безбедност и одбрана. Се разгледува барањето за зголемување на платите, се исплаќаат обврските кон вработените во одбраната и армијата, реагираат од Министерството. „Нема буквално никаков застој на исплата на обврските кон персоналот- исплатени се закупнините, надоместокот за превоз, надоместокот за трупна служба, надоместокот за одвоен живот. Со претставниците на синдикатите неколкупати разговаравме и за барањето за покачување на платите и како што известивме ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Министерството за одбрана реагираше на денешната прес-конференција на Синдикатот на одбраната и безбедноста и Независниот синдикат на професионални војници во кое наведува дека отсекогаш биле отворени да разговараат за сите прашања кои се однесуваат на вработените во одбраната. Во соопштението ресорното Министерство посочува дека во исплатата на надоместоците нема никаков застој, односно оти се исплатени закупнините, надоместокот за превоз, надоместокот за трупна служба и надоместокот за одвоен живот. - Со претставниците на синдикатите неколкупати разговаравме и за барањето за покачување на платите и како што известивме истото е во фаза на разгледување. Министерството за одбрана работи јавно и транспарентно и сиот свој фокус го става на припадниците на Армијата на Република Македонија кои повторно и повторно докажуваат дека се професионалци. Токму затоа и кон буџетот на одбраната се однесуваме максимално домаќински и нема ниту еден денар кој е потрошен непродуктивно. Напротив успеавме во намерата да ги ...
| | веќе видена | слични

Во соопштението ресорното Министерство посочува дека во исплатата на надоместоците нема никаков застој, односно оти се исплатени закупнините, надоместокот за превоз, надоместокот за трупна служба и надоместокот за одвоен живот. – Со претставниците на синдикатите неколкупати разговаравме и за барањето за покачување на платите и како што известивме истото е во фаза на разгледување. Министерството за одбрана работи јавно и транспарентно и сиот свој фокус го става на припадниците на Армијата на Република Македонија кои повторно и повторно докажуваат дека се професионалци. Токму затоа и кон буџетот на одбраната се однесуваме максимално домаќински и нема ниту еден денар кој е потрошен непродуктивно. Напротив успеавме во намерата да ги зголемиме надоместоците за трупна служба за припадниците на АРМ на јужната граница за цели 30 проценти, се наведува во соопштението. Во однос на организираниот превоз, МО информира дека првиот тендер завршил во јули и оти за 25 линии биле потпишани договори со превозниците. – На ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Фото: АрхиваСиндикатот на одбраната и безбедноста и Независниот синдикат на професионални војници најавија штрајк поради неисполнување на нивните барања за зголемување на платата и надоместоците на плата.Претседателот на Синдикатот на одбраната и безбедноста, Ристо Ајтов денеска на прес-конференција информираше дека бараат зголемување на платата за 20 проценти и во иднина таа да се корегира согласно нивото на зголемување на платите во Министерството за внатрешни работи.Вработените во одбраната бараат и зголемување на надоместоците на плата за ангажирање до висина од 1.200 денари.Според нив, не е среден ниту организираниот превоз за доаѓање на работа во касарните, ниту им се исплатени досегашните трошоци на вработените во Министерството за одбрана и АРМ.„Нерешавањето на овие проблеми го доведоа во прашање функционирањето на Министерството за одбрана и АРМ, а со тоа се доведува и во прашање навременото извршување на нашата мисија, односно обезбедување на безбедна и стабилна Република Македонија“, рече Ајтов. ...
| | веќе видена | слични

во продолжение интегрален текст од реакцијата на МО Ќе посочиме дека во однос на исплатата на надоместоците за припадниците на Армијата, во овој момент, нема буквално никаков застој на исплата на обврските кон персоналот – исплатени се закупнините, надоместокот за превоз, надоместокот за трупна служба, надоместокот за одвоен живот. Со претставниците на синдикатите неколкупати разговаравме и за барањето за покачување на платите и како што известивме истото е во фаза на разгледување. Министерството за одбрана работи јавно и транспарентно и сиот свој фокус го става на припадниците на Армијата на Република Македонија кои повторно и повторно докажуваат дека се професионалци. Токму затоа и кон буџетот на одбраната се однесуваме максимално домаќински и нема ниту еден денар кој е потрошен непродуктивно. Напротив успеавме во намерата да ги зголемиме надоместоците за трупна служба за припадниците на АРМ на јужната граница за цели 30%. Во однос на организираниот превоз, првиот тендер заврши во јули 2016 година и за 25 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 224 | | | веќе видена

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата ...
сите 214 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 261 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 95 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 161 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ постојано го споменува „македонското сценарио“, но тој греши и не разбира. Тоа што Вучиќ не го разбира и кога говори за ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседалскиот кандидат на СДСМ и здружената коалиција, Стево Пендаровски е на врвот според број на следбеници на социјалната мрежа фејсбук, каде има безмалку ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МО: Нема никаков застој на исплата на обврските кон персоналот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: