Мириси кои го отстрануваат уморот

ЗДРАВЈЕ » 15 април, 2013 » Гурман™ Често се случува да се чувствуваме уморни, безволни и да немаме енергија за секојдневните обврски. Дел од решението за овие проблеми може да се најде во ароматерапијата. На пример, мирисот од рузмарин ја поттикнува циркулацијата, лимонот освежува, а лавандата ги буди сите сетила. Ако станува збор за благ умор, тогаш употребете етерични масла од цитрусно овошје кое делува смирувачки и го намалува стресот. Од друга страна, мирисот на бор и смрека има ревитализирачко влијание. Ако саката повеќе енергија, би требало да се употребат масла од бор, еукалиптус, лимонска трева или жалфија. Маслата од цимет, каранфилче, босилек и црн бибер ја зголемуваат будноста без прекумерна стимулација на телото, додека мирисите од мента, ѓумбир и чемпрес ја надополнуваат енергијата. СОСТОЈКИ 5 капки рузмарин 10 капки лимон 5 капки лаванда Се мешаат сите етерични масла и се добива микс против умор. Се додава дел од миксот во лажица морска сол и потоа се додава во купка. Или ...
| | веќе видена | слични

Во суштината на луѓето е постојано да ги помнат лошите работи во животот, а да ги забораваат добрити. Повеќето од нас не се свесни за благодетите кои ни ги нуди животот и колку всушност ние сме среќни. Имаме тенденција среќата да ја поврзуваме со грандиозни настани, а всушност среќата е во секојдневието. Еве кои мали, многупати незначителни настани ни причинуваат задоволство? 1.Чувството на топол песок меѓу прстите на нозете. 2. Огромна насмевка на бебешкото лице. 3. Пронаоѓањето на рачно напишано писмо во поштенското сандуче. 4. Слушање на омилената музика. 5.Жешки, свежи чоколадни колачиња. 6. Величествено изгрејсонце или зајдисонце. 7.Галење. 8.Добро чоколадо. 9.Држење за раце. 10.Смеење додека не ги навлажните пантолоните. 11. Интерни шеги. 12. Поминување време со луѓе кои ги обожувате. 13. Чисто небо. 14. Омиленото цвеќе. 15. Неочекуван повик или порака од некоја сакана личност. 16. Гледање на омилената тв-серија од детството. 17. Гласно пеење во автомобилот. ...
| | веќе видена | слични

Старите билкари, но и Шекспир тврделе дека мирисот на рузмаринот го подобрува помнењето. Сега научниците го докажаа дека тие биле во право. Ако го вдишете мирисот на оваа лековита билка, можете да го зголемите помнењето за 75 отсто. Истражувањата на психолог од Универзитетот Northubria во Велика Британија, покажаа дека етеричното масло од рузмаринот помага во зајакнување на долгорочната меморија и концентрација. Ова би можело да помогне на оние кои забораваат да земат лек или на оние кои забораваат значајни годишнини. - Серијата на тестови покажа дека есенцијалното масло од рузмарин ги подобрува шансите да се сетите на некоја задача за дури 75 отсто во споредба со луѓето кои не биле изложени на мирисот. И нашите претходни студии покажаа дека мирисот на рузмарин ја подобрува долгорочната меморија и менталните способности. Овој пат ние се фокусиравме на способноста на мозокот да во точното време се потсети на некои закажани обврски. Тоа е од суштинско значење за секојдневното функционирање, како на пример ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 80 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 95 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мириси кои го отстрануваат уморот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: