Бранко го спасил името!

Најновата легенда, што ја пласираат интелектуалци блиски до власта, вели дека Груевски на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година се согласил со името „Република Македонија (Скопје)“, а за малку ќе се согласеле и Грците, ако критичната ноќ на разговорите Бранко Црвенковски едноставно не исчезнел, за никој да не може да го најде. Верувале или не, Бранко Црвенковски на самитот на НАТО во Букурешт пред три години ни го спасил уставното име! Приказната како се случило тоа, ексклузивно за „Шпиц“, ни ја раскажа Слободан Чашуле, сегашен неформален советник на власта и поранешен министер за надворешни работи во владата на ВМРО-ДПМНЕ, а ни ја потврди уште еден познат провладин интелектуалец. Оваа неверојатна легенда се пласира откако викендов владата на Никола Груевски и официјално призна дека во 2008 година прифатила меѓународното име на нашата земја да биде „Република Македонија (Скопје)“. - Државнички е што владата во 2008 година прифатила замена на референцата БЈРМ, но лошо е тоа што Бранко ...
| | веќе видена | слични

Тактички маневар за одговор на силниот меѓународен и внатрешен притисок или искрена волја за решавање на спорот со името? Вака според поранешниот министер за надворешни работи Денко Малески може да се процени испратеното писмо и тоа токму сега на министерот за надворешни работи Милошоски до генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун во врска со компромисите кои ги направила земјава на патот за решавање на спорот околу името. „Меѓународниот притисок врз Македонија е многу силен во насока на барање решение на ова прашање со Грција и сега после посетата на Вашингтон нашата полтичка елита тоа го чуствува уште повеќе. Можни се две работи:дека нашата Влада разбрала дека мора да се тргне во оваа насока и дека треба повеќе јавно да се оди и јавноста да се подготви дека оваа структура е сепак спремна на некакво решеније а второто е да се амортизира притисокот.Тој е многу силен и од надвор и од внатре, доаѓаат избори и ако ако може да сер загуби малку кај дел од национално настроените сепак проценката е дека може д ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи, Антониот Милошоски ги коментираше коментарите на СДСМ, кои го нарекоа премиерот Груевски предавник откако, според нив, конечно признал дека пред Самитот на НАТО во Букурешт прифатил промена на името.
| | веќе видена | слични

Според премиерот, изборната кампања нема да има влијание на разговорите за името, нема застој на процесот, туку тој ќе се одвива со неформални консултации Додека дискусијата за тоа кога би се одржале предвремените избори зема сé поголем замав, паралелно се зборува и за македонско-грчкиот спор. Значи, нема застој на процесот, туку тој ќе се одвива со неформални консултации. Според премиерот, изборната кампања нема да има влијание на разговорите. - Ние и во тие два месеци ќе останеме многу активни во разговорите трудејќи да постигнеме напредок или да дојдеме до решение - рече Груевски. Дека нема да има застој во процесот говорат и предлозите што сега се тема во јавноста, односно што сé прифаќале надлежните во земјава во изминатите дваесетина години, колку што трае спорот за името. Исто како и министерот Милошоски, кој во писмо до ОН говорејќи за конструктивноста на нашата страна во преговорите истакна дека земјава го прифатила предлогот Република Македонија (Скопје), и премиерот потврди дека пред самитот на ...
| | веќе видена | слични

Писмото што министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, го испрати до генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, покажува дека Македонија не нагази на политичката мина што ја постави неговиот грчки колега Димитрис Друцас, сметаат експерти. Тие истакнуваат дека токму поради грчкиот политички маневар е добро што Милошоски испратил одговор на тоа писмо до генералниот секретар на ОН. И Атина и Скопје водат и политичка игра, а не само игра на правни аргументи и тоа се гледа и од писмото на шефот на македонската дипломатија, кое има два дела - за прифатеното компромисно име и за тоа кој ја крши Привремената спогодба. - Писмото што го испрати МНР до ОН всушност е јавно многу позната тајна во земјава. Според моите процени, се работи за погрешна политичка калкулација на премиерот Никола Груевски, бидејќи вакво признание најмалку му е потребно пред избори - смета домашен експерт, кој е запознат со процесот на разговорите за името во ОН. Македонскиот државен врв една недела пред самитот на НАТО во Букурешт ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски три години манипулира со граѓаните глумејќи непопустливост во спорот за името за во јавноста да се претстави како голем патриот иако, всушност, тој е човекот што прв се откажал од уставното име во замена за членството во НАТО. Признанието за тоа дојде директно од неговиот министер за надворешни работи, во кое тој свесно или несвесно занемарува еден многу битен факт, кој беше главен адут на изборите што следуваа веднаш по самитот во Букурешт, а тоа е прашањето за референдумот. Вака стручњаците и опозициските партии го толкуваат писмото на Антонио Милошоски до првиот човек на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, во кое тој тврди дека Македонија се залага за што поскоро решавање на билатералниот спор со Грција, а како доказ за македонската конструктивност го посочува тоа што бил прифатен предлогот на посредникот Метју Нимиц, Република Македонија (Скопје). Во дописот Милошоски е дециден дека Македонија се согласила на промена на името, но во него никаде не се споменува дека предлогот на ...
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Грција не гледа назад кон старите предлози на Метју Нимиц и сега бара конструктивен став од македонската Влада за решение на проблемот. „Прашањето не е што се сетил, не кажал или скрил господинот Груевски по три години. Прашањето е да се најде решение денес, сега“, истакна портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи за изјавата на премиерот Никола Груевски дека пред Самитот на НАТО во Букурешт нашата Влада прифатила предлогот „Република Македонија (Скопје)“ да се стави на референдум како решение за спорот. Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас, изјави дека курсот, ставот и делата на секоја страна во преговорите за конечно решавање на прашањето за името се добро познати и документирани. Делавекурас додаде дека Грција досега поднела суштински предлози за праведно и прифатливо решение за прашањето за името. „Предлози што можеа веднаш да доведат до излез од безизлезната ситуација. Се' уште чекаме одговор од другата страна. Се' уште чекаме решение кое ќе ја ...
| | веќе видена | слични

Потврдата дека Македонија на Самитот на НАТО во Букурешт отпатувала со предлог за решение на спорот за името: Република Македонија (Скопје) е предизвикана од јаз во ставовите меѓу министерот за надворшени работи Антонио Милошоски и премиерот Никола Груевски, смета ,акедонски амбасадор во НАТО во времето на одржување на Самитот во Букурешт, Нано Ружин. Според него уште тогаш било јасно дека Милошоски е пофлексибилен во своите ставови поради дипломатските контакти кои ги има, што го поткрепува со присуствотот на Мартин Протоѓер како коректор испратен од Груевски на средбите за името кои ги имаа Милошоски и екс-преговарачот Никола Димитров. „Во тоа време ние секаде имавме по двајца претставници што укажуваше токму на таа различност во ставовите“, вели Ружин. Но и покрај нивните различни ставови, Ружин писмото на Милошоски го смета за гаф. Тој иако остава простор поради тајмингот на писмото, во исто време со средбите на Груевски на високо ниво во Белата куќа и во Стејт департментот, да укажува дека можеби се ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија му посака вчера добре дојде на премиерот Никола Груевски во таборот на предавниците, со признанието дека во Букурешт заминал со предлог за промена на уставното име на Македонија, т.е. со Република Македонија (Скопје). Според Гордан Георгиев, не е лошо што премиерот нуди предлози и размислува за решение, но несфатливо е да ги лаже пет години македонските граѓани со некакви патриотски приказни кога тајно прифатил промена на името на државата. Груевски, според Георгиев, не само што прифатил име со географска одредница, како што бара Грција, туку и го ставил на маса за преговарање, а потроши толку милиони евра за да ја одржува таа приказна за непопуштање. „Во 2008 година пред самитот на НАТО во Букурешт не прифативме да се смени името, туку прифативме предлогот на медијаторот Метју Нимиц да се стави на референдум“, реплицираше премиерот на ваквото обвинување. „Ние уште во 2008 година пред Букурешт не прифативме да се смени името, туку предлогот на Нимиц да се стави на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Денеска повеќе од 7.000 луѓе го испратија во вечното почивалиште, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ. Гордана, неговата сопруга со плач и лелеци се ...
сите 258 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 196 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бранко го спасил името!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: