Што би се случило доколку Германија се откажеше од еврото?

Позитивните ефекти од заедничката валута Германија дефинитивно прифати да го плати спасувањето на економски послабите членки на еврозоната и со тоа да го спречи пропаѓањето на еврото и на самата Европска унија. Со тоа Германија своето учество во финансискиот пакет го зголеми од 123 на дури 211 милијарди евра, со што обезбеди скоро половина пари од целиот финансиски пакет тежок 440 милијарди евра. Канцеларката Ангела Меркел успеа да го убеди мнозинството на пратеници на Бундестагот да обезбедат поголема помош за државите на еврозоната кои имаат проблеми, иако и во нејзината партија постои жестоко спротивставување на предлогот, за кого велат дека е „фрлање на пари во дупка без дно“. Критичарите прашуваат што ќе прави Германија кога, по Грција, финансиска инекција ќе побараат другите членки на еврозоната. Меркел, од друга страна, тврди дека парите на даночните обврзници нема да бидат залудно потрошени, иако не ја исклучува можноста дел од долговите да бидат отпишани доколку банкротира Грција. Еврото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според одредени и неофицијални информации, поранешниот премиер Никола Груевски политичкиот азил во Република Унгарија ќе го бара врз основа на документот ...
сите 252 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски од пред седиштето на СДСМ, се обрати со напади кон премиерот Зоран Заев и министерот Оливер Спасовски, истакнувајќи ...
сите 214 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 62 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 132 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што би се случило доколку Германија се откажеше од еврото?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: