Што ако...3

Месечината никогаш не се формираше? Научниците веруваат дека материјалот исфрлен од масивен судир помеѓу ново – создадената Земја и помало небесно тело која се случила пред околу 4.5 билиони години се собрал и од него се создала Месечината. Животот без Месечина би бил: значително поинаков. Ако воопшто постоел живот, суштествата почесто би мигрирале и би постоел пократок дневно – ноќен циклус. Високите плими кои се создаваат под дејство на Месечината – која орбитирала многу поблизу до Земјата кога се формирала ги измивале хемиските соединенија од кои се создал животот и ги носеле од копното до океаните и помогнале во мешање на „примордијалната супа“. Гравитацијата на Месечината помогнала да се забави ротацијата на Земјата од почетниот ритам од 6 на денешниот од 24 часа, додека помогнала и во стабилизацијата на оската на нашата планета, а со тоа и во модификација на годишните времиња. Живите форми на Земја без Месечина би имале различни шеми на активност за време на кратките денови и ноќи. Овие суштества би ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 155 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 314 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ако...3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: